Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun’a Trafik Ve Meslek Hastanesi Şart

Tarsus’ta doğan ve İskenderun’a görev icabı gelerek bir türlü ayrılamayan İskenderun sevdalısı Doktor Duran İkizler sağlık sektöründe verdiği hizmetinin 32. yılında Başkent Üniversitesi İskenderun Diyaliz merkezinde hizmet vermeye devam ediyor. Doktor ikizler Başkent Üniversitesinin İskenderun’a yatırımları verdiği hizmetleri anlatırken İskenderun için çok önemli olan Trafik Hastanesi ve Meslek Hastanesi kurulması gerektiğini söyledi. İkizler Böbrek hastaları başta olmak üzere insanların evlerinde buzdolabı ve televizyona verdikleri önem kadar kendi sağlıklarına değer vermediklerini söyledi.

Duran İkizlere ilk sorum kendisini tanıtması olacak.

1942 yılında Tarsus’ta doğdum. İlk orta lise tahsilimi Adana da yaptım. 1969 yılında İstanbul Tıp fakültesini okudum. 1970 yılında Dahiliye ihtisasımı tamamladım. Ardından 11 yıl askeri hekimlik, 8 yıl SSK da hekimlik yaptım. 17 yıl serbest hekimlik yapmış ve 30 yıldır İskenderun da hizmet veren mütevazı Türk insanıyım. Bir oğlum bir kızım var. Oğlum Eskişehir Osman Gazi Üniversitesinde kalp damar cerrahi uzmanı, kızım İstanbul’da özel bir bankada çalışıyor.

İskenderun a nasıl geldiniz?

Askeri hekim olarak tayinim İskenderun’a çıktı. İskenderun Deniz Hastanesin de görev yapıyordum. 1979 yılında çıkan kanunla istifa ettim. Serbest hekimliğe başladım 8 yıl serbest çalıştım sonra SSK’ ya girdim 1993 yılında da emekli oldum.

Başkent Üniversitesine ait bu diyaliz merkezinde nasıl çalışmaya başladınız?

Ankara Başkent Üniversitesi İskenderun’da Diyaliz Merkezi kurmak istediklerini bana söylediler. Ankara’dan gelen teklif üzerine görüşmeler başladı. Yetkili istedim. Adana ‘da Başhekimlik görevi yürüten Turgut Bey İskenderun’a geldi, inceleme yaptılar. İskenderun ve Hatay için çok önemli olan büyük faydası bulunacak olan diyaliz merkezinin sorumluluğunu alarak kurulmasını bende kabul ettim. Kurulduğu dönemde ben İsdemir de yetkili çelik iş sendikası Çek-Up merkezinin de sorumlusuydum. Parktayım olarak diyaliz merkezini yürüttüm iki üç aydır da burada sürekli bulunarak hizmet vermeye çalışıyoruz.

Başkent Üniversitesi İskenderun Diyaliz Merkezinde başhekimlik ve uzman hekimlik görevi yerine getiriyorum.

Kuruluşun bölgeye faydası nedir?

Bölgemizde yaklaşık 550 civarında böbrek hastası mevcut. Yani böbreği çalışmayan makineye bağımlı olarak yaşamını sürdüren insanlarımıza böbrek hastası diyoruz. 1998 yılında burası açılmadan önce bu tip hastamız Adana ya veya Ankara’ya gidiyorlardı. Haftada en az iki veya üç defa bazıları da 4 kez makineye bağlanıyorlardı. Haftada bu kadar kısa sürede makineye ihtiyaçları olduğundan hastaların çoğu Adana ‘da ev tutmak zorunda kalıyor, ya da yakınlarının yanında kalarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlardı. İşte Ankara Başkent Üniversitesi bu merkezi açmakla böbrek hastası hastaların ayağına hizmeti getirmiş. Birçok kuruluşa da bu davranışı ile örnek olmuştur. Hizmet kalitesi Ankara başkent tarafından verilmesi ve kalitesi Hatay için inkar edilemez bir kazançtır.

Hemodiyaliz nedir?

Hemodiyaliz, böbrek yetersizliği nedeniyle vücutta birikmiş olan üre, kreatinin, potasyum, fosfor gibi zararlı ürünleri vücut dışında yer alan yarı geçirgen bir membran (zar) yardımıyla kandan temizleyen bir işlemdir.

Bu böbrek rahatsızlığı insanda nasıl oluşuyor?

 Kronik böbrek yetmezliği diye adlandırıyoruz. Erken çocuk yaşlarda geçirilen böbrek iltihabı, ailede böbrek kistelir, ileri yaşlarda görülen yüksek tansiyonlu hastaların böbrekleri olumsuz etkilenmesi sonucu diyaliz ünitelerine bağlanma zorunluluğu yaşıyorlar. Tabiiki başka nedenleri de kronik böbrek yetmezliğine neden oluyor.  Süzme, temizleme fonksiyonu tamamen yok eden vücutta toksik zehirli maddelerin birikmesine yol açan böbreklerin verdiği rahatsızlıklara böbrek hastaları.

Temelde yapılan iş makine yardımıyla hastanın kirlenmiş kanını özel hazırlanmış solüsyonla makine içerisinde karşı karşıya getirmek  ve kandaki zehirli maddeleri solüsyonla çekerek bu arada vücuda gerekli maddeleri kana vermek için yapılan işlemdir. Bir de hastanın idrar yapma kabiliyetleri çok azaldıklarından. Vücutta kilo alarak birikir ve fazla kiloyu vücuttan atmaktır.

Merkezde kaç makine ve ekiple hizmet vermektesiniz?

İl kurulduğunda 18 makine ile hizmet veriyorduk. Bugün 29 makinemiz aktif olarak görev yapmakta 21 makine kadrolu iki tanesi yedek makinedir. Hasta sayımızda açıldığında 38 hasta ile başladık bugün 170 hastamız var Hatay il sınırları içerisinde köylerinde her yerden hastalarımız geliyor.

Teknoloji olarak yeni gelişmeler var mı?

Dünyada uygulanan teknoloji tektir. Değişmemiştir dünde aynı bugünde aynı. Yeni bir buluş yok. Bu tür hastalıklarda İleriki aşama böbrek naklidir. Diyaliz kesinlikle bir tedavi değildir. Yani hastalığı iyileştirmez. Hastanın hayatını devam ettirmek, yaşamını daha konforlu olması için yapılan tetkik, bilimsel işlemdir.

Böbrek rahatsızı olmamak için insanlar nelere dikkat etmeli?

Her şeyin başı erken tanı.  Toplumumuz senede bir defa cek up yaptırmayı prensip haline getirip, ilke edinirse. Daha sağlıklı olur. Sadece Böbrek rahatsızlığı için değil her türlü rahatsızlığın erken tanı ile önüne geçilebilineceği bilinç oluşmalı. İnsanlarımız Evindeki buzdolabı, çamaşır makinesi kadar verdiği önemin yarısını kendi sağlığına verse, birçok hastalığa etken olan nedenlerin başlangıcında ortadan kaldırılacağına inanıyorum. Çocukları kontrollerden geçirerek gözlem altında tutulursa tedavi yönüne gidilirse sağlıklı bir toplum olur.

Sağlık sektörü pahalı. Cek- Up ta masraflı değil mi?

İnsanların o kadar gereksiz kendisine zarar veren tüketimleri var ki. Bir insan yarım paket sigara parasını sağlığına ayırırsa yılda bir kez tepeden tırnağa kontrolden geçer. Özel sağlık pahalı ama devletinde kuruluşları var. Oralardan faydalanabilirler.

Hiç mi Cek Up yaptıran yok?

32 yıllık hekimim devlet kuruluşlarında da görev yaptım. Ne acıdır ki bu kadar yıldır bir tane hasta kapıdan girip benim hiçbir şeyim yok doktor bey ama kontrol den geçmek istiyorum, cek Up yaptırmak istiyorum dedi. Bilinç eğitim, meselesi, topluma sağlık kuralları aşılanmalı. Yatağa düşmeden, hastalıklar yeni hastalıklara doğurmadan, bir ayağımız öbür tarafa gitme gibi durumumuz olmadığı zaman hekime görünmeyiz. Hekime gidenler hastalıklarını da saklarlar. Bu tamamen kültür eksikliği bilinçsizlik olarak nitelendiriyorum.

Sağlık politikaları alınan karar ve uygulamalar nasıl iyileşme var mı?

 Maalesef sağlıkla ilgili iyi bir bilinçleşme kültür eksikliğini giderme gibi konularda çalışmalar yapılmıyor. Politikalar kuyruklar nasıl azaltılır hesabındalar. Bu da önemli ama sağlık kurumunun içler acısı durumda sağlık bozuk olursa toplumunda sağılığı bozuluyor. Politik yönden de sağıla çok önem verilmesi gerekir kanısındayım.

Türkiye’de çok böbrek hastası var mı?

Türkiye de 150 bine yakın kayıtlı olduğu söylenen böbrek hastası var. Bu kurumlara başvurup tedavi altına alınanlar bir o kadar da istifade etmeyen kendini kaderin akışına bırakan hastalar olduğu da belirtiliyor.

Diyaliz Hastalarının maliyeti yüksek değil mi?

Sağlık pahalı bir hizmet. Diyaliz tedavisi gören bir hastanın da gideri bayağı pahalı. Bir diyaliz hastasının bir seans tedavisi 3- 4 saat sürüyor 200 YTL ye mal olmaktadır. Bazen şeker hastası, anemi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlığı varsa öyle bir guruptaki hastaların gideri 250 YTL gidiyor. Hali vakti yerinde olan insanların dahi bu gideri karşılayamaz. Bizim baktığımız hastalar da Sosyal güvenlik şemsiyesi altındadır Hemen hemen sağlık güvencesi olmayıp ta tedavi gören hasta yoktur.

Yeriniz dar sanırım yeni yatırım düşünüyor musunuz?

Başken Üniversitesi şimdilerde yeni yatırımlarını tamamlamakta. İskenderun’ içinde önümüzdeki günlerde yatırım yapmayı planlıyor. Özellikle Metrolojik polikliniği açmayı düşünüyoruz. Yer konusunda sıkıntımızı giderdiğimiz zaman bölgeyi hizmet verecek yine kaliteli geniş kapsamlı projeler var.

Başkent Üniversitesi İskenderun Diyaliz Merkezi ile ilgili sohbetimizi Başhekim Dr. Duran İkizler ile servisleri gezerek sürdürdük. Pırıl pırıl merkezde, sıcakkanlı gülümseyen oradan oraya koşuşturan bir ekiple karşılaştık. Hastaların başucunda devamlı kontrol eden bu ekibin iyi ve kaliteli hizmet verdiğini gözlemledim. Hastaların ayrı ayrı bölümlerde Hepatit B ve c gibi riskli guruplarda büyük bir titizlikle ayrı bölümlerde tedavi görüyorlardı. Verilen hizmetin kalitesi ve büyüme isteği Başhekim Dr. Duran İkizler in daha birçok güzelliklere imza atacağı gözlerine yansımıştı.

Başhekim İkizler’e İskenderun’da ki sağlık sorunu konusundaki görüşünü sorduğumda da herkesi gözünden kaçan ama birçok kez gündeme gelen iki konudan bahsetti. Bunlardan birisi Trafik Hastanesi diğeri de Meslek Hastanesi 

Neden bunların olmasını çok istiyorsunuz?

Kentin çevresiyle birlikte trafikteki araç bakımından meydana gelen kazaları göz önünde bulundurduğunuzda Trafik hastanesinin şart olduğu görülür. Birde Sanayi bölgesi olmasına rağmen Meslek Hastanesinin olmayış ilginç bu da İskenderun için şart.50 şer yataklı iki hastaneye şiddetli ihtiyacımız var.

Gönlünüzde yatan yapılmasını istediğiniz bir konu, bir şey var mı?

En çok istediğim Sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek sağlık sorunlarını tartışıp çözecek teme kurallarını konuşulacak açık oturum, toplantılar düzenlenerek faydalı olacak. Çalışmaların olmasını istiyorum. Televizyonlar da yayımlanan Magazin programlarının yerine bu tür önemli programların yapılması sunulması çok iyi olacağına inanıyorum. Bu tür eğitsel programları görmek hayalimde.

Yıllarınızı sağlık sektörüne verdiniz ve vermeye de devam ediyorsunuz. Sizi kutluyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida