Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

MKÜ' nün Geleceği, Araştırmalar, Hedefleri

Mustafa Kemal Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Metin Gürkanlar ile görüştük. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adına yakışır bir üniversite olacağını zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen Prof.Dr. Metin Gürkanlar Özellikle Üniversitenin Hatay’ın en ücra köşesine kadar elini uzatarak bilim insanlarının araştırmalarından,  sosyal aktivitelerine kadar her alanda bütünleşmeyi hedeflediğini söyledi. Gürkanlar  Üniversitenin en önemli iki sorunu olduğunu bunlardan birisinin Kaynak maddi sıkıntı içerisinde bulunduklarını bir diğerinin de  öğretim elemanı temini olduğunu açıkladı. Bütün sorulara açık yüreklilikle cevap veren Mustafa Kemal Üniversitesinin Rektörü Prof Dr. Metin Gürkanlar  Bilimsel çalışmalar konusunda üniversitenin  çok yol alması gerektiğini belirterek, Türkiye’de 75 üniversite arasında sadece 11 Üniversitenin Erasmus projesiyle   Avrupa Birliğine  girme şansına kazandığını bunlardan birisinin de Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olduğunu gururla söyledi.

MKÜ Rektörü Prof.Dr Metin Gürkanlar’a ilk sorum hedeflerinin ne olduğu olacak ?

Mustafa Kemal Üniversitesi adına yakışanı yaparak dünya üniversitesi olma yönünde adımlar atmaktadır. Bizlerde üniversitemizin tüm birimleri ile  iyi noktalara getirecek çalışmaları yapmaktayız. Ürettiğimiz projeler ile yetiştirdiğimiz kaliteli öğrenciler ile gelişerek büyüyerek bilim insanları olarak araştırma  projelerle bir çok sektöre de ışık olmaya çalışıyoruz.

MKÜ kurulduğu günden bugüne gelindiğinde hangi birimleri bünyesinde bulunduruyor ?

Dokuz  yılda Mustafa Kemal Üniversitesi 28 birimli iddialı bir eğitim-öğretim ve bilim kurumu haline gelmiştir.Bu kurumlar içinde 8 Fakülte, 2 Enstitü, 2 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve beş Araştırma Uygulama Merkezi faal durumda olup, 1 Fakülte, 1 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 2 Meslek Yüksekokulu henüz faaliyete geçmemiştir.

Fakültenizdeki öğretim üyesi ve öğrenci sayısı nasıl ?

Bu öğretim yılı başı itibariyle üniversitemizde 479 akademik, 358 idari personel olmak üzere toplam 837 personel ve 9300 civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Geçen öğretim yılında üniversitemizden 1600 civarında öğrenci mezun olmuş, bu öğretim yılında ÖSYM tarafından yerleştirilen 2752 yeni öğrenci üniversitemiz 2 meslek yüksekokulundan ibaret üç birimden oluşan üniversitemiz ailesine katılmıştır.

Üniversitenizde yetiştirmeyi hedeflediğiniz insan modeli nedir ?

21. yüzyıla adını yazdıracak Türk insanı modeli, demokrasiden ve laiklikten asla taviz vermeyen, bilimi rehber edinmiş, araştırıcı, atılımcı, üretici bir kişi olacaktır. Bugün olduğu gibi yeni çağın insanının yetişmesinde de hareket noktası ve ana çerçeve  evrensel insanlık değerlerinin  korunması, barış ülküsü, milli değerlerimiz, ideallerimiz ve Atatürkçü çizgide ifadesini bulan Türk milliyetçiliği olacaktır. Milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması ve kutsal bir emanet olan Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması buna bağlıdır.  

MKܒde ki eğitim kalitesi konusunda neler söyleyeceksiniz ?

Türkiye’de uygulanan eğitim kalitesi dikkate alındığı zaman üniversitemiz ne en başta ne de en sonlardadır. Vasat bir eğitim veriyoruz. İşte bu eğitimi AB adaptasyonu çerçevesinde kaliteyi yükseltmek zorundayız. Ama şu halimizle  ne övünebiliriz nede en kötüyüz diye yeriniriz.

Avrupa Birliği’ne Erasmus projesi ile girdik diyorsunuz bu projenin faydası nedir ?

Erasmus projesi gibi Sokrates, Leonardovinci  programları aşama aşama. Bu projenin anlamı şu Üniversitemizin eşdeğerliliği kabul edilmiş oldu .Ayrıca üniversitemiz katkı payından da en yüksek payı 39 bin 300 Euro alarak gelişmekte büyümektedir. Eşdeğerlilikten dolayı da öğrenci ve öğretim üyesi karşılıklı Avrupa ülkelerine göndererek eğitim vermekte ,alınmaktadır. Böylece MKÜ AB’ye girmiş durumdadır.

Türkiye’de başka Üniversite var mı bu proje kapsamına giren ?

Erasmus programı çerçevesinde 73 Üniversite  arasından 65’i programa girdi. 2004 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de bulunduğu on bir üniversite öğrenci öğretmen değişimi programı uyguluyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin gelişimi aşamasında karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

İki sorunumuz var. Birincisi Kaynak maddi olanaklarımız yetersizliği. Fiziki altyapımızı geliştirmede çok zorlanıyoruz. İkincisi Öğretim elemanı , Buraya çekmek Üniversitemize getirmek zor oluyor.

Öğretim elemanı bulmak getirmek neden zor ?

Öğretim görevlisi gelmiyor yetişmiyor. Çünkü iyi bir öğretim üyesi iyi bir araştırma görevlisinden doğar. Profesör, Doçent  öğretim elemanlarını buraya çekmekte zorlanıyoruz. Bizde iyi araştırma görevlilerini alıp  Onları Büyük üniversitelerde  mastır , doktora  yaptırıp daha sonra onları yardımcı doçent  olarak aramıza  alıp hizmetlerinden yararlanıyoruz. Projelerimize böyle devam ediyoruz. Tabiki bu gelişmeler uzun zaman almakta.

Öğretim üyesi eksikliğinden  açamadığınız bölümler var mı ?

Evet var. Adı Mimarlık Fakültesi Fakültemize mimar öğretim görevlimiz olmadığından öğrenci alamıyoruz. Üç bölümümüz açamadık. Jeoloji, Madencilik ve Metalürjik öğretim görevlisi gelmiyor. Yetişmiyor. Sayıda az.

Neden Yetişmiyor dediniz O kadar Üniversite var ?

Ben de bu meslekte öğretim üyesi olayım diyen yok. Mesleğin özendiriciliği yok. Meslek olmaktan çıktı cazibeliği de yok. Sayıları az Üniversitelerde artınca ihtiyaç arttı. Şuanda Jeoloji, Madencilik gibi saydığım dallarda öğretim üyesi ihtiyacı var.

Peki Kalite konusunda neler söyleyeceksiniz ?

Kalite sorunu da tabi ki önemli. Çok iyi bir öğretim üyesi çok iyi bir araştırma görevlisinden doğar.Açılan sınavlar yapılan başvurulara baktığımızda çok üst kaliteden adaylar birkaç dili iyi bilen okulunu birincilikle bitirerek mezun olmuş insanlar artık parmakla gösterilecek kadar  azaldığını görüyoruz.

Rektör olduğunuz dönem içerisinde yaşadığınız ilginç bir anınız var mı ?

Evet hemen aklıma gelen ve beni de hem güldüren hem de hüzünlendiren olay var ki oda rektörlük seçimlerinde aldığım oy karşısında pek çok insan oy miktarı ile rektör olamayacağımı düşünenler vardı rektör olunca yaşadıkları şok benim hiç unutamadığım bir anımdır.

İskenderunlular Su Ürünleri ve Mimarlık Mühendislik Fakültelerinin gelişini iple çekiyor bu konudaki çalışmalar ile ilgili neler söyleyeceksiniz ?

İskenderunlu Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ikinci büyük kampusunu oluşturmak için el birliği ile havaalanında bir proje geliştirdi. 23 ayda tamamlanacak olan kampus içerisindeki fakültelerin sosyal tesislerin ve spor tesislerinin inşasını İskenderun’da başta İsdemir olmak üzere Büyük şirkteler ve odalar finansmanını üstlendiler.Burada Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Fen Edebiyat Fakülteleri gibi birimleri konuşlandıracağız. Gelişmeler ışığında da bu kampus ek fakültelerde getirmeyi hedefliyoruz.

Mustafa Kemal Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Metin Gürkanlar’a zaman ayırdığı için teşekkür ederek . Mustafa Kemal Üniversitesinde kadroları ile birlikte başarılı bir eğitim yılı geçirmelerini temenni ediyorum.

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida