Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Çevreci Adaydan Sorunlara Akademik Çözüm

22 Temmuz erken genel seçimlere sıkı bir şekilde hazırlanan Ak Parti Hatay Milletvekili 3. sıra adayı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Çevre Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden istifa ederek siyasete atıldı. Prof. Dr. Öztürk milletvekili olması durumunda yapacaklarını anlattı.

 

İskenderun Org: Sayın Öztürk, bürokratken neden politikaya girme ihtiyacı duydunuz?

Öztürk: Öğretim üyesi olduktan sonra 12 yıl bürokrasinin en üst makamlarında yer aldım. Bilim yuvalarını iyi bilen biriyim. İstanbul’da Başbakanımız Recep tayip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde, çözülemeyecek sorunlar arasında bulunan Haliç ve hava kirliliği başta olmak üzere birçok sorunu çözdük. Bilgi ve birikimimi, yeni projelerin daha rahat hayata geçirilebilmesinde politikanın önemli bir araç olduğunu biliyorum. Ben proje üreten bir kişi olarak bilgi ve birikimimi halkımla paylaşmak istedim. Politikaya girme düşüncemi resmiyete dökmeden başta Başbakanımız Recep tayip Erdoğan olmak üzere birçok kişiyle istişareye girdim. Aldığım olumlu değerlendirmelerin ardından politikaya atılma kararı aldı.

 

İskenderun Org: Aday adaylığı ve şu anda adaylık sürecinde neler gördünüz? En fazla hangi şikâyetlerle karşılaştınız?

Öztürk: Gezdiğim gördüğüm yerlerde vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin söyledikleri tek şey 2002 yılı öncesine dönmemeleri yönündeki temennileri. Özellikle sanayicilerimiz, yakaladıkları bu istikrar ortamını kaybetmek istemiyor.

Yaptığım ziyaretler sırasında en fazla aldığım şikayetler,. Narenciye, işsizlik, hava kirliliği, pamuk, Amik Ovası’nın sık sık baskın sulara maruz kalması, yine Amik Ovası’nda baraj yapımı talebi ve bürokrasideki tıkanıklık. Sanayicilerimiz ve yatırımcılarımızdan da tesis için izinlerin hızlandırılması, siyasetin fabrikalara müdahale etmemesi, kalifiye eleman sıkıntısı, çöp sorunu ve arıtım tesislerinin olmaması.

 

İskenderun Org: Peki bu sorunları nasıl çözecek, talepleri nasıl karşılayacaksınız?

Öztürk: Narenciye üreticileri desteklemek için ton başına verilen teşvikin erken verilmesi için gerekli hazırlıklar içerisindeyiz. İstenilen 100 dolarlık teşvikin erken verilebilmesi için sadece Hatay değil, Mersin, Adana, G.Antep gibi illerin milletvekilleriyle bir araya gelerek sağlamaya çalışacağız.  Bunun yanında narenciye ile ilgili entegre tesislerinin kurulması şarttır. İhracatın artabilmesi için ‘üretmeden önce pazarla’ sistemini yerleştirmeye çalışacağız. Burada pazarlama sistemi çok önemlidir. Ürettiğinizi pazarlayamazsanız bunun hiçbir anlamı yok.

 

İskenderun Org: Ya işsizlik sorunu?

Öztürk: İlk etapta bölge planını çıkartacağız. Neresi sanayi bölgesi, neresi turizm bölgesi ve neresi toplu konut olabilir gibi bölgeleri belirleyeceğiz. Ardından da çalışmalara başlayacağız.

            Ceyhan-İskenderun, enerji hattı olacak. Bu hattın hayata geçmesiyle dev firmalar arasında bulunan Petrol Ofisi ve Çalık Grubu, enerji alanında yatırımlar yapacak. Burası en cazip enerji hattı olacak. Çevreye uyumlu, akaryakıt, petrokimya ve tersane gibi yatırımlar bu bölgede boy gösterecek. Burası bir Singapur bir Noterdam olacak. Bunlar gelişme kat ederken hizmet sektörü de ortaya çıkacak. Acentecilik yeniden canlanacak. İşsizliği, devlet marifetiyle değil, özel sektör marifetiyle çözecek. Önce bölgedeki insanlar istihdam edilecek. Yatırım için kaynak sıkıntısı yok. Sanayicimiz ekonomik ve siyasi istikrar istiyor. Sanayicilerimiz, tek başına iktidar olursa, cumhurbaşkanlığı seçimi sorunsuz sonuçlanırsa mevcut fabrikalarına yenilerini ekleyeceklerini söylüyorlar.

 

İskenderun Org: Bahsettiğiniz hava kirliliğini nasıl önleyeceksiniz?

Öztürk:En fazla hava kirliliğinin yaşandığı bölge Payas’tır. Burada bir fabrika vardır ki en fazla kirliliği yapan tesistir. Şu anda ismini açıklamayacağım. İstanbul’da Büyükşehir belediye Başkanlığı bünyesinde çalışırken, kirliliği basit önlemler giderdik. Buna benzer önlemleri bu bölgede de hayata geçireceğiz. Hava kirliliği izleme ağı kuracağız. Daha öncesinden fabrikalara 3 yıl içerisinde bu konudaki sistemini geliştirmesini isteyeceğiz. Bundan sonra hava kirliliğine neden olacak fabrika kapatılmaya kadar ceza verilebilecek. Tabi bu kirliliğin nüne geçmek için vatandaş ve özellikle medyanın da desteğine ihtiyacımız var. Çünkü geliştireceğimiz sistem 150 milyon dolarlık bir yatırımı gerektirecek.

 

İskenderun Org: Pamuk üreticilerinin sıkıntısını nasıl gidereceksiniz?

Öztürk: Pamuğu üretmek yetmiyor. Bunu işlemek gerekiyor. Bunun için de Amik Ovası’nda entegre tesislerin kurulması için üreticilerimizi teşvik edeceğiz. Üreticimiz, kuracağı tesislerle pamuğu ipliğe dönüştürecek ve tekstil firmalarının hammadde ihtiyacını giderecek. Bunun yanında Hassa-Kırıkhan arasında Tarım Sanayi sektörünü canlandıracağız. Formüller bizde.

 

İskenderun Org: Küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarının SOS verdiği belirtiliyor. Siz bir çevreci olarak Hatay bölgesinde böyle bir tehlike yaşanıyor mu?

Öztürk: Yaşanan kuraklıklar ve mevsim değişiklikleri nedeniyle Hatay bölgesi de su rezervlerini tüketiyor. Suyu tasarruflu kullanmamız lazım. En çok suyun harcandığı alanların başında tarım arazileri geliyor. Su kaynaklarının korunabilmesi için salma sulama yerine, damlatmalı sulamaya geçilmesi gerekiyor. Damlatmalı sulama sadece su kaynaklarını korumakla yetmiyor, toprağı da verimli hale getiriyor.

Bunun yanında sık sık sel sularının altında kalan Amik Ovası’na da neşter vuracağız. Ovada, sulama barajı oluşturulacak. Amaç, ovayı selden ve kuraklıktan korumak. Barajın faaliyete girmesiyle birlikte sulama sıkıntısı da giderilmiş olacak. Bu proje ile ilgili olarak DSİ ve ilgili kurumlar çalışmalarına şimdiden başladı. Baraj, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.

 

İskenderun Org: Vatandaşlardan ve yatırımcılardan aldığınız şikâyetlerden biri da bürokrasi olduğunu söylediniz. Türkiye’deki bürokrasi çilesi giderilebilecek mi?

Öztürk: Biz de bürokrasiden şikayet ediyoruz. Bürokratlar(hepsi değil), çıkarılan kanunların uygulanmasında çok ağır hareket ettiği ve bunun da vatandaşa yansımadığı doğrudur. Bizler bu hantallığı ortadan kaldırmak için çalışma performansına göre ücret vereceğiz. Çok çalışan çok ücret, az çalışana da az ücret verilecek. Bürokrasideki sıkıntının giderilebilmesi için bilgi çağına, yani internet çağına ayak uydurulacak.

 

İskenderun Org: Sayın Öztürk, Bir kentin gelişmesinde rol oynayan sektörlerden biri de spor. Bölgede sporu geliştirme noktasında ne yapmayı düşünüyorsunuz.

Öztürk: Özellikle İskenderun, sporun gelişmesinde büyük avantajlara sahip. Örneğin, futbol takımlarının kamp mekânı için bu bölge Antalya’dan çok daha iyi. Aynı gün hem kros hem de top çalışması yapabilirsiniz. Yeterli tesis ve hizmet sektörü olmadığı için Antalya alternatif oldu. Biz de İskenderun’un bir Antalya gibi olabilmesi için girişimcilerin önünü açacağız. Eğer oteliniz ve sahalarınız varsa takımlar gelir. Bu konuda İskenderunspor da önemli bir rol üstlenecek.

Sadece sporda değil, deniz turizminin de gelişmesi için Arsuz bölgesindeki eksikleri belirleyip gidermeye çalışacağız Yayla turizminin gelişmesinde de bölge çok müsait. Bizdeki yaylalar, hiçbir yerde yok.

İnanç turizmi konusunda da avantajlarımız var. Üç din mensubunun yüzyıllar boyu kardeşçe yaşadığı ender mekanlardan biri de Hatay’dır. Bu güzelliği hep birlikte tanıtmamız gerekiyor.

Tabi bunları yaparken, sektör temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunacağız. Bizim bilmediğimiz noktaları onlardan alacağız. İstişaresiz hiçbir proje Hatay’da hayata geçmeyecektir.

 

İskenderun Org: Son olarak neler söylemek istersiniz?x

Öztürk: Seçime kısa bir süre kaldı. Birbirimizi küstürecek, kalbimizi kıracak, söz ve fiillerden uzak durmamız lazım. Adayların tümü de bir birinden kaliteli ve hizmet için parlamenter olmak istiyor. Adaylarımızdan projeleriyle kampanya yapmalarını itiyorum. Kişilik haklarını zedeleyecek, hakaretlere varacak davranışlardan kaçınmamız lazım. Bu seçim bitecek. Kimimiz milletvekili olacak kimileri olmayacak.yine bir birimizin yüzüne bakacağız. Eğer kem söz söylenirse bir birimizin yüzüne nasıl bakacağız. İleriyi görmemiz lazım.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida