Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Doğada Her şey Tohumla Başlar

Hatay tarımına yaptığı milyon Avroluk yatırımlarla dikkatler çeken Özbuğday Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday, “Doğada her şey tohumla başlar’ sloganıyla atılımlarını sürdürüyor. Yüksek verimli ve üstün kaliteli tarla bitkileri (pamuk, mısır, buğday, soya, kanola ve ayçiçek) tohumları geliştirilmesi ve üretimine odaklandıklarını belirten Özbuğday ile tohumculuk içinde bulunduğu durumu, geleceği ve yapılan yatırımları üzerine gerekçeleri faaliyetleri konuştuk.

 

İSKENDERUN ORG: Özbuğday Tohumculuk olarak alanınızda ne tür hizmetler veriyorsunuz?

ÖZBUĞDAY: Özbuğday Tohumculuk olarak güvenilir, yüksek verimli ve üstün kaliteli tarla bitkileri (pamuk, mısır, buğday, soya, kanola ve ayçiçek) tohumları geliştirilmesi ve üretimine odaklandık. Firmamız üreticilerimize her türlü teknik bilginin yanı sıra bölgelerine en uygun tarla uygulamaları ve ürün yetiştirme teknikleri konusunda da destek vermeyi ilke edinmiştir.

Hatay, Çukurova, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki araştırma merkezlerimizde sadece çeşitlerin adaptasyon kabiliyetini belirlemekle kalmayıp, çeşitlerle ilgili hangi üretim tekniklerinin ve uygulamalarının daha olumlu netice verdiği üreticilerimiz için araştırılmaktadır. Bu şekilde üreticilerimizin topraklarına en iyi adapte olmuş yüksek verimli çeşidi seçmelerine katkıda bulunuyor ve en ekonomik hasadı temin etmelerine yardımcı olabiliyoruz. Türk ve dünya tarımına sağlanacak en küçük yeniliğin dahi çok yönlü ve geniş faydalar sağlayacağına inanmakta ve tüm ekip arkadaşlarımızla bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz.

 

İSKENDERUN ORG: Yarım asırdır tarım sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz, Ne tür yatırımlar yaptınız?

ÖZBUĞDAY: Aslen çiftçi olmamız sebebiyle Amik Ovası’nda yetişmekte olan pamuk ve buğday tarımını uzun yıllardır yapmaktayız. Yıllarca edindiğimiz tecrübe ile 1960’lı yıllarda ilk olarak çırçır fabrikası ve ardından 1970li yıllarda un fabrikası yatırımı ile tarımsal sanayiye adım atılmıştır. Gelişen dünya ve küresel ekonomik şartlarla artık olaya bir yandan da sanayici penceresinden bakarak son kullanıcının ihtiyacına göre ürün geliştirmeye önem verememiz gerektiğini gördük. Bu şekilde üreticilerimize hem yeni teknolojiler hem de ilave katma değerler sağlama gayreti içerisine girdik.

Tohumculukta harcadığınız paradan çok ömrünüzü adamanız önemlidir. Bu sektörde en büyük başarıyı da sabır ve adanmışlıkla yakalayabilirsiniz. Açıkçası tohumculuğa kendimizi adadık. Hedefimiz uluslar arası rekabet edebilir yetkinlikte ürünler geliştirmek olduğundan hayli uzun ve zahmetli bir kuluçka dönemi geçirmemiz gerekiyordu.

Hedefimiz ülke tarımına hizmet etmenin yanı sıra çiftçilerimize en yüksek kalitede tohumluğu temin etmek olmuştur, çünkü biliyoruz ki doğada her şey tohumla başlar!

Bugün 5 şirketten oluşan Özbuğday Şirketler Grubu iştigal konuları pamuk, un, yağ ve tohumculuktur. Grup yatırımları, Hatay Merkezde 9000 m2 si kapalı olamak üzere, 30.000 m2 alanda un ve çırçır fabrikaları, Antakya’ya 15.km de 20.000 m2 kapalı olmak üzere 52.000 m2 de yağ fabrikası ve Antakya Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m2 üzerinde kurulu ülkemizin en modern tarla bitkileri ve pamuk tohumu proses ve hazırlama tesisleridir.

 

İSKENDERUN ORG: 2 milyon Euro'luk yatırımla 'Yerel Genetik Araştırma Merkezi kurdunuz. Bu merkezle ilgili bilgi verir misiniz? Yani işlevi nedir?

ÖZBUĞDAY: Firmamız ülkemizin ilk özel sektör Pamuk Tohumu Delintasyon tesisi yatırımını yapan ve halen bünyesinde güçlü bir tohum ıslah ve Ar&Ge programını sürdüren lider pamuk tohumcusudur.

Ar-Ge merkezimizin Antakya’da bulunması sebebiyle öncelikle son yıllarda kuraklıkla mücadele eden üreticilere ve ülkemizle benzer iklim koşullarına sahip İspanya’dan Pakistan’a kadar olan coğrafyaya hizmet vermek üzere ProGen laboratuarlarını kurduk. Hedefimiz dünya piyasalarında teknoloji rekabetine uzanan yerel bir Genetik Araştırmalar Merkezi olabilmektir. Laboratuarlarımızda TÜBİTAK ve Eurostars (AB) tarafından desteklenen Ar&Ge projelerimiz kapsamında kuraklığa, yüksek sıcaklık stresine ve hastalıklara dayanıklı, farklı ekolojilerde teknolojik karakteristikleri üstün çeşitler geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

Bu amaçla kurduğumuz laboratuarımız 3 ana bölümden oluşmaktadır. Marköre dayalı çeşit ıslahı yöntemiyle bitki ıslahı yapılmakta olan Biyogenetik Laboratuarı, ülke genelinde ekilmekte olan pamuk tohumu denemelerinden gelen elyaflarımızın uzunluğunun ve kalitesinin ölçülmesi amacıyla kurulan Elyaf Analiz Laboratuarı ve tohumlukların tesise varışından işleme sonrası ve paketleme öncesi ile sonrasında kalite testlerinden geçirilmesi amacıyla kurulan ve ISO 9000-2008 belgesine sahip olan Kalite Kontrol Laboratuarımızdır.

 

İSKENDERUN ORG: AR-GE çalışmalarınızla ilgili olarak bilgi verir misiniz? Bu çalışmaları yaparken destek aldığınız kurum ve kuruluşlar var mı?

ÖZBUĞDAY: Tohumculuk bilimsel olarak ucu son derece açık bir konudur aslında. O yüzden de firmalar arası konsorsiyumlarla paylaşımlar yapılabilmektedir. Firma olarak bu pazardaki dünya devi olarak kabul edilen pek çok firmayla teknoloji anlamında işbirliği yapmaktayız. Bizim ürettiğimiz teknoloji oraya, onların ürettiği de bize geliyor ve bu teknoloji alışverişi sonrası elde edilen bileşik ürünler de yeni ülkelere ve pazarlara satılıyor.  Aynı zamanda yapmakta olduğumuz AR&GE çalışmaları ve teknolojik gelişimler TÜBİTAK tarafından da desteklenmekte ve birçok ıslah projemiz yine TÜBİTAK ile ortak projeler halinde sürdürülmektedir.

 

İSKENDERUN ORG: ProGen markası ile neler yapıyorsunuz?  

ÖZBUĞDAY: Tarla bitkileri tohumlarını “ProGen” markasıyla sunan firmamız, üretim kalitesi ve kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına hızla devam etmektedir. 2007 yılında ilave yatırımlarla çelik silolarda 20 bin ton buğday tohumu depolama ve işleme imkanı ile 15 bin m2 kapalı alana ulaşan altyapı çalışmalarımız tamamlanmıştır.  

ProGen Tohum A.Ş., grubumuzun en genç üyesi olmakla birlikte bünyesinde oluşturulan uzman kadro ve Ar&Ge faaliyetleri sayesinde lokomotif görevini başarı ile sürdürmektedir. Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesislerimizde işlenen tohumlarımızın sadece Türkiye genelinde değil bir dünya markası olmasını hedeflemekteyiz. Bu nedenle pamuk, mısır, buğday, soya, kanola ve ayçiçek tohumlarından oluşan geniş ürün yelpazemizi hem yurtiçi hem de yurt dışında daha kolay hatırlanabilen ve telaffuz edilebilen bir isim olması nedeniyle ProGen markası altında toplamaktayız. Bugün artık ProGen markasının kalitesi ve güvenilirliği özellikle Ege, Güney Doğu, Çukurova, İç Anadolu Bölgeleri ve Hatay’daki çiftçilerimiz tarafından kabul edilmiştir ve tohumlarımız bu bölgelerde yoğun olarak ekilmektedir.

 

İSKENDERUN ORG: Bu yatırımlarla neyi hedefliyorsunuz?

ÖZBUĞDAY: Modern pamuk tarım teknolojisinin temel girdisi olan delinte pamuk tohumu artık agronomik ve ekonomik avantajlarıyla pamuk üreticilerinin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Ürettiğimiz tohumun en önemli özelliği verimi yani ürün miktarını, kalitesini artırmasıdır. Burada yapılan hizmet ülke ekonomisine destektir.

Hedefimiz ülke genelinde ve yurt dışı taleplerine göre bölgelerin iklimsel ve toprak yapılarına uygun yeni bitki çeşitleri geliştirmektir. Böylece hem Türk çiftçisine destek olmak, hem de ülke ekonomisine tarım sektörünün gelişmesi konusunda katkılarımız olmasını hedeflemekteyiz.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida