Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Kadınlar, Güzellik ve Metroseksüel Erkekler

On yıl önce hayal dahi edemediği güzellik merkezini kuran ve 20 işlem odası bakımından bölgenin tek trilyonluk merkezinin işletmecisi Songül Durur Zevzir Bayanların kendilerine, bakmaları bakımlı olmalarının yanı sıra erkeklerinde artık bakımlı olmak istediğini söyledi. Güzellik salonlarında bayanların ve erkeklerin bakımlı olmasını sağlamalarının yanı sıra sosyal görevlerde üstlendiklerini konuştuğumuz Zevzir boşanma aşamasına gelen bayanları çocuklarından ayrılma noktasına gelenleri merkezde rahatlatarak yeniden yuvalarını toparlamaya yardımcı olduklarını belirtti. Days Güzellik merkezlerinde günümüzde ön plana çıkan metroseksüel erkekleri anlatan Zevzir yoğun çalışma ortamında insanların boşalacağı, rahatlayacağı masaj sistemi ile tanışması gerektiğini bunun ardından rahatlayan ruh halleri ile daha verimli ve başarılı olacaklarını söyledi.

Sohbetimize Days güzellik merkezinin sahibi Songül Durur Zevzir’e kendisini tanıtması ve bu işe nasıl başladığını anlatmasını istiyorum?

Kırıkhan’da doğdum. Evli ve bir çocuk annesiyim. On yıl önce bu işe başladım. Küçük bir yerde 50 metre karelik alanda hizmet verdik. Yakın bir zamandır bu gördüğünüz bölgede tek olan 20 işlem merkezli biri doktor 11 çalışanı ile hijyenik konusu öncelikli merkezimizde hizmet veriyoruz.

Güzellik merkezi açmak, bu mesleği seçmek fikri nasıl oluştu?

Almanya da ablam ve ağabeylerim var. Onların yanına gidiyordum tatil dönemlerinde. Ağabeyim de Almanya’da bu işi yapıyor. Küçüklükten beri güzellik, makyaj konularına büyük ilgim vardı. Almanya da güzellik uzmanlığı eğitim merkezine giderek eğitim aldım. Ardından da ağabeyimle birlikte bir süre çalıştım. Daha sonra İzmir’e geldim ve orada bu işi yaptım. Ancak o yıllarda Bu güzellik merkezleri büyük kentlerde vardı. Ailemin ısrarı üzerine on yıl önce İskenderun’a geldim ve burada bugünü hayal edemeyeceğim. Küçük bir yerde çok sevdiğim işime başladım. Sadece bakımlı olmalarını sağlamıyoruz insanların.  Bu işin Sosyal etkisi de var.

İşinizin Sosyal etkisi olduğunu söylediniz. Nedir Bu?

  Tüm insanların bakımlı olmasını istiyorum kendilerine özen göstermelerini istiyorum. Kedilerine değer verip özen göstererek iyi bakan insan hayata daha olumlu bakar. Kendine bakımlı olmalarını sağladığınız insanlar mutlu olur. Kedine olan güvenini artırırsanız üretimdeki başarısını artırırsınız. . Önce öz güven eşlerin birbirine bakış açısı dahi değişiyor. Bu meslekte çok eşin boşanmasını engelledik. Birçok anneyi çocuklarından ayırmadık. Bu yönüyle bu işi çok seviyorum.

Ama İnsanlar karnını doyuramazken merkezlere verilen paralara ne gerek var denilmiyor mu?

 Evet haklısınız. Sizin söylediğiniz gibi düşünenler var. Ama dışarıdan görüldüğü gibi değil.  Çok paralar gerekmiyor bilinç gerekiyor. İnsanların kedine dikkat etmesi, özen göstermesi ruh sağlığını düzenli kılar. Merkezi sinir sistemini düzenli sağlıklı olması demektir. Bu da insanın hayatında başarıyı getirir. Her açıdan başarı kazandırır. Onun için sağlıklı yaşamak, mutlu ve huzurlu olmak için ayrılan zaman insana çok şeyler kazandırır.

Days ismi ne anlama geliyor neden bu ismi koydunuz?

Days papatya anlamına geliyor. Çok severim. Her zaman papatya kadını biraz yansıtıyor. Güzellik bölümünde daha yakışıyor sarısı, beyazı zarif bir çiçek olduğu için ismini koyduk.

Merkezde ne gibi işlemler yapıyorsunuz?

Epilasyon, Lazer epilasyon, Zayıflama, karbo terapi, mezoterapi, yosun terapi, sıpa(sudan gelen güzellik), vücut masajları. Yüzde sarkmalar, vücut çatlakları,  gevşemeleri, çok geniş yelpazede cilt bakımı. Şuan burada uyguladığımız sistemler dünyanın dört bir yanına da kullanılan teknoloji ve sistemleridir. Bizde sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Açılan fuarlar, seminerler yakın takibimde gelişmeleri zamanında katılarak gelişimimizi sağlıyoruz.

En çok hangi şikayetlerle insanlar merkezinize geliyorlar ?

Şuan günümüzde tüylenme sorunu var. Çok ciddi bir konu 12–13 yaşlarında çocuklarda normalin dışında fazla tüylenme var. Birçok bayanda hormon al bozukluklar. Şikayet konusu bu şikayetler çoğunlukta. Bu rahatsızlıklar Eskiden yoğun değildi. Ama şimdi yoğun. Bunun nedeni beslenme, çevre kirliliği etken, fast food besinler tüketimi bunlar yaşanmaya başladı.

Dünya değişime uğradığı için dünyada da aynı tüylenme hormon al dengesizlik var.

Erkek müşterileriniz var mı?

Osmaniye’den, Hatay ın ilçelerinden her yerden müşterilerimiz var. Evet, erkek müşterilerimizde oluyor. Özellikle göbeklerini zayıflatmak isteyenler, yanak boyun altı ve sırt bölgelerinde tüyler için lazer epilasyona geliyorlar.  Beylerden gelen talepler arasında yeni cilt bakımları başladı günümüzde metroseksüel erkekler ön planda. Bakımlı eşler sağlıklı evlilikler yaparlar. Artık beyler de yaşlanma korkusu içerisindeler fiziki görünümlerine dikkat ediyorlar. Onların kendilerine bakmaları benim hoşuma gidiyor. Birbirine saygısını hayata bakış açılarının göstergesi olmaktadır. Eşlerine ne işim var ne işin var gibi yaklaşımda olanlar şimdi kendileri istiyor.

Lazer epilasyon Tercih edilen bir sistem mi?

Dünyada yeni Türkiye de yeni birçok uygulamalarda kullanılıyor. Daha önce iğneli epilasyon vardı. Uzun süren bir tedavi idi. Lazer kısa sürede iyi sonuçlar alınması nedeniyle tutulan bir tedavi sistemi. Lazer epilasyon ile cilt lekelerinde de kurtulmada kullanılıyor. Özellikle güneş lekeleri insanları çok rahatsız ediyor. Tedavi olmak isteyenler doktor kontrolünde uyguluyoruz.

Cilt bakımlarında başka uyguladığınız bir yöntem var mı?

Evet, var beş günde yeni bir cilt dediğimiz ve Almanların 40 yıl önce kullandığı yöntem geliştirilerek Greeanpeat denilen yeşil saf bitki uygulaması yapılmakta. Cilt gevşeme de ve lekede uygulanan bir yöntem. cilt çok derin bir şekilde soyularak yeniliyor kendini. Tamamen o yüz atıyor yeni cilt çıkıyor. Çok derin izlerde kullanılıyor, sivilceden kalan derin izlerde, geniş gözeneklerinde, vücut çatlaklarında kullanılıyor.

Lazer tedavi gibi uygulamalarda insanlar üzerinde yan etkisi yok mu?

Yan etkisi yok. Dünya da kullanılıyor gerekli araştırma incelemeler sonrası kullanılmaya başlanmıştır. Zaten hasta insana uygulayamazsınız. Bir kanser, ben in üzerine uygulayamazsınız bunlar çok önemli. Doktorumuz var hastalarımız anket ve kontrollerden geçirildikten sonra problem yoksa lazer tedavisi yapılıyor. Bütün işlemler doktor kontrolünde. Günümüzde doğru kullandığınız birçok şey yararlı olacaktır. Doğru kullanılmayan her yöntemde risk vardır.

Yeni yasalarla güzellik merkezleri ve salon olarak ikiye ayrıldı. Bunun faydası var mı?

Tabiki faydası oldu gelecekte daha kontrol altına alınarak kaliteli, sağlıklı hizmetler sunulacak. Merkez denince doktor sorumluluğunda, sağlık bakanlığına bağlı birimlerle tarafından sık sık denetlenebilen yerler salonlar ise daha küçük ve doktor bulundurma zorunluluğu olmayan yerler. Bu şekilde güzellik hizmeti veren yerlerin yasalarla belirlenmesi sektörde kaliteyi de getirmektedir. Ancak bizim beklentimiz vücut bakımları ile ilgili iş yaptıracak olan insanlarımızın hijyenik kurallara uyması, bu çok önemli. Tek kullanımlık malzemeler kullanılan, yerleri seçmeleri. Bu iş kolunda hijyenik çok önemli. Her türlü rahatsızlığın bulaşabileceği bir işletme. Bunun tedbirini bizler alıyoruz. Çalışanlarımız sağlık kontrolleri baştan sona periyodik aralıklarla kontrolden geçmektedirler. Tek kullanımlık malzemelerle tedavi gören kişiler arasında hijyenliği salıyoruz.

Peki bu sağlık kurallarına uymayan kuruluşlar var mı?

Tabiki bize bilgileri geliyor. Yeterince denetimler olmadığından maalesef ama maalesef hijyenik olmayan yerlerde ağda yapıldığı. Tek kullanımlık malzemeler kullanılmadan yapıldığı için Hepatit B, mantar gibi birçok rahatsızlıkların bulaşmasına neden olabilinir. Onun için insanlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Uygulama yapan yerlerde malzemelere dikkat ederek gerekirse uyarmaları kendi sağlıkları için önemli. Ama insanlar ucuz olsun bir ağda yaptırıyorum diye düşünüyorlar. Olaya böyle bakmasınlar. Bayanlar bu konuda bilinçlenmeli. Ağda yaptırılan yer ve işlemlere dikkat edilmeli. Şuan çok fazla kontrolü yapılmayan yerler var.

İskenderun ‘da bayanların ve bayların kendilerine bakımları konusunda değerlendirme yapabiliyor musunuz?

Evet İskenderun kültürel yapısı bakımından oldukça iyi bir seviyede. Bayanları ve bayları da kedisine çok iyi dikkat ediyor bakıyor. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Giyinmesine, cilt bakımına güzelliğine dikkat eden bir kentte yaşıyoruz. Bu yaklaşım herkesi sağlıklı bir ortamda yaşamaya yöneltiyor. Ayrıca birbirine bakarak kendisinin de bakımlı olma zorunluluğunu hissettiriyor.

Günümüzde masaj önemli bir yer teşkil ediyor. Nasıl ilgi var mı?

İnsanlar günlük hayatlarında çok yoruluyor masajın keyfini yaşamalılar. İlaç yerine ağrı kesici yerine masaj çok önemli özellikle çalışanlar masajla tanışmalı. İnanılmaz keyif alacaklar bu konuda. Ancak üzgünüm masajı henüz tanıtamadık insanlarımıza. Biz merkez olarak sıpa diye bir uygulama getirdik.  Havuzumuz var çevresi romantik bir ortam oluşturacak şekilde dizayn edilmiş içerisine su koyuyoruz. Tabiki bu su bitkisel katkılarla oluşturuluyor. Burada yapılan terapiler insanı rahatlatıyor. Çevresindeki mum ışığı ile sağlanan ortam de masaj yapılması insanları stresten uzaklaştırarak müthiş bir rahatlama keyfi yaşatıyor. Bunu bir türlü anlatamadık. Ay içerisinde 1 saat zaman ayırsa insanları rahatlatarak daha mutlu olacaklardır. Daha sakin, mutlu, çevresiyle daha barışık. Büyük kentlerde çok yaygın bu uygulama. Şehirde tatil dediğimiz bir sistem. Yorgun ve kötüsünüz bu şekilde tatil moduna girerek rahatlıyorsunuz. Bu bilinç şimdilik burada çok az. İnsanların boşalması bu nedenle çok önemli

Hep güzel kalmak, yaşlanmamak  mümkün mü?

İnsanlar hep kendini güzel kalacak zannediyorlar. Hiçbir şeye ihtiyacım yok diyor. Bir şeye bakarsanız güzel kalırsınız. Bakmazsanız güzel kalamazsınız. Stres ve ortamlar daha çabuk kendimizi kaybediyoruz. 35 yaşına kadar bakmayan kendine cildine birden bakıyor çok değişiyor. Biz diyoruz ki 20 yaşından sonra güneş koruyucu kullanmak gerekir. Çünkü yaşlanmanın %80 i güneştir. Yıllarca Mağarada yaşa insan hiç yaşlanmaz. Güneşi bol bir iklimde yaşıyoruz. Çocukların dahi korunması gerekiyor. Kışın dahi bulutlu havada insan cildinde, dudaklarda ve yüzün kurumasına yol açıyor. Tabiki yaşlanacağız mutlaka yaşlanacağız. Ama biz o yaşlanmayı biraz azaltmaya indirirsek özellikle bayanları daha mutlu edecek. Çünkü bayanlar erkeklerden daha çabuk yıpranmaktadır. Bayanların hormonoal yapısı böyledir. Kendini mutlu edebilmesi için bakması gerekiyor sonra demesinler eşim beni aldatıyor. Kadınlarda suçlu ereklerde kendine iyi bakacak beni aldatıyor konusu olmasın. İlişkiler de daha iyi olur.

Sohbetimizin ardından bölgenin en fazla işlem odası bulunan güzellik merkezini Songül Durur Zevzir ile birlikte gezdik. Zaten merkeze girişte etkileniyorsunuz çevredeki temizlik, hijyenik ortam ile dekorasyon sizi başka bir dünyaya götürüyor. Çalışan personelin giyim kuşamı ve bakımlı olmaları sizi biraz daha etkiliyor. Salonlardaki işlem odasındaki cihazlar ve kullanılan malzemelerin temizliği karşısında dokunmayayım bu güzellik bozulmasın dedirtircesine. Masaj çok önemli insanın günlük hayatındaki stresini yorgunluğunu alır açıklamasını yapan Songül Zevzir ile havuz bulunan odaya girdik. Çevre motifleri ile etrafındaki çiçek ve yanmayı bekleyen mumlar sizi günlerce bu sudan çıkmamanızı sağlayacak güzellikte. Ayların değil buraya giren bir insanın yılların yorgunluğunu atacağını düşünüyorum. Evet, büyük bir titizlik ve özen içerisinde dizayn edilmiş ve hizmet veren Days Güzellik merkezinin güzel işletmecisi Songül Durur Zevzir’e hoş ve zevki sohbetimiz için bize zaman ayırdı ona teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını temenni ediyorum.

UFUK AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida