Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Cinel:

Alt yapısı, nüfusu, iş hacmi ve yaşantısıyla il düzeyinde olmasına rağmen ilçe statüsünde idare edilmesinden dolayı büyük sıkıntılar yaşayan İskenderun’u, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf Cinel’le konuştuk. Emniyet Müdürü Cinel, birçok olayın üstesinden geldiklerini ama, vatandaşlardan desteklerini ve inançlarını arttırarak sürdürmelerini istedi.

İskenderun Org: Sayın Cinel, görev yaptığınız diğer bölgelere nazaran İskenderun’u nasıl buldunuz?

Emniyet Müdürü Cinel: Ben İstanbul’dan, asayişin hareketli olduğu bölgeden 2003 yılında Hatay’a geldim. Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Müdürü olarak görev yapmaya başladım. Müdür olarak görev yaptığım için diğer ilçeler gibi İskenderun’u da tanıdım. Zaten hafta sonlarımı İskenderun’da geçiriyordum. İskenderun, her yönüyle bir il görünümündeki ilçedir. Yapılan istatistiklere göre 24. sırada olduğu belirlendi. Bugüne kadar İskenderun’da büyük olayla, faili meçhul hadiselerle karşılaşmadım. Geldiğimde mala karşı olaylar mevcuttu.

İskenderun Org: Mala karşı olaylardan maksadınız hırsızlık olayları olmalı. Hırsızlık olaylarına karşı çalışmalarınız hangi düzeyde?

Emniyet Müdürü Cinel: Evet, kastettiğim hırsızlık olaylarıdır. Sizin de bildiğiniz gibi, İskenderun göç alan bir kent konumunda olduğu için değişik bölgelerden insanlar gelip yerleşiyor. Tabi bunların birçoğu da işsiz ve yoksul. Yapacakları işleri olmadığı için yanlış yollara sapabiliyorlar. Geldiğimde, hırsızlık olayları, komşu il ve ilçelerden gelen kötü niyetli kişilerle birlikte büyük artış gözleniyordu. Gerek ev ve işyeri ve gerekse motosiklet ve oto hırsızlığı ile birlikte kapkaç, halkı canından bezdirmişti. Gelir gelmez amirlerim ve merkez amirlerimle birlikte yaptığım toplantılarla bu olayların önüne geçmeye çalıştık. Yaptığımız çalışmalarla hırsızlık ve kapkaç olayları en alt seviyeye düştü. Okul önlerinde de aldığımız tedbirlerle öğrencileri rahatsız eden kötü niyetli kişileri de bu eylemlerinden vazgeçirttik.

İskenderun Org: Biliyorsunuz, her şeyi devletten bekleyen bir milletiz. Hırsızlık olaylarına karşı vatandaşların güvenlik anlamında yapmaları gereken görevler var mı?

Emniyet Müdürü Cinel: Burada vatandaşlarımıza da büyük iş düşüyor. Ev ve işyerlerine alarm, kamera gibi güvenlik sistemi uygulamaları gerekiyor. Bununla birlikte güvenlik görevlilerini de görevlendirmelerinde fayda vardır. Biz her noktaya polis koyma şansımız olmadığına göre vatandaşın da bize yardımcı olması gerekiyor.

İskenderun Org: Sayın Müdür, size göre hırsızlığın ve kapkaç olaylarının temelinde işsizlik ve yoksulluk mu yatıyor?

Emniyet Müdürü Cinel: Mutlaka, fakirlik ve işsizlik de bir etken ama, bunu meslek ve hobi haline getirenler de var. Bir uyuşturucu müptelası, bir sigara tiryakisi gibi. Adam, hırsızlık yapmadan edemiyor, içine işlemiş bir kere. Uyuşturucu bağımlısı insanlar gibi hırsızlık kanına işlemiş kişileri de adliyeye çıkarıyoruz. Sonucu mahkemeler veriyor.

İskenderun Org: Pekiyi Sayın Cinel, hırsızlığı hobi edinen kişileri, uyuşturucu bağımlıları gibi rehabilite edilemiyor mu?

Emniyet Müdürü Cinel: Aslında rehabilite edilir ama, bölgemizde rehabilitasyon merkezleri olmadığı için bu gibi hırsızlıktan sabıkalı kişileri, uyuşturucu bağımlısının dosyasına benzer bir dosya hazırlayıp mahkemeye sevk ediyoruz. Mahkeme de rehabilite kararına varırsa en yakın merkeze gönderiyor. Bazıları da gideceğim deyip gitmiyor veya merkeze gittiğinde bahçede gezinirken kaçabiliyor. Onları bir odaya kapatamazsınız. Çünkü tedaviye görüyor.

İskenderun Org: Motosiklet hırsızlığında da bir düşüş gözleniyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Emniyet Müdürü Cinel: Motosiklet hırsızlıkları, yaptığımız etkin çalışmalarla en alt seviyeye düştü. Ben bu hırsızlıktan çok, vatandaşa seslenmek istiyorum. Vatandaşların çalınan motosikletlerini yeniden parayla aldığını duyuyoruz. Bu davranış bizim bu sorunu çözmemizi zorlaştırır. Bize güvensinler ve işbirliği yapsınlar. Hırsızların tehditlerini asla dikkate almasınlar. Bize yardımcı olurlarsa köklerini kazırız.

Aracılığınızla bir de otomobil sahiplerine de seslenmek istiyorum. Arabalarını park ettiklerinde araç içerisinde hiçbir şey bırakmasınlar. Oto içerisindeki paketler, hırsızları teşvik eder. Eşyalarını bagaja veya yanlarına almalarını isteriz.

İskenderun Org: Sayın Müdürüm, 155’e gelen ihbarları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emniyet Müdürü Cinel: 155 Polis İmdat telefonuna tatmin edici şekilde ihbarlar geliyor. Bundan memnunuz. Vatandaşımız, bir olayı bildirirken, kimliğini açıklamayabilir. Bilgi verirken de kendilerinden soğukkanlı ve bilgiyi tane tane, heyecana kapılmadan vermeleri durumunda bizim işimizi kolaylaştırır. Vatandaşlarımız kesinlikle rahat olsunlar. Ne telefonları kayıt altına alınır ne de kimliklerini açıklarken sıkıntıya girmezler. Onlardan olay hakkında da ifade almayız.

Konu 155’ten açılmışken önemli bir konuyu da aktarmak istiyorum. İskenderun dışından 155’i ararken lütfen İskenderun Emniyet mi diye sorsunlar. Çünkü, kent dışından arandığında Hatay veya başka ilçeler düşebilir.

İskenderun Org: Hizmet binanızın inşaatı başladı. Bu konuda bilgiler verir misiniz?

Emniyet Müdürü Cinel: İnşaatımız, 3 Ocak tarihi itibariyle başladı. Genel müdürlüğümüz tarafından ihale edildi. Benden önceki dönemde gerekli çalışmalar yapılmıştı. Şimdi de inşaatımız, 500 gün içerisinde tamamlanması koşuluyla sürüyor. Hizmet binamızın inşaatının bitmesiyle emniyet birimlerimizdeki dağınıklık ortadan kalkacak ve daha verimli hale gelecek. En büyük sıkıntımız dağınıklık. Bunun yanında vatandaşlarımız da rahatlayacak. Bir binaya girip işlerini kısa sürede tamamlayabilecek

İskenderun Org: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Emniyet Müdürü Cinel: Vatandaşlarımızdan, tam olarak bize güvenmelerini bekliyorum. Bize güvenleri var ama, bunun daha da artmasını bekliyorum. Bir sıkıntıları olduğunda rahatlıkla bana veya amirlerime gelebilirler. İşleri olmasa bile karakollarımıza gelip çaylarını içerek birim sorumlularımızla sohbet edebilirler. Biz de vatandaşlarımızın bağrından çıkıp bu yerlere geldik. Başka bir topluluktan gelmedik. Onların evlatlarıyız. Toplum Destekli Polis Projemizde bunu gerektiriyor. Halkımızın bize yakın olmasını canı gönülden bekliyoruz.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida