Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Siyaset, AB, DYP ve İktidar Dörtgeninde Mete ASLAN

Üç dönemdir İskenderun Belediyesi Başkanlığı görevine getirilen  Mete Aslan siyasi yaşamını başlattığı ANAP’tan DYP’ye geçerek Merkez sağda birleşme çağrısında bulunarak tüm dikkatleri üzerinde topladı. AKP ‘nin henüz parti konumuna ulaşamadığını, kimliğini bulamadığını da söyleyen Belediye Başkanı Mete Aslan Avrupa Birliği konusunda da vatandaşlara açıklıkla her şeyin anlatılmadığını ifade etti.Milletvekili adayı olup olmayacağı konusunda  düşüncelerine açıklık getiren Belediye Başkanı Mete Aslan’a ilk sorum siyasete ne zaman başladığı olacak ?

Siyaset cemiyetçilik anlamında  ömrümün her safhasında vardı. Siyasi politika, parti anlamında 1988 yılında Anavatan Partisiyle başladım.Ama ortaokul, lise üniversite  ve memuriyet hayatında politikanın içindeydim.Tabi ki bu dönemler  parti anlamında değildi.

DYP’ye neden geçtiniz. ?

 Şimdi düşünce duygu, anlamında ben milliyetçi muhafazakar bir yapıdayım. Milliyetçi derken Türk bayrağı altında yaşayanından ,sınırlarımıza kadar  ve Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan insanından  haz duyan herkes benim kadar milliyetçidir. O anlamda milliyetçiyimdir. Muhafazakarlığım, inançta kimsenin inancına karışmadan , benim inancıma saygı duyandan benimde başkasının inancına saygı duyan bir düşüncedeyim. Biraz örf , adet ve  töreler  konusunda tutucuyum belki. Yani Yıllardır atalarımızdan kalan bu toplumu toplum yapan değerlerimizi değer yapan bizim de insan olmamıza ana faktör olan  adetlerimiz vardır. Bu geleneklerimizin bir kısmı Türk geleneklerdir bir kısmı da islami geleneklerdir. Bu konularda bozulmasını dejenerasyona uğramasına ters düşerim. Örneğin küçük büyüğün elini öpmesinde bayramlarda özel günlerde bir adet tir töredir gelenektir bunların bozulmasını istemiyorum. Kendi örf ve adetlerimizle yaşayalım diyorum.

ANAP’ı niye bıraktınız?

ANAP sebebi ne olursa olsun nerden nereye geldiğini düşünecek olursak. ANAP misyonunu yitirdi. Keşke misyonunu yitirmeseydi de bende siyasi parti değiştiren ,bir  siyasi partiye geçen  insan olmayaydım. Biliyorsunuz insanlarda hatıra , özlem, anılar çok önemlidir. Ben şimdi politika yapmam gerekiyor. ANAP’ı bu hale getirenler utansınlar. Demek ki iyi yönetemediler. insanlarımıza gerekli mesajları  veremediler. Yönetimde vatandaşlarımıza yanlış gelen şeyler yaptılar. Alınan oy ortalaması belli . Parti genel başkanı   dahi 2-3 ay dayanmadığı ve şuanda vekaletle yürütülür olması bizi üzüyor.Bu durumda bizi  İskenderun’da aktif siyasetin dışına itmiştir.Kendi  yapıma ve inançlarıma uygun bir yerde politikaya devam etmem gerekiyordu. Onun için ANAP’tan ayrıldım.Sayın Mehmet Ağır’ın şahsında en uygun parti DYP yi ve inançlarımdan prensiplerimden taviz vermeden bunları yine savunarak yaşatarak politikaya devam etme kararı aldım.Görüş olarak milliyetçi muhafazakar, liberal bir parti olarak gördüğümüz için bütün arkadaşlarımız ekibimizle görüşerek karar verdik ve katıldık.

Sizin DYP saflarına katılmanızla Partinin durumu Hatay’da nasıl olacak ?

Koskoca siyasi partinin ayağa kalkması için Hatay yeterli değil. Hatay da inancımız şu ki partiyi iyi bir noktaya getirerek Türkiye genelinde de istenilen başarıları gösterip iktidara taşımak olacaktır. Ancak  ufak tefek hesaplaşmalar. Kişisel hesaplaşmalar , ideallerin önüne çıkmadığı sürece hedefe varacağımız inancındayım. Küçük olsun benim olsun hastalıkları bırakmazlarsa bir yere varılmaz . Bütün bunları da zaman gösterecek.Türkiye  genelinde eski hataları yapmadan alışkanlıkları yapmadan Mehmet Ağır’ ın şahsında DYP’de  bütün Türkiye merkez sağda birleşerek  iktidara yürüyecek en şanslı parti olarak görüyorum.

DYP ye geçişinizde meclis üyelerinizden bazıları katılmadı bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Altı  ay ekibimle arkadaşlarımla oturup konuşup konuyu  gündeme getirdik. Ben siyaset kerametinin kendinizde olmadığını,  kerametin seni destekleyen insanlarda olduğunu savunanlardanım. Birlikte bizimle olan ama şimdilik kaydıyla DYP ye girmeyenlerde oldu . Onları da saygıyla karşılıyorum..Hepsi  Benim meclis üyem . Ben belediye başkanı yetki ve görevlerimi biliyorum onlarda belediye meclis üyesi görevlerini biliyorlar. Yasal olan doğru olan şeylere evet derlerse yanlışa yanlış derlerse işte en büyük notu kamuoyu veriyor.Bu ekipten kopma değil arkadaşlarımız farklı düşünebilir. Hiç kimseye buyurun demememize rağmen Ankara’ya gelen insanlarımız orada verdikleri destekle bana ve çevreme desteklerini verdiler. Bu yaşadığım Moralle güçleniyoruz.

AKP ‘yi nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Birinci parti olmak,  çok oy almak ayrı,  beğenilmek ayrı. Milli iradeye saygılıyız. Milli iradenin oyunu almış tek başına iktidar olmuş ona saygımız var. Ama  bizim beğenmemiz mecburiyetini  getirmez. Baktığımızda Türkiye deki seçim sisteminden kaynaklanan  sayısal çoğunluk var.  Barajı gündeme getirseniz , bu milletvekili sayısı yarıya düşer. Seçim ve siyasi partiler kanununu değişmesi gerekir. AB ye girmek Türkiye nin kurtuluşu gibi gösterilmeye çalışılıyor. Acaba gerçekten kurtuluşumu,  yada AB adı altında her şeyinizi kaybetmemidir. Vatandaşımız doğruları görmüyor. Karşıdaki insanın anlayacağı dilde anlatılmıyor. Ki etkisi  ve tepkisini görelim.. Zam olmuyor diyorlar ama var. Dolar artmıyor. Acaba hükümetin politikası mı ABD nin para politikasından mı . AB nin sendromudur diyorlar . çiftçi, ziraatçı ülkenin mayasıdır. AB ile çiftçinin başına ne geleceğini kimse bilmiyor ki.AB gerçekleri vatandaşa anlatılırsa AKP’nin ayakta kalması mümkün değil. Özal gibi birleştirici bütünleştirici olamadılar. Mayaları tutmadı.AKP de parlamentoda her şey olabilir.

AB’ye siz karşı mısınız ?

 Ha ben şuna karşıyım. Benim değerlerim  milli bütünlüğüm korumadıkça onlar ayakta kalmadıkça,  ben karşıyım. Girmek istiyorum ama sadece ekonomik olarak girelim. Serbest dolaşamayacağım. Kıbrıs konusunda taviz vereceğim. Ermeni soy kırımı konularını tartışarak değil. Biz zaten kardeşçe yaşıyoruz. Burada Hıristiyan kardeşlerimizle birlikte yaşıyoruz neden şimdi sorun oldu. İşte Arsuz belediye başkanı Hıristiyan bunun AB ile ne ilgisi var. Ama bunları kaşıyarak kendi değerlerimizi yok etmeye çalışılıyor. AB üyeleri Diyarbakır’a  geliyorlar. Niye hükümete gitmiyorlar da Diyarbakır’a  gidiyorlar. Türk hükümeti yapsa ülkelerine sokmazlar. Başbakan çok şükür konuyu yeni yeni gündeme getiriyor. Neden başka yere gitmiyorlar.Her gün suni haritalarla  AB adı altında şantaj yapılması ,aldatılması Türkiye ye ihanettir.AB ye üstündeki elbiseyle gideceksin çırılçıplak soyup gönderecekler.Bakın biz değişiklik yapmak mecburiyetindeyiz demokratikleşmek mecburiyetindeyiz. Muasır medeniyetler seviyesine yetişmek mecburiyetindeyiz.Bütün bunlar bizim ölçülerimizde olmalı. Bir tek bizi bütünleştiren Türk olmak . Bakın Atatürk ne demiş Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Sen Arapsın sen Kürtsün değil devletin ve bayrağın milliyetçisi demektir. Irkçı anlamda söylemiyoruz. Bu gün Hakkari’deki ben kürdüm diyen benden daha fazla milliyetçidir. Devletine benden daha fazla katkısı olmuştur .Sen sahip çıkarsan olacaktır. Yıllardır biz bağrımıza basıp kardeşçe yaşamışız. Sen beni ayırırsan ne olur. Bizi birleştiren Atatürk ve Bayraktır.

ANAP döneminde rozet takmıyordunuz Şimdi ne olacak ?

Evet Mehmet Ağır rozet taktı. Ben seçim bittikten sonra rozetimi çıkartırım halkın Belediye başkanıyım yine takmıyorum bakın göremezsiniz. Yarında takmayacağım. Ben İskenderun belediye Başkanıyım herkesin siyasi düşüncelerine saygılıyım. Hizmet ettiğim halkıma rozetle görünemem.

Şuana kadar yaptıklarınız arasında şunu yapamadım diyerek üzüldüğünüz bir konu var mı ?

Manevi anlamda İskenderunlu ruhunu oluşturmak çok istiyorum .Bu şu ana kadar olmadı. Maddi  anlamda da  içme suyu ve çöp fabrikası ile tepelerin altyapısını  yapmayı çok istiyorum.

Milletvekili olmayı  düşünüyor musunuz. ?

Hayır bunu ben tayin etmiyorum. İnsanın gönlünde vardır. Başbakanlık da var gönlümde. Bakın ben ekibimin beni buraya kadar taşıyan insanların olurunu rızasını almadan politikada ne adım atarım nede bir yere aday olurum. Zaman gelince onlar tayin edecek.

Her zaman İskenderun kazansın istiyorum bu nedenle el birliği ile kavgadan uzak birlikte sevelim , paylaşalım. İstiyorum.

Eşinizin siyasetteki yeri nedir ?

Her başarılı bir erkeğin arkasında bayan vardır. Benimde en büyük destekçim Eşim Zübeyde  Hanım dır. Onun desteği yanımda olması bana güç veriyor.

Belediye Başkanı Mete Aslan’a zaman ayırdığı için teşekkür ederek DYP çatısı altındaki yeni siyasi yaşamında da başarılarının devamını diliyorum.


Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida