Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Yeşil Sahalardan Oda Başkanlığına

İskenderun’a sporcu olarak gelip top koşturan spor camiasında ‘Kaptan Levent’ olarak gönüllere taht kuran ve İKEM Koleji Kurucusu, Levent Hakkı Yılmaz, 4 bin üyesi bulunan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oldu. Yılmaz yeşil sahalardan eğitime ve sivil toplum örgütü kurumun başına geçen başarı grafiğinin altında mütevazilik, hoşgörülük ve çok çalışmanın yattığını ifade ediyor. Kurumlar arası iletişimin, birbirine sahip çıkmanın güç birliğini oluşturduğunu ve ardından da başarının geldiğini söyleyen Oda Başkanı Yılmaz, göreve gelir gelmez ilk yaptıkları işin bölgenin sorunlarının toplandığı dosyayı Hatay’ın milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i ziyaret ederek sunduklarını söyledi.

Hedeflerinde üniversite kenti olan İskenderun’da çok ihtiyaç duyulan yurt sorununa el attıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Amanosların tünel projesi, Karadeniz’i Akdeniz’e buluşturacak asrın ulaşım projelerinin bölge ekonomisi ve istihdamı yönünde büyük katkılar sağlayacağını anlattı.

 

Levent bey kendinizi tanıtır mısınız?

1958 Ordu doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimini Ordu’da tamamladım. Ordu Perşembe Eğitim Enstitüsünden İlkokul öğretmeni olarak mezun olduktan sonra iki yıl kadar Ordu’da Sınıf Öğretmenliği yaptım.1975-1981 yılları arasında Ordu Spor Amatör ve Profesyonel takımında futbol oynadım.1982 yılında İskenderun Spor’a geldim.1992 yılına kadar turuncu mavili takımda oynadım ve takım kaptanlığı yaptım.

 

Sivil Toplum örgütlerinde görev aldınız mı?

Birçok dernek ve sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım.6 yıl Ankara Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği,.8 yılı aşkın bir süre Engelliler Spor Kulübünde yöneticilik ve başkanlık yaptım. Belirli bir süre İSİAD, Genç İş Adamları, İskenderun Rotary Kulübü, TÜRFAD ve TÜFAD’ın üye ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundum.

 

Futbolu bıraktıktan sonra İskenderun’a neden yerleştiniz?

Futbol hayatımın en renkli güzel günlerini güzel dostluklarımı kurduğum bir kente yerleşmeyi eşim ile birlikte karar verdik. Burada edindiğimiz dostlarımız bizi buraya bağladı. Ayrıca 1990 yılında ortağım Tevfik Öz ile birlikte İKEM Kolejini kurduk. Eğitimde başarılı olmak İskenderun’da eğitim adına iz bırakacak çalışmaları yine burada yapabilirdim. Bu nedenle eğitim alanında işadamı olarak İskenderun’da hizmet etmeye devam ediyorum.

 

Ticaret Odası Başkanlığı Görevi Nereden Aklınıza Geldi?

İşveren olarak yıllardır hizmet ettiğim bu kentin Ticaret ve Sanayi Odası’nın da üyesi olarak uzun süre yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüttüm. Son dönem Oda yönetim kurulu Başkanı Halil Şahin’in tekrar görev almak istememsi üzerine arkadaşlarımızın önerisi ile seçime girdim. Takdirleri sonrasında da bugün Odanın yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Elimizden geleni en iyi şekilde arkadaşlarımızla birlikte İskenderun için ülkemiz için yapacağız.

 

Çalışmalarınızda önceliğiniz neler?

Göreve gelir gelmez yeni yönetim kurulu başkanı ve üyelerine hayırlı olsun ziyaretlerinde verdiğimiz mesaj şuydu.El birliği ile gücümüzü birleştirerek, İskenderun için eksikliklerimizi taleplerimizi oluşturacağımız güç birliği çerçevesinde isteyeceğiz mücadele vereceğiz.Bunu şuanda başardığımıza inanıyorum Odamız ve diğer sivil toplum örgütü başkan ve üyeleri ile siyasi bir bakış sergilemeden uyum içerisinde çalışmaya görüş alışverişi yapmaya başladık.Bunun getirisini kentimiz ve ülkemiz bir süre sonra görecektir.

 

Oda olarak tespit ettiğiniz bir sorun varmı?

Üç yüz bin nüfusu olan ama ilçe konumundaki bir kentin yaşayan canrlı bir kentin sorunlarının olmaması mümkün değil. Çok önemli bir merkezde bulunan sanayisi ,turizmi ve sosyal yapısıyla mükemmel bir canlılğa sahip kentte önceliklerimizi tabiî ki belirledik.bununla ilgili Adalet Bakanımız Hatay milletvekili Sadullah Ergin’i ziyaret ettik ve dosya olarak ilk belirlediğimiz sorunlarımızı ilettik. Çok sıcak karşıladı ve bazı projelerimiz ile ilgili de harekete geçerek hız kazandırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

 

Nedir bu öncelikli sorununuz?

İskenderun’da kurulan yapımı devam eden fakültelerimiz var. Bu fakültelerimize kayıt yaptıran öğrencilerimizin kentin geleceği için sayılarını arttırmamız lazım. Ancak üniversite fakülteleri ile bu kadar büyürken yurt konusunda eksik var. Öğrencilerin kalacak yerleri yok sıkıntı yaşıyorlar. Bu konuda Adalet Bakanımızın da desteğini alarak proje çalışmalarının Karayolları tarafından yürütüldüğü yurt sorununu çözmek için harekete geçtik. Yurt İskenderun için çok önemli bir konu.

 

Başka projeleriniz var mı?

Kent merkezinde bulunan karayollarına ait arazinin 5 -10 yıl kiralanması, küçük esnafın ürünlerini satabileceği bir alan oluşturulmasını da planlandık. Burada hiçbir binaya dokunulmaksızın ve insanların vakit geçirebileceği yeşil alan oluşturularak küçük esnafın ürünlerini indirimli veya kampanyalı olarak satışının yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bakanımız ve Milletvekillerimizle konuyu paylaştık. Bölge müdürüyle görüştük ve bir dilekçeyle müracaatımızı yaptık, sonucu bekliyoruz.
Öte yandan İskenderun bölgesinde ağır sanayi oldukça gelişmiş. Bu sanayi yatırımlarına ek olarak çevreye duyarlı ve küçük esnafa da hitap edebilecek bacasız organize sanayi bölgesine ihtiyaç duyuluyor. Milli Emlak Müdürü ile de görüşüldü, mezarlığın karşısındaki 350 dönümlük arsa belediye tarafından Sanayi Sitesi alanı olarak lekelendi. İstimlak ve kamulaştırma yapılması gereken bir alan, oda olarak takip etmekteyiz.

 

Üyeleriniz yeterince Odanızdan Faydalanabiliyorlar mı?

Esnafımız işadamımız yoğun bir çalışma içerisindeler. Gelişmeler, değişiklikler ve kimi zaman bildirilen desteklemeler ve hibe programları ile ilgili bilgilere ulaşamıyorlar. çoğu zamanda algılayamıyorlar. Bunun için kayıtlarını güncelleyerek bilgilendirme konusunda cep telefonlarına bilgi mesajları geçerek bilgilendirmeyi hedefliyoruz çalışmalarımız yürüyor. Diğer konular hakkında da Halk Eğitim Merkezi ile protokol imzalama aşamasındayız. Ticari Arapça, Satış ve Pazarlama, Dış Ticaret, Ön Muhasebe ve KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik eğitimleri için gerekli duyurular yapılmış olup, bu kurslara katılmak isteyen üyelerimizden başvuru alınıyor. Bu çalışmayla da üyelerimizin eğitim konusun da ki eksiklerini gidermeye çalışıyoruz.

 

Ordu-İskenderun’a bağlayan proje ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sultan Abdülaziz döneminden günümüze 135 yıllık bir proje olan Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak 653 Km bölünmüş yol için Ordu ve İskenderun Ticaret Odaları harekete geçmiş ve hükümette bu projeye sahip çıktı. Halen yapımı devam ediyor büyük bir bölümü de tamamlandı. Bu yola biz çok önem veriyoruz.

Akdeniz-Karadeniz buluşması ile her iki bölgenin ürünlerinin 6–8 saatlik bir yol ile buluşacak 653 Kilometrelik bölünmüş yolun anlamı çok büyük, her iki bölgedeki ticaretten ve yatırımdan dolayı büyük hareketlilik getirecektir. Hatay başta olmak üzere Akdeniz bölgesinin ürünleri 6 veya 7 saatte Ordu’ya ve buradan 2’şer saat farkla Trabzon ve Samsun’a intikali mümkün olacaktır.

Proje hayata geçtiğinde Karadeniz Bölgesi’nin özellikle Ordu-Giresun ve Sivas kentlerinin yeni sayfiye merkezinin İskenderun ve Akdeniz olabilecek. Aynı zamanda bu yolun bitirilmesi halinde Hatay ile GAP bölgesinin Ordu üzerinden Karadeniz duble yoluyla Transkafkasya’ya Batum üzerinden intikalinin mümkün olacak.

Bu yolun devreye girmesiyle birlikte Karadeniz bölgesinden İskenderun limanına yük miktarının da artacağını düşünüyoruz.“Bölgenin önemli ihracat malları olan fındık, kereste, çay, vitrifiye gibi ürünlerin son yıllarda önemli bir Pazar haline gelen Ortadoğu ülkelerine ulaştırılmasında İskenderun önemli bir merkez olacaktır.

 

Amanoslara Tünel projesi bölge için ne anlama geliyor?

İskenderun limanının özelleştirilmesinin yanı sıra bölgede yapılan sanayi yatırmları ile iskelelerin sayısının artması gözleri buralara çevirdi.Mersin limanının kapasitesinin üzerinde çalışması İskenderun körfezine dikkatleri dahada çok çekmiş durumda.Amanoslara planlanan ve ihalelerinin yapıldığı projenin hayata geçmesi Lojistik anlamda ve sanayi yatırımları anlamında Hassa tarafında kalan bölgenin de değerlendirilmesi gündeme gelecek. Üstelik bu tünel sayesinde Gaziantep başta olmak üzere GAP bölgesinin ürünlerinin de denize ulaştırılacak en kısa yol bu güzergah olacağından İskenderun ve çevresi ile değil geniş bir alanda Gaziantep. Kilis, Kahramanmaraş, Adana Osmaniye gibi bölgesel bir gelişmişlik ve hacim kazandıracaktır.

 

Zaman zam İskenderun güvercini gündeme gelir o konuda neler söylemek istersiniz?

Sivas’ın Kangal köpeğiyle, Denizli’nin horozuyla, Van’ın kedisiyle, Karadeniz’in hamsisiyle tanındığı gibi Hatay’ın da İskenderun Güvercini ile tanınması gerektiğini düşünüyoruz. İskenderun Güvercini barış adası projesini hayata geçirilmesi Hatay’ın tanıtılmasına katkı sağlayacaktır. Ancak bu projelerin hayata geçirilmesinde İTSO’nın tam anlamıyla mesul tutulmasını beklemek gibi bir yanlışa da düşmemeliyiz. Bizler esnafımızı ve sanayicimizi temsil eden bir kurum olarak şehrimizin ihtiyaçlarını üst makamlara iletme konusunda öncü olabiliriz. Direk olarak karar verip çözüm üretme hakkına sahip değiliz. Bu detayı herkesin dikkate almasını da özellikle rica ediyorum. Bu güvercin adası projesine başta belediye ve İskenderunlularda sahiplenmeli.

UFUK AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida