Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

SSK da Değişim Rüzgarları

Sayın Başhekim, önce özgeçmişinizi alabilir miyiz?

1964 tarihinde Manisa'nın Salihli ilçesinde dünyaya geldim. 1981 yılında üniversiteyi GATA'da tamamladım. 1994 yılında dahiliye uzmanı olarak göreve başladım. 1997 yılında Gastroenteroloji uzmanı olarak İskenderun Deniz Hastanesi'nde çalışmaya başladım. 1998 Aralık ayında binbaşılığa yükseldikten sonra re'sen emekliye ayrıldım. Daha sonra 2000 yılında Bülent Ecevit Hükümeti zamanında SSK Antakya Hastanesi'ne dahiliye uzmanı olarak atandım. 2001 yılında da SSK İskenderun bölge Hastanesi'ne geldim. Bir yıl önce de Başhekim Yardımcılığı görevine getirildim.

Atamanızın siyasi olduğu yönünde haberler çıktı. Sayın Civelek'in görevden alınmasındaki süreç konusunda bilginiz var mı?

Sayın Civelek ile yaptığımız görev değişikliğinin siyasi bir yönü yoktur. Tamamen genel müdürlüğümüzün bir inisiyatifidir. Hastanemizdeki eksiklerin giderilmesi konusunu görüşmek üzere Genel müdürlük yöneticileriyle görüşmeler yaparken, hastanemizde başhekim eksikliği bulunduğu yönünde fikirlerini otaya koydular. Bize de başhekim arayışları içerisinde olduklarını söylerken bana teklifi getirdiler. Ben de görev verilirse seve seve hizmet edebileceğimi söyledim. Olay böyle gelişti. Eğer işin içinde siyasi olsaydı Ak Parti hükümeti iki yıldır görevde. Gelir gelmez, Sayın Civelek'e 'Sizinle çalışamayız' deyip görev değişikliği yapılabilirdi. Burada siyasetin bana göre yüzde 10'luk bir payı vardır.

Çalışma anlayışınız, idarecilik görüşünüz nedir?

Birinci anlayışım, siyaset dışı bir hizmet. Hastaneye, ibadethaneye ve kışlaya siyaset girmez anlayışıyla görevimi yaparım. Burada hizmet vardır. Hizmette kusursuz edenleri uyarırım. Devam ederse gereğini yaparım. En nefret ettiğim şey ranttır. Bir görevi rant aracı kullananlara da karşıyım. Hastaların bizden, güler yüz ve sıcak ilgi beklediği inancıyla hareket ederim ve benimle çalışanların da aynı şekilde olmalarını isterim.

Siz göreve gelir gelmez başhekim yardımcıları ve diğer idarecilerin istifa dilekçeleri verdikleri yönünde bilgiler var. Bunun aslı var mı?

Evet, istifa dilekçelerini verdiler. Bu arkadaşlar, beni rahatlatmak için böyle bir davranışta bulundular. Onlarla yaptığım görüşmede bana, belki ekibi değiştirebileceğimi, bunun için de önümü açmak için böyle bir girişimde bulunduklarını söylediler. Dilekçeleri işleme konmadı. Ben hizmet adamı olan herkesle çalışırım. Şuanda o dilekçeler muallakta.

Şu anda SSK İskenderun Bölge Hastanesi Başhekimliği'ne getirildiniz. Hastanede ne tür eksiklikler var?

Hastanemiz, benden önceki Başhekim Sayın Dr. Yusuf Civelek'in büyük gayretleriyle ve Milletvekilimiz Mehmet Soydan'ın destekleriyle bölge hastanesi konumuna getirildi. Bu statüye kavuştuktan sonra belli yerdeki eksikle giderildi ama, bunlar yeterli değildir. En iyi kroner yoğun bakım ünitesine sahibimiz. Fakat bir kalp uzmanımız yok. Dahiliye, çocuk uzmanlığımızda eksiklerimiz var. Bölge hastanesi görevini yerine getirecek teknolojik eksiklerimiz de mevcut. Eksiklerin giderilmesi için daha önceden başlayan yazışmalara biz de yenilerini ekledik. Eksikleri gidermek için Genel müdürlük nezdinde görüşmelerimiz de sürüyor.

Hastanenin fiziki noktasında her hangi bir değişikliğe gidecek misiniz? Çünkü daha önce Sayın Civelek, polikliniklerin bahçeye taşınacağı projesi vardı.

Evet, bu konuda da başı değişikliğe gideceğiz. İlk etapta, hastanemizin protokol girişi ile refakatçi ve ziyaretçi girişini bir birinden ayrıcağız. Yapacağımız düzenlemeyle refakatçi ve ziyaretçi girişini binanın aka tarafında bulunan bahçeden sağlayacağız. Hem de bahçeyi de aktif hale getireceğiz. Protokol girişten sadece idarede işi olalar girebilecek. Bunun yanında 1968 yılından bu yana hiçbir düzenlemeye girmeyen doğumhaneyi de elden geçireceğiz. Çünkü doğumhane mevcut konumuyla ihtiyaca cevap veremiyor. Polikliniklerin bahçeye alınması projesi üzerinde bizim de düşüncemiz var. Hastaneyi rahatlatmak ve daha fazla hastaya hizmet verebilmek için bu tür düzenlemeler zorunludur. Eksiğimiz çok. Ama azmimiz, gayretimiz ve isteğimiz de çok.

SSK'lıların İskenderun Devlet Hastanesi'ne gitmelerinin nedeni nedir?

Burada, mevcut eksikler yüzünden hastalarımız, Devlet Hastanesi'ni tercih ediyor. Örneğin, bizde kalp uzmanı yok, Devlet Hastanesi'nde var. Şu anda yaptığımız hesaplamalara göre, hastalarımızın yüzde 40'ı Devlet Hastanesi'nde sağlık hizmeti görüyor. Devlet Hastanesi'nde dört-beş dahiliye uzmanı var, bizde iki. İşte bu ve bunun gibi nedenler, Devlet Hastanesi'ne ilgiyi arttırıyor. Hedefimiz, eksiklerimizi tamamlayarak önce yüzde 40'lık kitleyi, ardından da hasta kabul sayısını attırmaktır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben İskenderun'u çok seviyorum. İskenderunlular beni, hizmetlerimle eleştirsin. Yakışıksız ve mesnetsiz eleştirilerden uzak durmalarını isterim. Bizi çalıştırsınlar. Kapımız açık, dert ve sıkıntılarını her zaman dinlemeye hazırım. Hizmetlerimizi yakından takip etsinler. Aksayan ve işlemeyen yönlerini bize iletsinler.

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederken, yeni görevinizde de başarılar dileriz.

Ben de, bana bu imkanı verdiğiniz için tüm İskenderun org ailesine teşekkür ederim. Lütfen siz de, beni ve ekibimi takip edin.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida