Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Ofis Baskı Cihazları ve Verimli Kullanılması

Türkiye’de birçok konuda olduğu gibi ofislerde kullanılan cihazların da alt yapısız gece kondu gibi yaşamımıza girdiği bir gerçek. Geniş bir kullanım alanına sahip Faks, Fotokopi ve Yazıcı cihazlarında yaşanılan sorunları masaya yatırmak üzere konuyu uzmanına sorduk.

Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun’da da ofislerde, kamu kurum ve kuruluşlarda, işletmelerde, okullar ile özel sektörde geniş bir kullanım alanı bulan Faks, Fotokopi ve Yazıcılar konusunda MakserCopy Müdürü Nevzat Kılıçaslan’ ın son kullanıcıya önerilerini aldık.

Teknoloji geliştikçe ofislerde kullanılan Faks, Fotokopi ve Yazıcıların bilinçli kullanılabilmesi için püf noktaları anlatan Nevzat Kılıçaslan, cihazların randımanlı ve verimli çalışması için kullanım kılavuzunda belirtilen standartlarının dışına çıkılmaması gerektiğine işaret etti.

Kılıçaslan; geniş bir kullanım alanına sahip Faks, Fotokopi ve Yazıcıların servisleri konusunda kentte çok önemli bir açık bulunduğunu, ehli olmayan kişilerin tamir, bakım ve servis hizmeti vermesi nedeniyle piyasada güvensizlik ortamı oluştuğunu söyledi.

 Baskı Cihazlarında Kullanılan Kağıtların Standartları Nelerdir, Nelere Dikkat Edilmeli?

 80 gr kağıt kullanılmalı. Renkli fotoğraf basıkları için ise 120 gramlık kağıtlarla iyi netice ve kaliteli sonuç elde edilebilir. Üreticinin son satıcıya verdiği Makinelerin kullanma kılavuzunda kaç gramdan kaç gram kağıda kadar baskı yapacağı ve asetata baskı yapıp yapamayacağı belirtilmiştir. Düşük maliyet olsun diye kullanıcı 55-65 gramlık kağıtlar kullanıyor.  Cihazı kullanan belirtilen standartların altında veya üstünde kağıt kullandığında; makinenin içindeki alt ve üst merdaneler, dram ve bıçak gibi aksamlara zarar verir.

 Fax Cihazlarında birçok çeşit bulunmakta, verimlilik için hangisini önerirsiniz?

Faksta termal kağıttan normal A4’e geçildi. Bugün yeni fakslar A4 kağıt sistemiyle çalışıyor. Sebebi ise faksta bulunan termal kafa, termal kağıdı yakmak suretiyle yazıyı aktarıyor. Burada bir kere belgeyi arşivleme durumu var. Termal kağıttaki belge niteliğindeki yazı belirli bir zaman sonra siliniyor. Saklanacak belgeler termal sistemli faks kağıdı olduğu zaman fotokopi çektirdikten sonra arşivlemek zorunda kalınıyor. Bu yüzden mürekkep püskürtmeli, filmli ve lazer baskılı faks cihazları şimdi daha çok tercih ediliyor. O yüzden özellikle arşivleme yapılacak ofislerde verimlilik ve maliyeti düşürmek için mutlaka Püskürtmeli veya Lazer Fax tavsiye edilir.

 Fotokopi makinesi alımında tavsiyeleriniz nelerdir?

Fotokopi makinelerinin alımına müşteri önce kendi bünyesinde çekmesi gereken fotokopilerin ebatlarını, aylık çekim kapasitesini tespit ettikten sonra fiyat araştırmasına başlamalıdır, çünkü A4 çeken bir makine ile A3 çeken bir makine arasında yüzde yüz fiyat farkı mevcuttur. Ofisinizde, fabrikanızda, kurumunuzda kullandığınız fotokopi ebadı istisna kopyalar haricinde ağırlıklı olarak A4 ebadında ise ve aylık çekim kapasitesi 2000 kopya üzerinde değilse 1000 Euro civarında bir yatırım yapmanız kafi olacaktır. Hatta bu rakam çok fonksiyonlu lazer yazıcıların kullanımı ile 600 Euro civarındada çekilebilir.

 Lazer Yazıcıları Fotokopi Kullanmak ne kadar verimlidir?

Ofislerde kullanılan lazer yazıcıların fotokopi işlevi görebilir. Maliyet açısından ise lazer ve fotokopi cihazlarıyla yapılan çoğaltma ayna paraya gelir. Lazer yazıcıda kopya kalitesi yüksektir. Ayrıca Toner dolum olduğunda bu maliyet daha da aşağıya iner. Müşterilerin genelde yaptığı hatalardan biri; Ofiste lazer yazıcı vardır ama bilgisayardan alınan çıktı fotokopiye gönderilerek çoğaltılır. Aslında bu işlevi lazer yazıcı hem daha ucuz, hem de kaliteli baskı yaparak çoğaltır. Kullanıcı fotokopiyle çoğaltmanın daha da ucuz olduğunu sanır, lazer yazıcıdan çoğalttığında hiç fark yok üstüne daha da maliyet düşer. Fotokopiye gittiğinde istediğiniz sonucu alamazsınız. Kendi ofisinizden aldığınız çıktı ise daha kalitelidir.

 Kartuş ve Tonerlere Dolum Yaptırmak teknik açıdan doğru mu?

 Her sektörde olduğu gibi bilgisayar sarf malzemelerindeki artan maliyetler, uzmanları yazıcı kartuşlarının yenilenmesi ve geri dönüşümü konusunda araştırmalara ve bu çabanın sonucunda ekonomik anlamda tasarrufu hedefleyen önemli bilimsel gelişmelere sevk etmiştir.

Amerika Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde dolum teknolojileri ve yöntemleri üzerine yıllar önce başlayan araştırmalar, bugün yerini sektörel anlamda birliklerin oluşturduğu büyük organizasyonlara bırakmış, son kullanıcı ve ülke bazında büyük tasarruflar gerçekleştirilmiştir.

Son yıllarda ekonomik krizin en yoğun şekilde yaşandığı ülkemizde krizin kısa sürede aşılması için her bir bireyin tasarrufa yönelik eğilimleri benimsemesi ve uygulaması, ekonomi uzmanlarınca sürekli olarak vurgulanmaktadır.

Gelişmiş ülkelerin ardından Ülkemizde de sektör olma yolunda önemli gelişmeler kaydeden orijinal yazıcı kartuşlarının tüketildikten sonra atılmayıp, yenilenmesi ve geri dönüşümü olgusu ekonomik anlamda son kullanıcı ve Ülke menfaatleri açısından giderek artan zorunlu bir eğilim haline gelmiştir.

Son kullanıcının dolumlarda dikkat etmesi gereken birkaç husus var. Öncelikle dolumların makine ile otomatik yapılması gerekiyor. Kartuşlar modellerine göre farklı pigmentlerde (yoğunluk) mürekkep kullanırlar, dolumlarda uygun mürekkebin kullanılması da önemlidir. Son kullanıcı kartuşunu uygun tekniklerle dolum yapan yerlerde yaptırmalıdır. Ayrıca unutulmamalı ki kartuşlar modellerine göre 3-10 dolum arasında bir ömre sahiptirler. Belli bir dolumdan sonra kartuşu değiştirmek gerekiyor. Bu noktada dolum merkezinin tavsiyelerine kulak vermeleri gerekiyor. Son olarak, kartuşları doldururken mutlaka fiyattan ziyade garantili dolum yapılıp yapılmadığına bakmak gerekiyor.

 Son olarak Kullanıcı Bakım yaptırırken ve Servis seçiminde nelere dikkat etmelidir?

 Ofislerde kullanılan Faks, Fotokopi ve Yazıcıların aylık periyodik bakımları vardır. Bunlar muntazaman yapılmalı. Bir cihazın maliyeti ortalama 200 milyon ile 15 milyar arasında değişmektedir. Müşteriler hiçbir ehliyeti, tecrübesi olmayan insanlara teslim ediyorlar bu cihazları. Bizim sektörde servisçilik oturmadığı gibi bir anlamda müşteri de bu konularda bilinçli değil.

 Müşteriler bu konularda bilinçli olmayınca piyasada teknik servislere karşı bir güven sorunu oluşuyor. Cihazlara mutlaka ehil insanlar müdahale ettirilmeli. Cihaz ne kadar çok sökülürse o kadar çok arıza veriyor. Periyodik bakımlarda cihazın kullanım yoğunluğuna göre yapılmalı.

 MakserCopy Müdürü Nevzat Kılıçaslan a bu güzel sohbetinden dolayı teşekkür ediyoruz. MakserCopy Müdürü Nevzat Kılıçaslan’ a www.maksercopy.com adresinden ve makser@maksercopy.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde de maksercopy@hotmail.com MSN adresinden online bilgi alabilirsiniz.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida