Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun'da Emniyet ve Güvenlik Sorunları

Ülke genelinde tartışıla gelen ve zaman zaman yürürlüğe giren yeni yasalara rağmen suçluların üzerine giden Emniyet ekipleri, özellikle hırsızlıkla top yekun seferberlik ilan etti. İskenderun.org’ye konuk olan İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Osman Metli ile kent olarak İskenderun’u başta olmak üzere polisin faaliyetlerinin yanı sıra kanayan yara olan hırsızlığı konuştuk.

İskenderun org: Sayın Metli, sohbetimize isterseniz İskenderun’u nasıl tanıdığınızdan başlayalım. Kahta’da görev yaptığınız zaman İskenderun’u tanıyor muydunuz?

Metli: İskenderun’u sadece geçişler sırasında gördüm. Tabi burada görev alacağım aklıma gelmediği için pek fazla araştırmamıştım. Buraya atanacağım kararının çıkmasıyla mevcut zaman içerisinde öğrenmeye çalıştım. Şimdi İskenderun’u çok daha iyi tanıdım. İskenderun, zaman içerisinde göç aldığı için kalabalık bir kent. Hakikaten tabii güzelliğiyle, insanlarının sıcakkanlılığıyla havasıyla tam bir inci. İskenderun’un güzelliğini anlatmak için adeta kelimeler yetersiz kalıyor. Burada çalışmak, buradaki insanlara hizmet vermek her emniyet mensubuna nasip olmayan bir özelliktir. Kısa bir sürede İskenderun’un hayranı oldum. Zaman zaman keşke bu güzelim kente daha önceden gelseydim, der dururum kendi kendime.

İskenderun org: Peki efendim, sizin bakış açınızla İskenderun’un en önemli sorunu nedir?

Metli: Sorunu tespit etmeden önce bazı artılarından söz etmek istiyorum. Eğitim, her yerde sorun olmasına rağmen İskenderun’da çözülmüş durumda. Eğitim kurumlarının çokluğu, öğrencilerin sayısı, kenti eğitim noktasında kaliteleştiriyor. Ama bunun yanında göç alan bir kent olduğu için kalabalıklaşan nüfusa cevap verebilecek iş mekanlarının bulunmaması, vasıfsız insanlarının sayısının da fazla oluşu, beraberinde sorunları da getiriyor. İş bulamayan insanlar, ister istemez yasadışı yollara yöneliyor. Bunun başında da hırsızlık geliyor. İskenderun’un stratejik öneme sahip bir noktada da bulunmasıyla bazı dezavantajlar yaşanabiliyor. Ama İskenderun ve İskenderunlu, bu sorunların üstesinden gelebilecek bilgi, dirayet ve güce sahip.

İskenderun org: Polisin daha verimli olabilmesi için mekan ve fiziki yapı da çok önemli. Yılan hikayesine dönen hizmet binanızın arsası belirlenmesine rağmen henüz bir adım atılamadı. Son gelişme nedir?

Metli: Bu konudaki fikriniz çok doğru. İskenderun’da emniyet olarak bizler, birçok parçaya bölünmüş durumdayız. Bu da hem zaman hem de maddi kayıplara yol açıyor. Hizmet binamızın olması sadece bizi değil, vatandaşımızı da rahatlatır. Bir imza için vatandaşlarımız bina bina dolaşıyor. Eğer birimlerimiz tek binada olsa vatandaşımız bu zahmeti yaşamazdı. Vergi dairesinin yanındaki arsa bize tahsis edildi. Tam rakamını hatırlamıyorum ama, sanırım 2.5 trilyona ihale edildi. 7 katlı inşa edilecek olan binamızın temeli, büyük ihtimalle önümüzdeki ay atılacak ve 18 ay içerisinde tamamlanacak. Bina için sona yaklaştığımızı umuyorum.

İskenderun org: Sayın Müdürüm, İskenderunlu özellikle hırsızlıktan kan ağlıyor. Hırsızlık olayları karşısında neler yapıyorsunuz?

Metli: Biz de yaşanan hırsızlık olaylarından rahatsızız. Yaptığımız uygulamalarla hırsızlık olaylarında geçen yıllara nazaran düşüş gözlendiğini söyleyebilirim. Bizim çabamız ve gayretimiz hırsızlığın kökünü kazımaktır. En fazla kentimizde ev, motosiklet ve otolardan eşya hırsızlığı yapılıyor. Bunun önüne geçmek için sık sık uygulamalar yapıyoruz. Gece saatlerinde mahallelerde devriyeler koyarak ev hırsızlığını önlemeye çalışıyoruz. Burada vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor. Örneğin sıklıkla kullanmadıkları kıymetli eşyalarını daha güvenli bir yerde saklamak. Bu banka veya kendi evlerinde bulunduracakları bir kasa olabilir.

Otolardan yapılan hırsızlık olaylarının önüne geçmek için de çalışmalar yapıyoruz. Örneğin, ekiplerimiz park halindeki otoları kontrol ederek içinde paketlerin olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. İçerisinde pak bulunan otolar anons ediliyor ve sahipleri bulunmaya çalışıyor. Oto sahiplerine araçlarının içerisindeki paketleri almaları tavsiyesinde bulunarak, bu tür pozisyonların hırsızı teşvik ettiği söyleniyor.

İskenderun org: Peki Sayın Metli, motosiklet hırsızlıkları konusunda ne diyeceksiniz. Vatandaşların çalınan motosikletlerini parayla geri almaları konusunda yaklaşımınız nedir?

Metli: İtiraf edeyim ki, motosiklet hırsızlığını takip etmek zor. Bu zorluğu aşmak için gün içerisinde sayısız kez kentin çeşitli noktalarında uygulamalar yapıyoruz. Bu uygulamalar yavaş yavaş semeresini vermeye başladı. En azından tescilsiz ve orijinalliğini yitiren motosiklet kalmadı diyebilirim. Motosikleti çalınan vatandaşın mağdur olduğunu biliyoruz. Eğer vatandaş mağdur olduğu halde çalınan motosikletini parasıyla geri alıyorsa hırsızlara geçinme kaynağı sağladığını bilmesi gerekiyor. Ya bizimle işbirliğine girmeli veya motosikletini parayla geri almamalı. Hırsız, elinden çıkaramadığı motosikleti bir daha çalar mı? Vatandaşlarımız, her zaman cesur olup devletle birlikte mağduriyetini gidermeye çalışmalı. Bunun yanında durumu şüphe uyandıran motosikletlerin de vatandaşlar tarafından bize bildirilmesi durumunda gereği yapılacaktır. Vatandaşlarımızdan sadece bize yardımcı olmalarını bekliyorum. Eğer bugün bir başkasınınki çalınıyorsa yarın benin motosikletim çalınmayacağı ne malum. Vatandaşlarımız, bun anlayışla olaylara ve şüpheli şahıs ve motosikletleri bildirmeleri gerekiyor. Şikayetçi olan vatandaşlarımızın her zaman yanındayım. Gerekirse birlikte mahkemeye gider ifade veririm. Bu konuda eğer vatandaşlarımız bize yardımcı olmazsa hırsızlığın önüne geçmemiz mümkün değildir.

İskenderun org: İskenderun’un bir diğer önemli sorunu da trafik. Gelişi güzel parklar, caddelere ve yollara sığmayan araçlar. Bu tablo nasıl değişmeli?

Metli: İskenderun’da nüfus ve araç sayısı her geçen gün artıyor. Mevcut fiziki yapı ve düzenlemeler de ihtiyaca cevap vermediği kesin. Kimseye de araç alma deme hakkına sahip değilsiniz. Fakat bir bakıma bu sorunu vatandaş olar bizler de yaratıyoruz. Esnafımız, arabasını işyerinin önüne park etmek istiyor. İşyerine gelen müşteriler de otolarını par edince trafik iyice sıkışıyor. İskenderun’da oto park kültürü henüz yoğunlaşmamış. Eğer bu kültür yoğunlaşırsa caddeler biraz olsun rahatlar. Ceza ve polisiye önlemler sorunu çözmek için çare değildir. Tabi köklü çözüm için mutlaka şehrin trafik mastır planının çıkartılması lazım. İskenderun’a kayıtlı 30 bin motosiklet ve 65 bin dolayında oto var. Bu rakamlarla birlikte yabancı plakaları da eklersek konunun vahametini daha iyi anlamış oluruz.

Benim aktarmak istediğim bir diğer konu da trafik kazaları. Trafik kazalarının yüzde 70’i motosikletlerin karıştığı kazalardır. Motosikletler, kural tanımaz bir şekilde kullanılıyor. Bu da kazalara yol açıyor. Motosiklet sürücüleri başta kendi güvenliklerini düşünmeleri lazım. Hız yapmak ve kasksız motosiklet kullanmaktan vazgeçmelidirler. Kurallara riayet etmeyen motosikletler karşısında asla kayıtsız kalmayız.

İskenderun org: İskenderun polisi kaçakçılık olaylarına karşı neler yapıyor?

Metli: İskenderun bir mega kent olması hasebiyle kaçakçılık ve organize suçlar yoğunlukta oluyor. Amirliğimiz bu konuda en ufak bir ihbarı bile değerlendiriyor. Özellikle uyuşturucu konusunda çok büyük hassasiyet gösteriyoruz. Yıl içerisinde birçok kişiyi malzemeleriyle birlikte yakalayarak adli mercilere sevk ettik.  Yaptığımız seri operasyonlarla suçluların belini kırmaya ve hatta köklerini kazımaya çalışıyoruz.

İskenderun org: Uyuşturucu kullanım yaşının ilköğretim okullarına kadar indiği zamanımızda ne tür polisiye önlemleri alıyorsunuz?

Metli: Uyuşturucu tacirlerinin pineklediği ve gençleri zehirlemeye çalıştığı bölgeleri çok iyi biliyoruz. Bunun için özellikle okul önleri, parklar, kafeler ve benzeri yerlerde sivil ekiplerimiz görev alıyor. Bizim de kendimize göre ve burada açıklayamayacağım özel tedbirlerimiz var. Bu çalışmalarla zehir tacirlerini gençlerimizden uzaklaştırma gayreti içerisindeyiz.

Burada her zaman olduğu gibi velilerimize de büyük iş düşüyor. Velilerimiz, okula gönderdiği çocuğunu iyi takip etmesi gerekiyor. Örneğin, çocuk, çok para harcıyor mu, boş zamanlarını nerede, kimlerle ve nasıl değerlendiriyor? Çocuğunun arkadaşları kimler? İştahsız mı ve ruhsal anlamda nasıl? Bu ve buna benzer noktaları göz önünde bulundurarak çocuğunu takip etmesi gerekiyor. En ufak bir şüpheyi de bizimle paylaşırsa erken müdahaleyle yaşanması muhtemel olan olayların önüne de geçilmiş olacak.

İskenderun org: Sayın Metli, şikayet konusu olan ve sürekli denetimlerden geçen internet kafeler konusunda ne diyeceksiniz?

Metli: Tehlikeli mekanlar arasında bulunan internet kafeler konusunda emniyet olarak biz de büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Zaman zaman Milli Eğitim, belediye ve İlçe Sağlık Grubu ekipleriyle ortaklaşa denetimler yapıyoruz. Bu güne kadar 54 internet kafeyi denetledik. Birçoğunun da kurallara riayet etmediği ve tamamının da eksiklerinin olduğunu tespit ettik. Kurallara uymayanlar cezalandırıldı. Biz, bu ekipler haricinde sürekli internet kafeleri denetliyoruz ve denetimimiz altında.

İnternet kafelerin disiplin altına almak gerekiyor. En azından işletmeler kendi kendilerini disipline etmeleri lazım. En azından bir dernek çatısı altında toplanıp faaliyet alanlarını iyi bilmeleri gerekiyor. Kurallar arasında ve en önemlisi yasa dışı siteler ile pornografik siteleri önlemek için filtre takılması gerekiyor. Bu olmazsa olmazların arasında. Tabi ki diğer kurallar da çok önemli. Bu kuralları uygulayan bir işletme bizden ve diğer kurumlardan taktir alır.

İskenderun org: Efendim, son olarak neler söylersiniz?

Metli: İskenderun’a İskenderun’da yaşayanlar sahip çıkmalı. Burada yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu herkes bilmeli. Bu kentin daha huzurlu olabilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Ben İskenderun’u çok sevdim. Seçilmişi, atanmışı, siyasi partisi, sivil toplum örgütlüsü, sadece vatandaşı, hülasa herkes bu kent için çalışmalı, gayret göstermeli. Sorunlar birlikte hareketle çözülür. Yaşanan bu sorunlar karşısında ben ve ekibim de büyük rahatsızlık duyuyoruz. Gelin hep birlikte çalışalım ve bu kenti daha iyi yaşanabilir bir kent haline getirelim.

Bunun yanında yayın hayatında bulunan haber portalınızı da çok beğendiğimi ve sürekli takip ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Sizler kentin gelişmesi, halkın haber alma hakkı noktasında önemli bir misyon üstleniyorsunuz. Bu misyonu sürdürme yolunda sizlere başarılar diliyorum.

İdris AYDOĞAN

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida