Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderunlu Mühendisin ABD Başarısı

İskenderunlu Meral Zeytinoğlu, Bilgisayar Mühendisi olduktan sonra Network Mühendisi olarak çalışma isteği İstanbul’da hep geri çevrildi. Kendisine Network çalışanlarının erkek olmasından dolayı bu hak verilmediğini düşündü, yılmadı ve Amerika’da lojistik sektöründe bir numara olan Mediterranean Shipping Company’de işe başladı. 5 yıl içerisinde hem çalışması hem de kendisine verilen eğitim sonrasında 1100 çalışanının bulunduğu şirkette 250 yükselme mücadelesi veren meslektaşları içinde on bir kişi arasında tek bayan olarak ödül aldı. Şirketin Baltimore Ofisi ithalat müdürlüğü görevine yükseltildi.

Neden Bilgisayar mühendisi olmaya karar verdiniz?

2001 senesinde bilgisayar mühendisliği çok popüler bir meslekti. Türkiye’de çok gelişen bir branştı. Babamın da etkisi de vardı. Ayrıca ablamda Doğu Akdeniz Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyordu. Aynı yere aynı bölüme bende ablamın arkasından devam etmiştim.

Amerika’da çalışmak nerden aklınıza geldi?

İskenderun’da büyüdüm. Üç kız kardeşten birisiyim. Babam Mahmut Zeytinoğlu’nun önderliğinde o yıllarda Bilgisayar mühendisliği gözde meslekler arasındaydı. Bende severek ve isteyerek Bilgisayar mühendisi olabilmek için Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesinde Bilgisayar mühendisliğini okuyarak mezun oldum. Network mühendisi olarak çalışmak için İstanbul’a gittim. Ancak orada bütün kapılar yüzüme kapandı. Çünkü benim tercih ettiğim çalışma ortamında genelde erkekler çalışıyordu. Bu durum beni çok üzdü. Ama yılmadım Amerika’da amcam vardı onunla paylaştım ve Amerika’ya giderek çalışmaya karar verdim.

Çalıştığınız Amerikan şirketi hakkında bilgi verir misiniz?

Mediterranean Shipping Company şirketimiz dünyanın bir numaralı konteynır şirketi. Amerika da bin yüz çalışanımız, 13 tane ofisimiz var. Bütün ofislerimizi limanlara yakın olan şehirlerde bulunmakta. Benim çalıştığım ofis Baltimore ofisi şuanda Amerikan’ın üçüncü büyük limanı. Yaptığımız konteynır sayısından birincisi Los Angles, ikincisi New york üçüncüsü Baltimore

Bilgisayar Mühendisi olarak çalıştınız mı?

Mezun olduktan sonra mesleğimi hiç yapmadım. Çalıştığım Mediterranean Shipping Company şirkette de İhracat dokümantasyon bölümünde düz eleman olarak göreve başladım. Gece gündüz çok çalıştım. İşimi severek yaptım ve severek yapmaya da devam ediyorum.

Size layık görülen Ödül ne ödülü?

Sene içerisindeki her müdürün performansını ölçüyorlar. Şirketimizde bin yüz kişi çalışanın arasında iki yüz elli tane müdürümüz var. Bu müdürlerin arasından on bir kişi her sene layık görülen o departmanın müdürüne veriliyor. O sene içindeki yapmış olduğumuz performans, çalışanlarla ve müşteriyle olan samimiyetimiz. İthalat bölümündeyim ama sürekli müşteriye hizmet veren bir departman olarak çalışıyorum. Müşterilerimiz olmazsa biz bir hiç bir şeyiz. Biz olmazsak müşterilerimiz hiç bir şey. Böyle bir bağlantımız olması lazım. Müşterilerimize bağlantılarımızı iyi satıp şirketlerdeki çalışanlarla takım olarak çalışmamız lazım. Bu performansımıza bakıyorlar.

Devamlı eğitim mi alıyorsunuz?

Evet, New York ofisinde yapılan her sene eğitim süresinden geçtik 3 hafta boyunca ve bu sürede her gün üç dört tane sınav giriyorduk. Bütün dünya haritalarını bütün dünya limanlarını sektörle ile ilgili bilgileri bize verdiler. Çünkü gelecek olan bütün müdürlerin belli bir seviyede olmalarını istiyorlar.

Her Yıl Performans Ödülü veriliyor mu?

Bizim şirketimizde sürekli bir yarış var. Aynı şirket de olsak da bin yüz kişi sonuçta çok fazla çalışanı, kapasitesi olan bir şirket ve bizim başkanımızın seçmiş olduğu kişilere verdiği ödülün âmâcıda diğerlerine örnek olmak. Cenevre deki İsviçre deki genel müdürlerimizde oraya geliyorlar. Oraya çok iyi eleman yetiştirdiklerini en önemlisi de çalışanları memnun etmek için ve çalışanları ödüllendirmek için bizim başkanımız her sene böyle bir ödül veriyor.

Kazandığınız Bu ödül ile ilgili neler hissettiniz?

Bu benim ilk ödülüm ofisimizin kazandığı ikinci ödül oldu. Gelen başarıdan dolayı çok mutluyum. Karşılıksız olarak çalıştım. 9 ile 5 arası çalışıyorum. Ama ben hiçbir zaman saat beş de çıkmadım. Gerekirse 8’e kadar çalıştığım oluyor. Bundan hiçbir zaman gocunmuyorum. İşimi çok seviyorum çünkü. Bunların bir getirisi olduğunu düşünüyorum. Bu ödülün önemi, yapılanların görülmüş olması ve bu ödüle layık olmak.

Ödül Sonrası Neler Olacak, Hedefiniz de ne var?

Bundan sonraki hedefim tabiî ki çok fazla yükselmek. Türkiye’ye gelmeden önce dört günlük bir eğitim için beni çağırmışlardı. O eğitimde de ofisin müdür yardımcısı olmamı istediler. Gider gitmezde bir mevki değişikliğim olacak ihracat müdürü değil de ofis müdürü olacağım. Şuan beş kişiden sorumluyum gider gitmez otuz kişiden sorumlu olacağım. Benim için büyük bir getirisi olacak. Tabiî ki getirisiyle beraber büyük bir baskı ve stres olacak. O zaman direk olarak başkanımıza rapor vermek zorunda olacağım. Tek amacım tek istediğim çalıştığım bu şirket de daha fazla yükselmek.

Amerikad’da Bayan olmanın sıkıntısını yaşadınız mı?

Türkiye’de büyük bir sıkıntı yaşamıştım. Türkiye’de Net Word mühendisi olarak çok çalışmak istemiştim. Bizim ülkemizde net work mühendisi olarak sadece erkekleri alıyorlardı. Görüşmeye gitmiştim ama bayan olduğum için olumsuz yanıtlar almıştım. Can sıkıcı bir durumdu. Amerika da öyle bir şey yok. Şu an ofis müdürü olacağım pozisyonda 6 kişi seçildi ve tek bayan benim aralarında. Orda böyle bir sıkıntı yok. İşten işe göre değişiyor. Ama bu işte pek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Çalışan veya Çalışmayı düşünen bayanlara bir öneriniz var mı?

Hiçbir zaman hiç kimse önüne bir sınır koymasın çünkü bayan ve erkek arasında hiçbir fark yok yeter ki yapmak isteyelim. Dünyaya eşit olarak geldiğimizi düşünüyorum. Yeter ki elimizden geleni yapalım hırslı olalım. Her zaman bir hedefimiz olsun yoksa hayatın hiçbir anlamı yok bence.

Şirketimiz bir numara dediniz bunun nedeni nedir?

Bizim şirketimizin en güzel tarafı birilerini yetiştirdikten sonra o kişi bilgilerini aktarmak zorunda. Bunu yapmak içinde sürekli seminerler yapıyoruz. Bütün çalışanlara dersler veriyoruz. Müşteri hizmetlerini arttırmak için müdürler olarak dersler veriyoruz. Çalışanlarımızın hepsinin seviyesi bir olsun başarıya gidecek olan anahtarımızın bu olduğunu düşünüyoruz. Bu bir takım işi hep beraber çalıştığımız için hepimizin aynı seviyede olması lazım. Bunun için de çalışanlarımıza sürekli eğitim veriyoruz.

İskenderun İçin bir şeyler söylemek ister misiniz?

Ben İskenderun’da doğdum büyüdüm, burayı çok seviyorum. İskenderunlu olarak İskenderun limanının daha da gelişmesini istiyorum. Şirket olarak da yeni gemi servislerimize başladık ayda iki üç gemimiz İskenderun’a geliyor. İskenderun’un gelişmesi adına buraya daha fazla kargo göndereceğim ve limanı çalışanlarını desteklemek istiyoruz.

27 Yaşındaki Meral Zeytinoğlu çalıştığı şirketteki üstün başarısı sonrasında on bir kişi arasında tek bayan olarak ödülünü MSC’nin Amerika Başkanı: Claduio Bozzo ile MSC Baltimore Şube Müdürü Mauro Dal Bo’nun elinden aldı. Bu önemli Gününde Amerika’da babası Mahmut Zeytinoğlu kızını yalnız bırakmadı.

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida