Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Güzelliğe Güzellik Katan Eller

Dünya’da güzelliklerine güzellik katmak isteyenler. Yaşanan çeşitli kazalarda kaybedilen güzellikleri kazanmak isteyenler için her geçen gün önemi artan ve teknolojisi ile gelişim gösteren Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi konusunu ele aldık.

Estetiğin, güzellikle eşdeğer olduğu günümüzde, güzelleşmenin artık zor olmadığını bilmeyen yoktur. Haliyle, her insanın vücudunda değiştirmek istediği yerler muhakkak oluyor. Estetik alanında en çok bayanların Meme Büyütme ve Burun estetiği ile güzelliklerine güzellik katmak isterlerken bu konuda özellikle kadınların merakını gidermek için, gerçekleştirdiği yüzlerce estetik ameliyatında mükemmeli yakalamayı hedefleyen, işiyle bütünleşmiş ve alanında önemli operasyonlara imza atan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. L. Tugay Seküçoğlu ile estetiği konuştuk…

Renkli kişiliği ve güler yüzüyle dikkat çeken Tugay Seküçoğlu, estetik hakkında merak edilenlerden, özel yaşamına kadar tüm sorularımızı,İskenderun.org okurları için cevapladı…

Kendinizi Tanıtır Mısınız?

1975 yılında Antakya’da doğdum. İskenderun Mithat Paşa İlkokulu ve İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nde okudum. Üniversite eğitimimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanlığımı Çukurova Üniversitesi’nden aldım.  2007 yılından 2010’a kadar çeşitli hastanelerde çalıştım. 2010 yılında çalışmaya başladığım Acıbadem Adana Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği'ndeki görevimin ardından, 2014 itibariyle meslek hayatımı İskenderun Özel Gelişim Hastanesi’nde sürdürmekteyim.

‘Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi’ Dediğimizde Bize Neler Anlatırsınız?

Branşımızın en çok bilinen kısmı, estetik ameliyatlardır. Bunlar, kişilerin vücutlarında kusurlu olduğunu düşündükleri bölgelere yapılan cerrahi işlemlerdir. En çok bilinen estetik ameliyatları; burun, meme, karın ameliyatları, liposuction ve yüz germedir. Ancak bunların dışında da vücutlarının farklı bölgelerinde, farklı değişiklikler talep eden hastalarımız olmakta ve onlara özgü işlemlerle hastaların taleplerini karşılamaktayız.

Estetik denildiğinde, sadece cerrahi işlemler gelmemeli akla. Son dönemde cerrahi dışı uygulamalarla da hastalarda estetik kazanımlar elde edebiliyoruz. Botox ve dolgu uygulamalarında ciddi yenilikler, lazer teknolojilerindeki gelişmeler bizlere ve hastalara yeni ufuklar açmaktadır. Yaptığımız işin daha az bilinen kısmı ise ‘Plastik ve Rekonstrüktif’ başlığı altında toplanan uygulamalarımızdır. Bunlar; dudak-damak yarığı veya el parmaklarında yapışıklık gibi doğmalık anomaliler, cilt kanserleri, yüz kemikleriyle ilgili olarak çene kırıkları, yanıklar ve farklı tür kazalara bağlı oluşmuş doku kayıplarının tedavisi gibi işlemleri kapsayan alanımızdır.

En Çok Kimler İlgi Gösteriyor?

Şüphesiz ki, estetik hastalarımızın çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Erkeklerin de mutlaka değişmesini istedikleri bölgeleri oluyor, ancak erkekler bu tarz değişimlere kadınlar kadar kendilerini hazır hissedemiyorlar.

MEME BÜYÜTME BURUN ESTETİĞİ

Kadınların En çok şikayet ettikleri memeleri ve burunları olduğunu sohbetimizde belirten Op. Dr. L. Tugay Seküçoğlu müdahale sonrasında ki mutluluklarının da görülmeye değer olduğun ifade ederken şu soruyu sormadan geçemeyeceğim.

Peki, Kadınlar Genellikle Hangi Operasyonu Tercih Ediyor?

Bizim en sık yaptığımız cerrahi işlem, estetik burun operasyonlarıdır. Bunu ise, meme ve karın estetiği izlemektedir. Tabi bu sıralama bazı dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin yaz aylarına doğru meme büyültme ameliyatlarında artış olur, öğrencilerin tatil döneminde ibre yeniden burun estetiğine doğru kayar.

Kadınlar En Çok Hangi Konulardan Şikâyetçiler?

Kadınlarda en sık karşılaştığımız şikâyetler, vücut hatlarında gördükleri kusurları oluyor. Bu kusurlar meme, karın ve basen bölgelerinde yoğunlaşıyor. Hastalar sıklıkla bizden kendilerini daha ince gösterecek tedavi taleplerinde bulunuyorlar. Genç hasta grubunda meme büyültme talepleri daha yoğun olmaktadır. Yüz estetiği ile ilgili talepleri ayrı değerlendirmek gerekir. Bu bölgede burun estetiği en sık karşılaştığımız talep oluyor. Genç görünmek herkesin arzu ettiği bir şeydir. Bu amaçla başvuran hastalarımıza yüz germe, göz kapağı ameliyatları gibi cerrahi işlemler ya da dolgu, botoks, PRP gibi cerrahi olmayan işlemlerle yardımcı oluyoruz.

Muayeneye Gelen Burnundan Şikâyetçi Olan bir Hastanızda başka kusurlar da arar mısınız?

Her insan, çevresini kendi ilgi alanına göre algılar. Bizim işimiz kişilerin daha estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlamaksa, bu sorunun cevabı “Evet, ararım” olur. Eğer bir şeyleri daha güzel gösterebilme yetkinliğine sahipseniz, bunu kullanmak istersiniz. Hastaya verebileceğinizin en iyisini sunmak istiyorsanız, zaten problemleri önce sizin görmeniz gerekir. Tabii ki bunun sosyal yaşamınıza da uzantıları oluyor ister istemez

Hasta estetik bir operasyona karar vermişse neler yapıyorsunuz?

Her şey, hasta daha kapıdan girerken başlıyor. Öncelikle hastanın kendini rahat hissedebileceği bir ortam sunmaya çalışıyoruz. Burada hekimin hastaya verdiği güven duygusu da çok önemli.  Hasta şikâyetlerini anlatırken, şikâyetlerinin ve beklentilerinin ne kadar gerçekçi olduğunu anlamamız ve hastaya yaşayacağı süreci net bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Aksi takdirde elde edilecek en iyi sonuç bile hasta için hayal kırıklığı olabiliyor. Bu amaçla önceden yaptığımız benzer ameliyatlara ait resimleri hasta mahremiyetine özen göstererek hastalarla paylaşıyoruz.

Erkeklerin Estetik Konusunda Ne Gibi Talepleri Oluyor?

Erkekler de genelde şikâyetler saç ekimi, burun estetiği ve göbek yağları konusunda en çok şikâyetler görülüyor. Tabiki bu şikâyetler karşısında en çok kararlı olup uygulama yaptıranlar yine kadınlar daha çoğunlukta.

Toplumun Estetiğe Bakış Açısı Nasıl?

Aslında estetik kavramı, toplumlar ve kültürlere göre değişiklik gösterir. Ancak günümüzde medyanın gücü ile ortak bir estetik kavramı oluşturulmuştur. Sürekli ekranlarda olan ünlüler ile toplumun estetik algısı şekillendirilmiştir. Doğal olarak kişiler de oluşturulan bu ortak estetik kavramını talep eder olmuşlardır. Bunun pratikte yansıması elinde çeşitli sanatçıların burun, kalça, meme resimleri ile doktora giden hastalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşinizin Dışında Neler yapıyorsunuz? Özel Hayatınızda Biraz Bahseder misiniz?

Üç çocuk babası olarak, iş dışında zamanımın çoğunu aileme ayırıyorum. Düzenli olarak haftada üç gün mutlaka spor salonuna gidiyorum. Sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da kendimi daha dinç hissediyorum. Elimden geldiğince boş zamanlarımda tenis oynamaya çalışıyorum. En büyük hobim motosikletim ile doğada gezmek aslında, ama çocuklardan sonra maalesef onu bir süreliğine ertelemek zorunda kaldım.

Güzel sohbetiniz için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim… Sağlıklı günler diliyorum…

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida