Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun Kızılay 1939’dan Bu Yana Hizmette

Hatay’ın anavatana katılış tarihiyle eş zamanlı olarak İskenderun’da faaliyetlerine başlayan Türkiye’nin köklü Sivil Toplum Kuruluşlarından Kızılay Derneği Şubesinin dünü bugünü, hizmetleri, çalışma prensibi ve hedeflerini Başkan Ümit Günay ile konuştuk. Sivil toplum kuruluşlarının çoğalmasının sevindirici olduğunu, ancak bir sivil toplum kuruluşunun kağıt üzerinde kalmaması veya amacı dışında çalışmaması gerektiğini ifade eden Günay  “İnsani yardım hizmeti önemli bir konu ve istismara açıktır. Her hangi yedi kişinin başvurusu sonucu bir dernek açılması mümkün. Bu durum kaynak israfı yanı sıra, insanların istismarına yol açıyor. Ülkemizde bu işi en iyi yapan kurum Kızılay’dır.  Kızılay’ın geçmişi ve bilgi birikimi önemlidir” diyor.

Türkiye Cumhuriyetinde insani yardım konusunda Kızılay yerine herhangi bir sivil toplum örgütünü koymanın gerçekçi ve doğru bir durum olmadığına işaret eden Başkan Günay şunları söyledi: “Bu nedenle Kızılay günlük siyaset içinde yer almaz. Ancak ülkemizin toplum değerlerine ve ufkuna karşı sorumluluk sahibidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetine hizmet eder. Kızılay’ın toplum nazarında resmi gibi görünmesi bu nedendendir. Oysa ki gerçekte bir devlet kurumu değil; tamamen sivil bir organizasyondur.”

Üniversiteye yönelik bir öğrenci yurdu ve bir de sağlık evi açma gibi projelerinin bulunduğunu anlatan Türkiye Kızılay Derneği İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay ile yaptığımız sıcak sohbeti keyifle okuyacaksınız.

 

İskenderun Org : Türk Kızılay’ı olarak İskenderun’daki şubenin tarihçesi ve kuruluş sürecinizi anlatır mısınız?

Ümit GÜNAY: Türk Kızılayı İskenderun Şubesi 1939 yılında Hatay’ımızın Anavatana katılma sürecinde o dönemin iyiliksever insanlarının girişimi ile kurulmuştur. O dönemi yaşayan insanların ifadeleri ile yokluk yıllarında anavatanın şefkat eli olmuştur. Yazılı tarih kayıtlarına göre şubemiz 1971 yılında öğretmen Metin ALTUĞ ve arkadaşları tarafından yeniden oluşturulmuş. Kurucu kadroda bulunan Dr. Mehmet GÜNAY’ın 1973 yılında şube başkanı olması ile günümüze kadar gelen önemli hizmetlerini gerçekleştirilmiştir. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatında yavru vatan Kıbrıs’a insani yardımlar gönderilmesi sürecinde aktif görev alan şubemiz en önemli hizmeti olarak gördüğü kan hizmetini 1974 yılında vermeye başlamıştır.

 

İskenderun Org: Hatay’ın Anavatana katıldığı tarihte kurulan ancak kayıt altına 1971’de girdiğini belirttiğiniz şube hizmetlerini hangi şartlarda yapmaya çalışıyordu?

Ümit GÜNAY: O yıllarda ancak önemli kentlerde verilen bu hizmet bir ilçe olan İskenderun’da verilmiş olması oldukça önemli bir konudur. Türkiye’deki verilen kan hizmetinin kronolojik sırasında İskenderun Kızılay Kan İstasyonu yedinci sıradadır. İki odalı bir harabenin bir odası boşaltılarak ticaret liseli bir gencin kurs aldırarak sağlıkçı yapıldığı şube başkanının bizzat sorumluluk aldığı bir hizmetten söz ediyorum. Toplanan kanların Adana’ya otobüs firmalarının buzluklarında sevk edildiği, elektrik kesintilerine karşı yurt dışında yaşayan bir işçimizin bağışı ile soğutma yapılan jeneratörün kullanıldığı bu hizmet bugün modern bir binada eğitimli bir kadro ve en son teknoloji ürünü araçlarla yapılan bir hizmet noktasına gelmiş bulunmaktadır. İskenderun Kızılayı olarak bu sonuç fevkalade başarılı bir durumdur.

 

İskenderun Org: Geçen 36 yıllık süreçte şubenin kazanımları, yönetiminin hizmet anlayış, imkanlar açısından bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Ümit GÜNAY: Şu an ki şube başkanı olarak İskenderun bu hizmeti veren ve bugüne kadar ki duruma gelmesine vesile olan şube başkanlarımız Sn. Dr. Mehmet GÜNAY, Sn. Muhittin TOP ve Sn. Celal KADAKAL’ı saygı ile selamlıyorum. İkinci önemli hizmetimiz yıllar süren çalışmalar sonucu halkımızın bağışladığı paralar ile vücuda getirdiğimiz, sağlık hizmeti vermeyi amaçladığımız ancak sonradan şu an dava konusu olan Pınarbaşı caddesinde bulunan 7 katlı binamızdır. Bu bina Kızılayın yıllar süren birikiminin ve çalışmalarının ürünüdür. Bu binanın Kızılay tarafından sağlık hizmeti olarak işletilip işletilmemesi ayrı bir konudur. Ancak burada önemli bir husus binamızın vücuda getirilmiş olmasıdır. Ortada bir eser bulunmaktadır. Bu eserin tesis edilmesinde dönemin şube yönetiminin eski başkanlarımızın, mimar Sayın A.Cahit TOP ‘ un büyük emeği vardır. Binanın arsasının Kızılay derneğine tahsisinde Belediye Başkanlarımızın, Meclis Üyelerimizin katkısı vardır. Bize düşen onların bu emeklerine saygı gösterip haklarını teslim etmektir. Ortaya çıkan eserde birçok kişinin emeği ve katkısı vardır. Kızılay binası diyerek para almadan proje çizen elektrik mühendisi Kemal GÖNEN’ in hakkı vardır. Kar almadan mal satan esnafın hakkı vardır, adını sayamayacağım İskenderun halkının hakkı vardır. Hepsine Türk Kızılayı İskenderun Şubesi adına teşekkür ediyorum.

 

İskenderun Org: Babanızın bu kuruma çok emeği var, siz ve yönetimin Kızılay Derneği İskenderun Şubesinin önüne koyduğu hedefleri nelerdir?

Ümit GÜNAY: 2005 yılında göreve geldiğimizde Tıp Merkezi açma konusunda farklı bir durum yaşayan şubemize yeni hedefler koyma ihtiyacı vardı. Bu düşünceden hareketle yönetim kurulumuz ilkyardım eğitim merkezine yöneldi ve 2006 yılında İlkyardım Eğitim merkezimizi açtık. Uzun süren bir eğitim süreci sonrasında İskenderun’da yüzlerce ilkyardımcı yetiştirdik. İlkyardım Eğitim merkezimiz şu an tüm teknik donanıma sahip, uluslararası standartlarda hizmet veren bir tesis durumundadır. Afete yönelik eğitimlere başladık. Öncelikle okullardaki öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize afet eğitimi veriyoruz. Afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında neler yapabileceği konusunda eğitimler veriyoruz. Okullarda bulunan Kızılay klüpleri ile sıkı ilişkiler içersindeyiz. Öğretmenlerimizi doğal Kızılaycı olarak kabul ediyoruz.

 

İskenderun Org: Anladığımız kadarıyla İskenderun Şubesi olarak yeni bir yönetim anlayışıyla çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz, nedir bu?

Ümit GÜNAY: Gençlik ve gönüllülük çalışmaları yapıyoruz. Şu an İskenderun’da yüzlerce Kızılay gönüllüsü genç bulunmaktadır. Kızılay yönetiminin büyük bir üye profili eğitimci arkadaşlardan oluştuğu için gençlik ile diyalog kurmada sıkıntı yaşamıyoruz. M.K.Ü Genç Kızılaycılar topluluğunu kurmak üzereyiz. M.K.Ü Rektörü Sayın CANDA ve değerli M.K.Ü Öğretim elemanları, çalışanları sosyal duyarlılık çerçevesinde Kızılay’a ve çalışmalarımıza büyük destek vermektedir. Sayın Rektörümüz CANDA ve M.K.Ü çalışanlarına sıcak yaklaşımlarından ötürü teşekkür etmek istiyorum.,

 

İskenderun OrgEn önemli hizmetimiz dediğiniz kan hizmeti konusunda biraz daha açıklama yapar mısınız? Örneğin kan neden para ile satılıyor?

Ümit GÜNAY: Kanın para karşılığında satılması sorusu çok sık karşılaştığımız bir soru. Kabul edersiniz ki  kan bağışı, bağışçıdan kan alınması, kanın işlenmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi, saklanması gibi bir takım teknolojik ve tıbbi aşamaları gerektiren bir süreç. Bu sürecin dünya standartlarında yapılabilmesi çok ciddi yatırım ve maliyet gerektiren bir konu. Bunun yanı sıra bizim kan hizmetlerinde çalışan doktorumuzdan hizmetlisine kadar olan personel maaşlı personellerimiz, bu personellerimiz her ne kadar büyük özveri ile çalışsa da ekonomik olarak bir ücret karşılığında çalışmaktadır. Tüm bu girdiler dikkate alındığında Kızılayın bu işten para kazanması, kar etmesi gibi bir durum söz konusu değil. İşin parasal boyutun bir tarafa bırakalım, aradığımızda, ihtiyaç duyduğumuzda kanı bulabilmek bence en önemli bir hizmettir. Bugün Kızılay kan hizmetleri, kan bağışı konusunda çok önemli başarılar kaydetmiştir. Buradan insanlarımıza kan bağışı yapmaları konusunda çağrı yapmak istiyorum.

 

İskenderun Org : İlkyardım eğitimlerine ne denli önem verilmesi gerekir?

Ümit GÜNAY : İlkyardım eğitimleri de en az kan hizmetleri kadar önemli bir konu. Her gün onlarca trafik kazası, iş kazası, ev kazası olmaktadır. İnsanlarımız belki de ilkyardım eğitimi almadıkları için önlerinde meydana gelen kazalara yardımcı olamadıkları veya eksik ve yanlış bilgi nedeniyle müdahale ettikleri için sakat kalmalar, ölümler meydana gelmektedir. İlkyardım eğitimi ve ilkyardımcıyı yetiştirmek Kızılayın tüzüğünde kuruluşunda var olan bir hizmettir. Bugün Türkiye’de ilkyardım eğitimleri veren özel kuruluşların kurucuları olan eğitmenleri de Türk Kızılayı yetiştirmiştir. Biz göreve başladığımız ilk günlerde Hatay’da bu hizmetin verilmediğini tespit ettik ve Genel Merkezimizin desteği ile İlkyardım eğitim merkezimizi açtık. Bugün Sağlık Bakanlığından onaylı Dünya standartlarında eğitim verme kapasitesine sahip bir ilkyardım eğitim merkezimiz var ve İlkyardım eğitmenlerimiz konularında uzman personellerdir.

İlkyardım eğitimi; kendini sürekli yenilemeyi gerektiren bir eğitimdir. Eğitmenlerimiz belirli periyotlarla Genel Merkezimiz tarafından tazeleme eğitimlerine katılarak Dünyada ilkyardım ve acil tıp konusunda kendilerini geliştirmektedirler. Kullandığımız eğitim araç, gereç ve materyaller hepsi en son teknolojik gelişmelere uygundur.

 

İskenderun Org: İlkyardım eğitimlerine talep oluyor mu? Neden bu eğitim ücretli?

Ümit GÜNAY: İlkyardım eğitimleri Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen yönetmelikler ile yürütülmektedir. Kanunen iş yerlerinin bu eğitimi mutlaka almaları gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. İşin zorunluluk yanını bir tarafa bırakalım; bu konu toplum olarak yılda binlerce insanını kazalarda kaybeden bir ülke için hayati bir konudur. Bu nedenle kanuni zorunluluk olsun, olmasın tüm vatandaşlarımızı ilkyardım eğitimi almaya davet ediyorum. İlkyardım eğitimlerinin ücretsiz verilmesi konusu Sağlık Bakanlığı tarafından çözülecek bir konudur. İlkyardım eğitimleri özel sektöründe varolabilmesi düşüncesi ile ücret karşılığı yapılmaktadır. Bir şube olarak ilkyardım eğitimlerini çok düşük ücretlerle hatta ücretsiz olarak vermek istediğimizi defalarca yetkililere ilettik, ancak yönetmelik maddesi defalarca önümüze konularak isteğimiz ret edildi. Hatta bu konuda ücretsiz ilkyardımı eğitimi verirsek ruhsatımızın iptal edilmesi durumuna kadar gidileceği bize yazı ile bildirildi. Bugün ilkyardım eğitim merkezimiz Sağlık Müdürlüğünün fiyat tarifesine uygun olarak arzu eden kuruluşlara ücreti karşılığı sertifikalı ilkyardım eğitimi verilmektedir. Bunu yanı sıra eğitim kurumlarında istekli kuruluşlara da ilkyardım eğitimlerini özendirmek amacıyla ve halkın ilkyardım konusundaki bilgisini arttırmak için ilkyardım seminerleri ücretsiz olarak verilmektedir.

 

İskenderun Org : Afet eğitimlerini okullarda veriyorsunuz. Afetlere karşı sadece eğitim vermek yeterli mi? Bu konuda başka çalışmalarınız var mı?

Ümit GÜNAY : Öncelikle her şeyin başı eğitim diyorum. Konu ne olursa olsun eğitim yoksa o olayın başarılı olması mümkün değildir. Biz yıllarca gelişmiş araç gereçlere sahip olarak her şeyi çözeceğimizi düşündük. Makine aldık, cihaz aldık; Ancak onları doğru düzgün kullanacak insanımız olmadığı için başarısız olduk. Afet konusunda okulların daveti üzerine afet eğitimcilerimiz okullarda afet eğitimleri veriyorlar. Afet eğitimlerinde kullandığımız araç, gereç ve materyaller uluslararası eğitim standartlarında. Afet eğitmenlerimiz konularında uzman. Bir afet durumunda neslimize nasıl davranması gerektiğini öğretebilirsek bir nebze olsun afetlerden daha az zararla kurtulabiliriz. Afetlere karşı bir şube olarak eğitim çalışmaları konusu dışında yapabileceklerimiz sınırlı. Ancak Kızılay olarak hemen yanı başımızda Adana’da 24 saat görev yapan Akdeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezimiz bulunmaktadır.

 

İskenderun Org : 14 Kasım 2006 tarihinde yaşanan sel afetinde Kızılayın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ümit GÜNAY : 14 Kasım 2006 tarihinde İskenderun büyük bir afet yaşadı. Bu afete hazırlıksız yakalandı İskenderun. Afetlerin doğasında vardır hazırlıksız yakalanmak. Ne kadar hazırlıklı olsanız da afet ani olur ve bir şeyler aksar. Göreve geldiğimiz 2005 yılı Şubat ayında ilk iş olarak Kızılay olarak sorumluluklarımız neler diye kendimize sorduk. Teşkilatımız 1999 depreminden bu yana bu soruyu defalarca kendisine sordu ve çözüm yolları geliştirdi. Şubat 2005 tarihinde İskenderun Kızılay kendisine kiralık bir yer aramak durumundaydı. 14 Kasım 2006 tarihinde olan sel afetine kadar neler gerçekleştirdi bir bakalım. Öncelikle kendisine bir yer buldu. Personeller aldı, personellerini eğitti. İlkyardım eğitim merkezi kurdu. Afet eğitimlerine başladı. Gönüllüler buldu, onların eğitimlerini tamamladı 14 Kasım 2006 saat 23.00 itibari ile alarm verdi. Gece saat 02.00 da tüm malzemeleri ile Türk Kızılay’ı İskenderun da idi. Gece yarısı sokaklara girerek durum tespiti yaptı. Sabahın ilk ışıkları ile insanlarımıza ilk ekmek, peynir ve suyu verdi. Malumunuz bu hizmeti verenler kendi içinizden olan insanlardır. Onlarında evi sular altındaydı ve onlarda üşüyorlardı. İlk 24 saat sonunda profesyonel ekipler olaya müdahil oldular.  Ancak kabul etmek gerekir ki İskenderun’u afet vurdu. Herkes ve her kurum elinden geleni yaptı.

 

İskenderun Org :  Son yıllarda Kızılayın çalışmalarını yapmaya çalışan bir sürü sivil toplum kuruluşu açıldı, onlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Ümit GÜNAY : Sivil toplum kuruluşlarının çoğalması sevindirici bir olay. Ancak bir sivil toplum örgütü kağıt üzerinde kalmamalı veya amacı dışında çalışmamalıdır. İnsani yardım hizmeti önemli bir konu ve istismara açıktır. Her hangi yedi kişinin başvurusu sonucu bir dernek açılması mümkün. Bu durum kaynak israfı yanı sıra, insanların istismarına yol açıyor. Ülkemizde bu işi en iyi yapan kurum Kızılay’dır.  Kızılay’ın geçmişi ve bilgi birikimi önemlidir. Türkiye Cumhuriyetinde insani yardım konusunda Kızılay yerine herhangi bir sivil toplum örgütünü koyamazsınız. Bu gerçekçi ve doğru bir durum değildir.

  

İskenderun Org : Kızılay ve siyaset konusunda düşünceleriniz nelerdir ?

Ümit GÜNAY : Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir dernektir.Hangi kamu Türkiye Cumhuriyeti kamusu, yani halk yararına demek. Bu nedenle Kızılay günlük siyaset içinde yer almaz. Ancak ülkemizin toplum değerlerine ve ufkuna karşı sorumluluk sahibidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetine hizmet eder. Kızılay’ın toplum nazarında resmi gibi görünmesi bu nedendendir. Oysa ki gerçekte bir devlet kurumu değil; tamamen sivil bir organizasyondur. Hatta uluslararası statüdedir.

 

İskenderun Org :  Yakın zamanda ve gelecekte İskenderun Kızılay şubesinin projeleri nelerdir ? İskenderun’da ne gibi hizmetler düşünmektedir?

Ümit GÜNAY : Yeni yönetim kurulumuzla yeni dönemde öncelikle tamamlayamadığımız çalışmaları tamamlayacağız. İlkyardım, afet vs. gibi. İskenderun’a yeni eserler kazandırma hevesindeyiz. Üniversiteye yönelik bir öğrenci yurdu açma, bir sağlık evi açma gibi projelerimiz var. Bu projelerin mantığı bir önceki yönetim kurulumuzda oluşmuştu zaten. Bundan sonra şube olarak da kurumsal yapılanmaya önem veriyoruz. Şimdiki mevcut yönetim bir önceki yönetim kurulunun devamı niteliğindedir. Daha büyük ve daha geniş kitlelere ulaşan hizmet verme amacındayız.

 

İskenderun Org : Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederim.

Ümit GÜNAY : Öncelikle Türkiye Kızılay Derneği İskenderun Şubesi olarak çalışmalarımızı anlatma fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim ve İskenderunlu hemşerilerimize saygılarımı sunarım.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida