Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Karadenizde Mutlu Bir Akdenizli

İskenderun’un Başarılı teknik adamı Yücel İldiz Malatyaspor başarısının ardından Orduspor’u ikinci lig A grubuna ilklere imza atarak taşıyan isim oldu. Tartışmaların yaşandığı ve Eskişehir maçının tekrarı ile sporcularını bir araya getirerek oynana maçtan galip gelerek ikinci kez şampiyonluğu kapan teknik adam İldiz ile Arsuz’da yazlık evinde yorgunluk atarken bulduk. Gününü renkli sportif faaliyetlerle geçiren Orduspor’un teknik patronu Yücel İldiz öğleden sonra transfer ve takımın kadrosunu kurma planlarını yürütüyor. Kamp çalışmaları ile yeni sezona hazırlanan İldiz, eşi ve iki çocuğu ile yılda bir hafta bir araya gelebildiklerini söyledi.

 

İldiz’e ilk sorum Yüçel İldiz Kimdir bize anlatır mısınız?

Güneyliyim Adana doğumlu İskenderunluyum İlkokulu Adana da ortaokulu İskenderun’da liseyi Mersinde üniversiteyi Ankara’da ihtisasımı Almanya da yaptım. Evli ve iki çocuğum var.

 

Hiç futbol oynadınız mı?

Tabiki oynadım. 1969 lu yıllarda Tarsus’ta futbola başladım. Federasyon karmasında oynarken beklemediğim bir sakatlık geçirdim. Bu sakatlığın üzerine futbolu bıraktım.

 

Teknik Direktörlük görevi nerden aklınıza geldi?

Futbol oynayan kişi tabi ki sahalardan kopsa bile her şeyiyle vazgeçemiyor. Bir süre sonra İskenderun Spor’a antrenör olan Çetin abinin beni yardımcı antrenör olarak yanına çağırmasıyla antrenörlük hayatım başladı. Daha sonra Zeynel Soyuer, rahmetli Kadir Aytaç ile çalıştım onlardan büyük deneyimler aldım. Daha sonra kendim tek başıma takımları çalıştırdım. Ogün bugündür devam ediyoruz.

 

İlk  Olarak hangi takımı çalıştırdınız?

Orduspor benim 11. takımım İskenderunspor ilk çalıştırdığım takım oldu. Adanaspor Adanademirspor, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Köy hizmetleri, Malatya, Siirt, Mersin gibi takımları çalıştırdım.

 

Malatyaspor ve Ardından da Orduspor ile şampiyonluk yaşadınız başarı nasıl geliyor?

Şampiyonluklar kolay gelmiyor. Büyük mücadelelerin sonrasında geliyor. Meslek hayatımda çok final oynadım. Ama tabi ki iyi bir kadro kurmak iyi bir yönetim ile çalışmak avantajlarınız. Çok çalışıp disiplini elden bırakmadığınız sürece sonuca ulaşıyorsunuz önemli olan çok istemek ve yönetimi, sporcusu taraftarı ve basını kenetlenmesi. Bu rüzgarı yakalamak çok önemli.

 

Malatyaspor ve Orduspor şampiyonlukları ilginç oldu sanırım?

Evet Malatyaspor un şampiyonluğu ilginçti klasman grubundan gelerek çıktık. O zaman şampiyon olarak iki lig birden atlayarak süper lige yükseldik. Orduspor’da olaylar yeni yaşandı. Eskişehir maçında yaşanan olayların ardından şampiyon olmamıza karşın Tahkim kurulunun maçı yeniden oynatmaya karar vermesi tatilde olan Sporcuları tekrar toplamamız gerekti. Sporcuları bir araya getirdikten sonra maça çıktık ve ikinci kez karşılaşmayı alarak şampiyonluk heyecanını yaşadık. Bir üst guruba yükselme şansını elde ettik. Bu yaşananlar Türk futbol tarihinde ilk benim içinde unutulmayacak birer anı olarak kalacaktır. Tarihe geçmiştir.

 

Fenerbahçe’nin rekorunu dahi kırdık dediniz. Hangi rekor bu?

Evet Orduspor ile İkinci yarı 17 maç kaybetmeden üst üste kazandık, beraberlik dahi yok Türkiye liglerinde bildiğim kadarı ile Fenerbahçe`nin üst üste 13 galibiyeti var. Biz bunu geride bıraktık.

 

Hedefiniz nedir, gönlünüzde hangi takımı çalıştırmak var?

Hedef bitmez hedefli takımlarda çalışıyorum. Şampiyonluğu hep yaşamak istiyorum. Her antrenörün gönlünde yatan Milli takımı çalıştırmaktır. Bende isterim. Türkiye’de çok sayıda başarılı ismi duyulmayan takımlarda başarılara imza atan antrenör arkadaşlarımızda var. Onlarında Türk futboluna büyük katkıları var.

 

Bir de Anadolu takımını şampiyon yapmak hedefim. Bana daha büyük haz veriyor

Röportajımız sırasında telefonu durmadan çalan teknik adamın transfer çalışmaları her dakika devam etmesi görüşme yapılacak isimleri ise bizden saklı tutması gülüşmelere de neden oldu. Kendisine görüşülen ve gündem yaratacak isimlerin olduğunu öğrenmek için ısrar etsek de profesyonelliğini burada da gizleyerek gösterdi. Futbolcuların piyasası ve taliplisi artar onunu için bunu benden netleşene kadar istemeyin demekten kendini alamadı.

 

Konu yine her zaman olduğu gibi spor olunca İskenderunspor’a geldi dayandı. İskenderunspor ile ilgili düşünceniz bugün yaşanan olaylar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Türkiye’nin neresine gidersek gidelim bana hep İskenderunsporu soruyorlar. Üzülüyoruz tabii ki hak ettiği yerde değil. Bu yıl iyi bir mücadele verilmiş ama bir şansızlık yüzünden üçüncü lige çıkartılamamış. Ben teknik direktör olarak her zaman söylüyorum üzerimize düşen görev ne ise yapmaya hazırız

 

İskenderun Demirçelikspor bu yıl ikinci lige yükseldi. Gruptaki mücadelesini nasıl görüyorsunuz?

Cengiz Gül ve ekibi çok iyi çalışıyorlar. Hedeflerine üst üste şampiyonlukları alarak ulaşmayı başardılar. Bugünde iyi transferler ve çalışmalarla gruplarında zorlu bir takım olacaklarına inanıyorum. İnşallah daha üst gruplarda mücadelelerini görürüz. İskenderun ve çevresi futbol konusunda büyük bir potansiyel takımlar için büyük kaynaklar var. bu sektörü iyi değerlendirmek gerekiyor.

 

Aile hayatınız nasıl. Çocuklarla bir araya zor geliyorsunuz sanırım?

Evet, bu gün yılın önemli bir haftası. İlk kez bir araya toplanabildik. Ancak bir hafta bir arada kalacağız. Oğlum Onur ABD de okuyor, kızım Simay özel İkem Kolejinde Öğretmen, eşimde bir orda bir burada bir araya gelemiyoruz.

Evin bahçesinde birbirine sarılan İldiz ailesi kavuşmanın Mutluluğu bir arada olmanın tadını çıkartmak için zamanlarını çok iyi değerlendirmeye çalışırlarken Evin hanımı Sühemdan Gerçekten bölük pörçük bir hayatlarının olduğunu ama bir şekilde yaşamaya çalıştıklarını anlattı. Eşinin başarılarını duydukça mutlu olduklarını ifade etti. Öğretmen Simay İldiz küçüklüklerinden beri bu hayata alıştıklarını ancak babasının her fırsatta birkaç saatliğine de olsa çoğu zaman kendilerini görmeye geldiğini, hasret giderdiklerini söyledi. ABD de okuyan Onur ise babasının başarılarını İnternet üzerinden takip edebildiğini kazandıkça psikolojik olarak kendisinin de rahat olduğunu ifade etti.

Karadeniz’de mutlu bir Akdenizliyim diyerek Orduspor’da rahat olduğunu anlatan Başarılı Teknik adam Yücel İldiz  en büyük zevki ve dinlendiği ortamın İskenderun olduğunu, zıpkınla balık avlamaktan müthiş haz duyduğunu söyledi. Yürüyüş yapıp bisiklete binerek gazete ve kitap okumayla günün her dakikasını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığını ifade etti.

 Mutlu ve başarılı Teknik adam Yücel İldiz’e tatilinde bu güzel sohbet için zaman ayırdığı için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki günlerinde de sağlık mutlululuk ve başarılara imza atmasını temenni ediyorum.

Malatyaspor ve Orduspor İle Türkiye’nin spor gündemine oturan Teknik Direktör Yücel İldiz En iyi İskenderun’da dinlendiğini, Orduspor ile Fenerbahçe nin elindeki rekoru kırarak tarihe geçtiklerini söyledi.

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida