Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İl Olmadan Sorunlar Çözülemez

İSGİAD’ da güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçilen Ekrem Dehni ile kenti ve sorunlarını değerlendi.

Dehni “Genç İşadamları Derneği olarak İskenderun'da başlattığımız ve somut olarak sonuçlandırdığımız bir şey yoktur. Ancak hiç kimsenin bu anlamda yoktur

İskenderun un en büyük eksikliği, il olmaması. Hani  bütün yollar Roma'ya çıkar derler ya, İskenderun'un sorunlarını çözmesi İl olmasına bağlı” dedi

1995 yılında kurulan İskenderun Genç İşadamları Derneği, Alettin Haluk Gönenç, Vijdan Eraslan ve Ekrem  Dehni’ nin başkanlığında faaliyetlerini sürdürdü. Gençlik yaş tavan sınırını 49 olarak benimseyen  İSGİAD Kentin sorunlarına da ismi gibi dinamik bir yapıyla yaklaşım göstermeye çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde güven tazeleyen İSGİAD Başkanı Ekrem Dehni ile kentin sorunları ve sorunlara yaklaşımlarını konuştuk.

Genç Başkan Ekrem Dehni, artıları kadar eksi yönlerini ile  kentteki sevil toplum örgütlerinin çoğu zaman  sorunları sahiplenme ve çözümünde birlikte hararet edilememesi konusunda özeleştirilerde de  bulundu. 

 

İSGİAD’ın ana felsefesi nedir, nasıl bir oluşum anlatır mısınız?

Tamamıyla  yaşadığımız kente katma değer sağlansın, ekonomik ve sosyal anlamda, üyeleri arasında iktisadi beraberlik amaçlayan bir dernek. Yaşadığımız kent İskenderun'a neler verebiliriz. Tıkanan konularda lokomotif olmak, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber kent menfaatine neler yapılabilir şeklinde çalışmalarda bulunmak üzere yola çıkmış bir grubuz. Derneğimizin 45 üyesinin  ortalama yaşı 35-40.

Yaklaşık 10 yıllık bir derneksiniz, kentin sorunlarına ilişkin neler yaptınız?

Kent için verilecek kararlarda çalışmalarımız oldu. İskenderun'un sorunlarına sahip çıkma adına, konunun çözümü anlamında elimizden gelen desteği vermişizdir. İskenderun'un çeşitli konularına el attık. Limanın konteynır terminaline dönüşmesiyle ilgili toplantı düzenledik. Bununla ilgili kurumları harekete geçirmeye çalıştık. Var olan bir hareketin başlangıcı şeklinde, devam anlamında bir destekti. Bunun peşini bırakmayacağımız. Terminalin, İskenderun limanın özelleşip, veya Konteynır Terminali haline nasıl dönüşebilir, bu anlamda kente ne kadar ekonomik katkıda bulunabilir şeklinde konuya el attık.

MKÜ İskenderun Kampusunun kurul toplantılarına katıldık. 4 tane fakültenin kente yeniden getirilmesiyle ilgili, diğer kuruldaki üyelerle, sivil toplum örgütleri ile çalışmalar başlattık. Kentin turizm anlamında tanıtılması için, yerel yönetimlerle Güney, Güneydoğudaki kentlerin büyük şehir belediye başkanlarını buraya topladık. Kentimizi yatırım anlamında tanıttık. Turizm anlamında İskenderun'a nasıl bir gurup getiririz, nasıl bir yatırım çekeriz anlamında bölgesel bir toplantı oldu.

Kentin sorunlarının çözümüne ilişkin geçen 2004 yılını bir değerlendirir mısınız?

2004 yılı hareketli geçti. Genç İşadamları Derneği olarak İskenderun'da başlattığımız ve somut olarak sonuçlandırdığımız bir şey yoktur. Ancak hiç kimsenin bu anlamda yoktur.

Diğer sivil toplum örgütlerinin de. Katılımla destekle biz İskenderun üniversitesinin oluşumuyla ilgili destek verdik. Israrcı olduk. Sorunların üzerine gitmede lokomotif rol oynadık. Somut anlamda gerçekleştirilen bir şey yoktur. İskenderun'un tanıtılmasıyla ilgili çok çalıştık. Federasyona bağlı diğer  kentlerdeki GİAD'lar ile  ortak hareket ederek İskenderun'u tanıtmak adına girişimlere başladık.

Yaşadığınız kent İskenderun’un coğrafi konumu, ekonomik ve var olan imkanlarını değerlendirmede yeterince potansiyelini kullanabiliyor mu?

İskenderun yarı anlamında organize şehir. Yani organize sanayi şehri. Kentte bir turizmi canlandırmak adına eksiğimiz var. İskenderun sahip olduğu coğrafi konumu potansiyelini kullanamayan bir kent. Ticaretin çok zengin olması lazım. Bu ülkenin dış politikasına bağlı biraz da. İran-Irak savaşındaki İskenderun'u yakalamaya kalkacak olursak, öyle bir şansımız şu anda yok. İki ülkenin savaşması lazım! Biz de savaşı istemiyoruz. İskenderun'un bir şansı var. Suriye kapılarını açtı. Suriye ile bir ticaret ilişkisine girebilmesi çok doğal. Bizim bir limanımız var. İskenderun'un potansiyeli bir limandır, denizdir, demiryoludur bunları kullanmamız gerekir. Sanayi anlamında İskenderun şişti. Yer de kalmadı. Sanayi anlamında bir şey beklememiz biraz zor. Ama en azından bir şansımız daha var. Yer bulunabilirse veya başka bir şekilde organize olursa, İsdemir' in yassı mamule geçişi de İskenderun için bir yatırım. Yeni yatırımlardan İskenderun'un bir pay alacağı bir gerçek.

İskenderun tam anlamıyla potansiyelini kullanamadığı gerçeğinden yola çıkarak ne yapılması gerekir?

 Daha doğrusu güç birliğinin oluşması, lobi  eksikliği var. Antakya'dan ayrı İskenderun'daki sivil toplum örgütleri kendi içimizde bir lobi oluşturmamız lazım. Antakya bu işi çok güzel halletmiş.

İskenderun un en büyük eksikliği, il olmaması. Hani  bütün yollar Roma'ya çıkar derler ya, İskenderun'un sorunlarını çözmesi İl olmasına bağlı. İskenderun İl olmasıyla, limanın hareketliliğiyle, turizmle potansiyelini yakalayacaktır.

Geleceği dair analiz yaptığınızda İskenderun’u neler bekliyor?

Gelecekte çok güzel şeyler bekliyor bu kenti. Üniversitenin gelmesi de İskenderun'u çok değiştirecek. Sosyal, ekonomik ve kültür anlamında. İskenderun her alanda gerçek anlamda gücünü ve potansiyelini kullanamadı. Ama kullanacağı günler yakında. Suriye'nin kapılarını açmasıyla İskenderun limanı önem kazanacağına inanıyoruz. Karamsar değiliz.

İsdemir yassı mamule dönüşüm süreci içinde İskenderunlu yatırımcı ve işadamının yan sanayiye iştiraki söz konusu olabilir mi?

Yassıya dönüşüm ile ilgili bir otomotiv bir de beyaz eşya üretimi konusunda yer arayışları olduğunu biliyorum. Burada derken İskenderun içinde mümkün değil de, Payas taraflarında bir yer arayışları vardı. Tabi bu yine de İskenderun'a katma değer getirecektir. Yassı mamulün yan sanayi kuracak, İskenderun'da bu tür yatırımcı yok. Ama gelecek olan yatırımlara katılmayacağı, ortak olmayacağı anlamına gelmez. Kim bilebilir ki. Nursan çok güzel bir yatırıma girişti. Hem de bizim üyemiz. Büyük ve güzel bir yatırıma girdi. Bir sürü insan istihdam edecek sonuçta.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida