Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun Tanıtım Yoksunu

        İskenderun’un yıllardır kimlik arayışı sürerken, kentin turizmdeki yerini, beklentilerini ve gelecekle ilgili yapılması gereken planlar konusunda Casmin Otel Genel Müdürü Serdar Çeken’le konuştuk.

         Turizm sektörüne yaptığı eğitim sonrasında giren Serdar Çeken, İskenderun’un yeteri derecede tanıtılmadığı için turizmdeki payını alamadığını söylüyor. Çeken’le yaptığımız çarpıcı röportaj, birçok yatırımcıya önemli ipuçları veriyor.

         İskenderun ORG: Sayın Çeken, turizm sektöründe çalışmaya nasıl başladınız.

         Serdar Çeken: Tamamen bir tesadüf diyebilirim. İnşaat sektöründe faaliyet gösterirken, iş görüşmeleri için gelen bir dostumuz ile yaptığımız sohbette devre mülk konusu gündeme geldi. İşte o zaman turizm sektörüne ilgi duydum. Bilkent Üniversitesi’nde Turizmcilik eğitimi aldıktan sonra İssos Hotel’de sektöre giriş yaptım. Daha sonra 2003 yılında hizmete giren Casmin Hotel’de hizmeti sürdürdüm.

         İskenderun ORG: Turizm sektöründe planladığınız veya yapmayı istediğiniz bir proje var mı?

         Serdar Çeken: Şu anda kentimizde bulunan firmaların konuklarını ağırlamaktayız. Ben bu sektöre girerken kalıplaşmış projelerle oyalanmayı istemiyorum. Hem İskenderun’un hem de bölgenin olumlu yönde etkileneceği bir proje üzerinde çalışıyorum.  İlerleyen dönemlerde İskenderun’daki yatak kapasitesi daha fazla, tur bağlantılı tatil köyleri oluşturma yolunda çalışmalarım var. Havaalanımız da faaliyete girdikten sonra tatil köyü projesi üzerinde daha bir hassasiyetle çalışıyorum. İskenderun’da bu eksiği kapatıp diğer yatırımcılara cesaret vermek isteriz.

         İskenderun ORG: Yeni otellerin inşaatı için projeler hazırlanıyor.

         Serdar Çeken: İskenderun’un hizmet sektöründe daha aktif hale gelmeli. Bunun için de üç-beş ve hatta on otelin faaliyete girmesi kent açısından çok iyidir. Otel sayılarında yaşanacak artış, yeni hizmetleri beraberinde getirir. Otoban bağlantılarıyla Doğu ve G. Doğu Anadolu illerinin tatilcilerini de bu yolla daha iyi çekebiliriz.

         İskenderun ORG: Sizce İskenderun, turizm alanında neden gelişemiyor. Her geçen gün gerileme yaşıyor. Bunun nedeni nedir?

         Serdar Çeken: İskenderun’da tanıtım eksikliği var. İskenderun, en eski yerleşim yerlerinden biri olmasına rağmen dışarıdan ziyaretçisi hiç denecek kadar az. Yanlış imarlaşmanın doğurduğu son8uçlar da var. Bunlar, deniz kıyıları konutlarla dolduruldu. Bu umar yanlışlığı bölgede turizmciliğin gelişmesinin önünü tıkadı. İskenderun’dan Arsuz’a olan bölümde çok kapsamlı bir otel yapacak yer yok gibi. Kentin işadamları da turizm sektörüne yatırım yapmadılar. Yatırımcılarımız, turizm sektörüne yatırım yapmış olsalardı Türkiye şuanda Antalya’dan söz etmeyecekti.

         İskenderun ORG: Eskiden, İskenderun’da futbol turizmi vardı. Birçok takımlar buraya gelip devre arası kampını yaparlardı. Bu alana neden yönelme olmadı?

         Serdar Çeken: Bu sektörde en güzel örnek Antalya’dır. Antalya’ya dere arası kamp yapmak için yut içi ve dışında 2 bin dolayında takım geliyor. Hâlbuki devre arası kamp için İskenderun’un iklimi ve şartları Antalya’dan çok daha elverişli. Yukarıda da söylediğim gibi futbol sektörüne hizmet verecek tesisi kurmak için yer yok. Tüm araziler yazlıklarla kapatıldı. Tek otel futbol takımlarına hizmet veremez. İssos Hotel bölgesinde boş araziler var. Bir teklifim var; oteller işbirliği yapsın bölgeyi futbol sahalarıyla donatalım. Ardından iyi bir tanıtım yaparak takımları Antalya’ya alternatif olarak burayı gösterelim. Bu proje kente büyük hareketlilik kazandıracaktır. Herkes de bu projeye destek verirse takımlar, Antalya’yı değil, eskisi gibi İskenderun’u tercih edecek.

         İskenderun ORG: Bir turizmci olarak sorunlarınız ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

         Serdar Çeken: Sektör olarak büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. En önemli sorunumuz İskenderun-Arsuz yolunun halen hafriyat halinde olması. Yeterli ödeneğin çıkmamasından dolayı tamamlanamayan yol yüzünden sürekli trafik kazaları oluyor. Bu toplumsal bir sorun. Bu sorunun bizim açımızdaki yönü ise, buraya gelen turistler ve yazlıkçıları tedirgin ediyor. Mecbur kalınmadıkça insanlar bu yolu kullanmıyor. Bölge milletvekilleri ve diğer yetkililerden ağırlıklarını koyup bu yolun bir an önce bitirilmesini sağlamaları gerekmektedir.

         Bir diğer sorun, balık çiftlikleridir. Ege Bölgesi’nin yasaklanmasının ardından bölgemiz sahipsizmiş gibi buraya akın eden balık çiftlikleri kurulmaya başlandı. Bu çiftlikler, hem turizm sektörüne hem de sitelerde bulunan plajlara büyük zarar vermektedirler. Gerçi şu anda izin verilmedi ama, gelecek için endişe duyuyoruz.

         Sorunlardan bir diğeri de kalifiye eleman bulmaktadır. Sektörümüzde görevlendireceğimiz kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. İskenderun Turizm Derneği, İskenderun Turizm Danışma Bürosu, organizasyon firmaları, bu alandaki sıkıntıyı gidermek için çalışmalar yapmalarını bekliyoruz. Kalifiye eleman yatıştırmak için kurslar açmalıdırlar.

         İskenderun ORG: Bölgemiz, tarihi eskilere dayandığı için inanç turizmi noktasında elverişli yerlerin başında geliyor. Bu avantajlara sahip bölgemiz, inanç turizminden yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

         Serdar Çeken: Türkiye’nin turizmdeki sloganı, “Güneş, kum ve Deniz’ artık yerini inanç turizmine bırakacağı kanısındayım. İnanç turizmini yaygınlaştırmak için de bazı yaptırımlar uygulanması gerekiyor. Örneğin, inanç turizmi, maddi durumu iyi olan turistlere yönelik planlar yapılması gerekiyor. Bu yolla kaliteli turist bölgemize gelir.

         Daha önce de söylediğim gibi bölge iyi tanıtılamıyor. Bölgemizde bulunan kiliseler, tarihi mekânlar iyi bir tanıtımdan geçirilemiyor. Bu mekânların tanıtımının daha etkili olabilmesi için politikalar geliştirilmelidir. Bu vesileyle bölgemiz, yaz kış turistlerin uğrak yeri olacaktır.

         İskenderun ORG: Sayın Çeken, sezon başlamak üzere Casmin Hotel olarak buna hazır mısınız?

         Serdar Çeken: Sezona özel hazırlıklarımızı tamamladık. Okulların kapanmasını ve sınavların yapılmasını bekliyoruz. Otelimiz, müşterilerine her türlü konforu ve rahatlığı sağlamak için hizmete hazır bekliyor. Günü birlik müşterilerimiz için havuz, plaj, restoran, her türlü düğün ve kokteyl programlarımızla hizmet veriyoruz. Dışarıdan gelen konuklarımız için her türlü konaklama hizmeti sunuyoruz. 52 oda, toplantı, kahvaltı salonları, 2 bin kapasiteli çift alan, ek olarak 800 kapasiteli havuz başı ile hizmet vermekteyiz. Otelimiz, İskenderun Belediyesi mücavir alanları içerisinde olduğu için de her türlü hizmeti almaktayız.

         İskenderun ORG: Son olarak neler söylemek istersiniz?

         Serdar Çeken: İskenderunlulardan, tesislerine sahip çıkmalarını beklerken, yetkililerden de bölgedeki sorunların çözümü için daha fazla hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Bize bu imkânı verdiğiniz için de şahsınızda İskenderun ORG ailesine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim. İskenderun’un gözü ve kulağı olan İskenderun ORG’nin üstlendiği bu misyonu herkesin desteklemesini bekliyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida