Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun da Futbol ve İdç Spor un Hedefleri

Yıllar sonra İskenderun’u 2. ligde temsil eden İskenderun Demir Çelikspor, 2006-2007 futbol sezonunda gençlerden oluşan bir kadroyla mücadele ediyor. Ligde mücadele ettiği bu dönem içerisinde İskenderun’u temsilen yola çıkan kırmızı-lacivertli ekibin dünü, bugünü ve yarınını Kulüp Başkanı Cengiz Gül ile konuştuk. Başkan Gül, yaptığı bir birinden çarpıcı açıklamalarda hedeflerini ve amaçlarını anlattı. İşte Başkan Gül’ün sorularımıza verdiği cevaplar…

Sayın Gül, sohbetimize İskenderun Demir Çelikspor, İskenderun’u temsilen yola çıktığı konusunda açıklamalarınız var. Takım şu anda temsilin neresinde ?

Gül: Bizi çoğu zaman müessese takımı olarak lanse etmeye çalışıyorlar. Bizler her ne kadar adımızın içinde demir çelik ibaresi geçiyorsa başında bir İskenderun ismi var. Biz İskenderun’u layık olduğu yere taşıma arzusu ve amacıyla yola çıktık. Daha önceleri kulübümüzün resmi adı İSDEMİRspor’du. Biz bu ismi genel kurulda değiştirdik ve İskenderun Demir Çelikspor yaptık.  Eğer biz kendimizi müessese takımı saymış olsaydık, İSDEMİR’de bulunan bir stat ve beş sahayı bırakıp 5 Temmuz Stadını kiralayıp İskenderunlu futbolseverler ile kaynaşma isteğimiz olmazdı. Biz İskenderun’un takımıyız. Özümüzde, sözümüzde ve yüreğimizde İskenderun var.

Peki, İSDEMİR’in yeni patronu OYAK’ın takıma geçmiş yıllarda olduğu gibi maddi destek vermediği yolundaki iddialara ne diyorsunuz?

Gül: Bu iddia tamamen asılsız. Yıpratma amaçlı çıkarılan sözlerdir bunlar. Bizim bu sezon İSDEMİR’den para talebimiz olmadı. Para ihtiyacımız olduğu zaman yapacağımız başvurunun karşılıksız kalacağına inanmıyorum. Çünkü, sporu seven ve destekleyen bir genel müdür ile yönetim kurulu üyeleri var. Kaldı ki, İSDEMİR’in 2 milyar dolarlık bir yatırım projesini hayata geçirmeye çalıştığı şu günlerde ihtiyacımız olmadığı halde para talebi bizim anlayışımıza ters gelir. Biz bu sene mali disiplini ön planda tutuyoruz. 4 trilyonluk bütçemiz var. Bütçede açık vermemek için azami derecede hassasiyet gösteriyoruz. Genel müdürümüz İsmail Bey, maçlarımıza gelmek istiyor ama, yoğun proje çalışmaları yüzünden şu ana kadar maçlarımızı izleyemedi. Gerek OYAK ve gerekse İSDEMİR in spora büyük önem verdiğini de aracılığınızla kamuoyuna açıklamak istiyorum.

Direkt olarak  takıma ilişkin soruları sormadan İskenderun’daki futbolu nasıl buluyorsunuz? Bir diğer deyişle İskenderun, futbolun neresinde?

Gül: İskenderun’da futbol, İskenderun Demir Çelikspor’un 2. ligde mücadelesiyle biraz gelişti. Yıllardır futbol piyasasında hak etmemesine rağmen geride kalan İskenderun’da futbolun gelişmesi noktasında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Yıllardır süper lig takımlarına eskisi gibi üçer beşer futbolcu gönderemiyoruz. Çünkü, kent tamamen bir spor sahaları fakiri. Her şeyi devletten beklemek yanlış. Kentin yöneticileri, işadamları, kulüpler, devletle işbirliğine varıp yeni spor tesisleri, çim sahalar yapılması gerekiyor. 5 Temmuz Stadı’nın yanındaki sahanın durumu malum. Bu sahalardan futbolcu yetişmesi mümkün mü?  İskenderun’un acilen bir spor sahaları için zaman kaybetmeden seferberlik ilan etmesi gerekiyor. Bu projede biz de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Bu niyette olmasaydık 5 Temmuz Stadı’nı kiralamaz ve onarımdan geçirmezdik. Yıldız futbolcuların yetişmesi için çim sahalar şart ve kaçınılmaz. İskenderun’da futbolun gelişmesi sadece bizim çabamızla olmaz.

Sayın Başkan, 5 Temmuz Stadı’nı kiraladıktan sonra neler yaptınız ve bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

Gül: Biz İskenderun’un menfaatlerini ön planda tutarak 5 Temmuz Stadı’nı kiraladık. 10 yıllığına ve her yıl 50 milyar lira vermek koşuluyla. Daha önce de söylediğim gibi bu stadı kiralamamızın asıl amacı, İskenderun’da yeniden bir futbol heyecanı yaşatmak. Gelelim yaptığımız işlere… Stadı önce boyadık. Dökülen ve tehlike arz eden yerleri uzmanların gözetimi altında bakım ve onarımını yaptık. Hazırladığımız proje çerçevesinde protokol tribünün büyüttük. Basın tribününü de değerli basın mensuplarının rahat bir şekilde çalışmak için olanak sağladık. Maçları takip eden basın mensuplarının haberlerini internet ortamında bağlı bulundukları ajans ve basın kuruluşlarına anında iletmek için internet hattı çektik ve bu hat 2. liglerde verilen mücadelelerde ev sahipliği yapan statların büyük bölümünde bulunmuyor. Tuvaletleri ve duşları hijyenik hale getirdik. Futbolseverlerin beton üzerinde değil de daha çağdaş bir ortamda ve rahatlıkla izleyebilmek için koltuk sistemi getirdik. Şu anda kapalı ve açık tribünlerinin bir kısmına koltuk monte ettik. Önümüzdeki sezonda tüm tribünleri koltukla monte etmeyi planlıyoruz. Bunun yanında açık tribünün maraton girişimi kapalı tribün hale getireceğiz. Stadı devraldığımızda çim gibi gözüken saha topraklı hale gelmişti. Çimlerini yeniden sil baştan ekerek şimdi birçok süper lig takımının sahip olmadığı saha haline getirdik. Yani kısacası stadın daha önceki halini görenler, şimdi geldiklerinde hayretler içerisinde kalıyor. Bu stadın yine de İskenderun halkına layık olmadığını düşünüyoruz. Yeni sezonda statta büyük değişimin olacağını herkes görecektir. Bizim bu çalışmaları yaparken istediğimiz tek şey manevi destek. Tüm İskenderun’un yöneticisiyle, seçilmişi, atanmışı ve halkıyla yanımızda olmalarını bekliyoruz. Herkes inansın ki; İskenderun süper ligi taşıyacak kapasiteye sahip. Yeter ki, bir olalım birlik olalım.

Stat konusu açılmışken, daha önce stadı amatör maçlara açacağınızı söylemiştiniz. Halen aynı düşünceye mi sahipsiniz?

Gül: Biz geçmişte de söyledik, şimdi de söylüyoruz. Hatayspor da Antakya Atatürk Stadı’nı kiraladı. Orada da amatörler maçlarını yan sahada yapıyor. Ben de diyorum ki, Hatayspor stadı amatörlere nasıl kullandırıyorsa biz de kullandırırız. Zaten Amatör süper ligde mücadele eden İskenderunspor-Sahil Belediyespor maçı statta oynandı. Biz amatör takımlarımıza her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bu statta bir haftada iki maç oynamak çime zarar verir. Dünyanın hiçbir yerinde bir statta haftada iki maç oynatılmaz. Bakın biz de çime zarar gelmesin diye antrenmanlarımızı kendi tesislerimizde yapıyoruz. Biz tesislerimizi tüm amatör takımlara açtık. Birçok takım da geldi tesislerimizde hem maç oynadı hem de antrenman yaptı. Gelin bu stadı gözümüz gibi koruyalım. Belki bu yolla, İskenderun’a yeni oyun sahaları açılır.

Futbol, bir kentin tanıtımda sizce büyük bir etken mi?

Gül:  Evet, sadece büyük değil, çok büyük bir etken. Şu anda süper ligde oynayan birçok takım, hem nüfus hem yüzölçümü ve hem de maddi yönüyle İskenderun’un çok gerisinde Geçmişte bir Akçaabat Sebatspor, Siirtspor, K.Maraşspor, Yozgat, Şimdi Sivas gibi kentler süper ligde mücadele etti ve ediyor. G.Antep, Kayseri gibi iller futbol sayesinde bir yerlere geldiler ve tanınıyorlar. Yıllar önce İskenderunspor da 2. ligde olmasına rağmen İskenderun’un tanıtımında büyük katkılar sağladı. Halen İskenderunspor’un efsanesi birçok yerde anlatılıyor. Bu efsaneyi neden tekrar diriltmeyelim. İskenderun’un buna çok ihtiyacı var. Futbol dünyada büyük bir sektör. Bu sektörün heyecanını ve katkısını neden İskenderun’a da kazandırmayalım? Günü birlik projelerin İskenderun’a hiçbir şey kazandırmayacağını bilmemiz lazım. Neden İskenderun’un, bir süper ligde, 2. lig A ve B kategorilerinde birer takımı olmasın? Bizim G.Antep’ten ne eksiğimiz var? Tek eksiğimiz birlik ve beraberlik. Malzeme hazır. Bu malzeme tarife uygun bir şekilde ocakta pişirilmeyi bekliyor.

Şimdi gelelim İskenderun Demir Çelikspor’un durumuna. Bu sezon transferde geçen yıla nazaran daha ağır ve sessiz bir seyir izlediniz, neden?

Gül: Bu yıl futbolcu piyasası çok yüksekti. İki yıllık profesyonel futbolcu bile ağzını 100 bin YTL’den açıyor. Biz sezon öncesinde almayı düşündüğümüz futbolcuları sürekli izlettik. Listemizi de sır gibi sakladık. Biz talip olunca başka takımlar da devreye girerek fiyat yükseltiyor. Biz de geçen sezon gibi davranmadık ve az parayla yetenekli gençler üzerinde araştırma yaptık. Bazı takımlar hep piyasayı yükseltti hem de piyasanın yükselen fiyatından şikayet etti. Biz gençlerden asla vazgeçmeyecek bir politika ürettik. Bakın geçen haftalarda üç İskenderunlu futbolcu, Murat Kurt, Ömer ve Mutlu, haftanın karmasına seçildi. Biz de transfer politikamızı ne kadar doğru güttüğümüzü gördük.

Bu sene yaptığınız harcama miktarı nedir?

Gül: 1 trilyon lira para harcadık ve bir birinden yetenekli 14 futbolcuyu renklerimize bağladık. Biz takımı kurumlaştırmak istiyoruz. Sıkı bir para politikası güdüyoruz. 4 trilyonluk bütçeye sahip olmamıza rağmen kılı kırk yararak harcama yapıyoruz. Çok parayla yapılan transferlerin bazı zamanlar işe yaramadığını görürsünüz. Bu sezon Şekerspor transferleriyle şaşırttı. Sergen’i Ahmet Yıldırım’ı ve Beşiktaşlı Ahmet’i transfer etti. Sergen nerde, Şekerspor nerde? Biz emeğe saygılıyız. Sendikacı olmamız hasebiyle de işçinin alın terini 400 bin YTL’ler harcayıp futbolcu alarak heder edemeyiz. Mütevazı bir kadroyla en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Biz artık futbolu biliyoruz. Bakın A.Demirspor 6 trilyonluk bir transfer harcaması yaptı. Fazla harcamayla işler yürümüş olsaydı şimdi A. Demirspor açık arayla lider olurdu.

Bu sezon ki hedefimiz nedir?

Gül: 10 takımlı bir ligde her takımın ilk hedefi küme düşmemektir. Ondan sonra şampiyonluk gelir. Biz iyi bir kadroya sahibiz. Önce küme düşmemeye oynayacağız. Bu kadroyla bu sezon play-off’u yakalayacağımıza inanıyoruz. Şu anda ligin başındayız. Tüm takımların puanları bir birine yakın.

Geçen sezon da iddialı bir kadro kurmuştunuz. Ne oldu da play-off’a katılamadınız ve klasman grubunda sıkıntılı onlar yaşadınız?

Gül: Yukarıda işte bunu ima etmeye çalıştım. Geçen sezon çok para harcadık. Tecrübeli ama yaşlı futbolcular aldık. Bu futbolcular da ligi tamamlayamayınca bir bir hedeflerimizden uzaklaştık. Bunun yanında ilk kez çıktığımız 2. ligin acemisiydik. İskenderunlu futbolseverlerin de umutlarını suya düşürdük. Tabi ki, bunun yanında sendikal çalışmalarımızın ivme kazanmasıyla takıma pek fazla zaman ayıramadık. Tabi inşallah bu sezon böyle olmayacak ve ligin sonuna kadar tüm mesaimizi takıma harcayacağız.

Sayın Gül, son olarak neler söylemek istersiniz, iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Gül: Biz İskenderun’u edebiyat olsun diye sevdiğimizi söylemiyoruz. Bizler kentin futboluna, kentin tanıtımına katkı sağlamak istiyoruz. Bizim takımı hedefine ulaştırmaktan başka bir gayemiz, hedefimiz ve düşüncemiz yoktur. İskenderun ve İskenderunlular, tüm güzellikleri yaşama hakkına sahiptir. Yıllar öncesinde küllenen futbol heyecanını ateşledik. bu heyecana herkesin katılmasını bekliyoruz. Biz maddi yönden bir talebimiz yok. Gelsinler, kendi takımlarını tribünlerden desteklesinler. Eğer takım kazanırsa İskenderun da kazanacaktır. her şeyi alınıp götürülmüş İskenderun’u bir de futboldan yoksun bırakmayalım. Futboldan ve İskenderun Demir Çelikspor’dan başka neyimiz kaldı ki? Gelin canlar bir olalım, birlik olalım.

Sayın Başkan, bu güzel sohbetten dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Umarım, İskenderun’un tanıtımında başarılı olursunuz.

Gül: Ben de sizlere içimi dökme fırsatını verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Sizler her zaman ilklere imza attınız. İskenderun’a bir kent portalı kazandırmak ve maçlarımızı da canlı olarak ziyaretçilere nakletmekle önemli bir misyon üstlendiğinizi biliyorum. Sizler ve İskenderun’un güzide basın mensupları her zaman yanımızda oldunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Sizin başarınız, bizim başarımızdır. Başarılarınızın devamlı olmasını diliyorum.

Röportaj : İdris AYDOĞAN

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida