İskenderun limanın özelleşmesinden, bölgeye yapılması planlanan yatırımlara kadar çarpıcı değerlendirmelerde bulunan TOOB Hatay Genç Girişimler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı ile Genç girişimcilerin kent ekonomisine verdiği katkılardan bölgenin geleceğine ilişkin birçok konuyu konuştuk

İskenderun.Org olarak biz sorduk, TOOB Hatay Genç Girişimler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı içtenlikle cevap verdi.

 

İSKENDERUN ORG: Aktif gözüken genç girişimcilerden beklentileriniz ve yapmaları gerekenler nelerdir?

 

ÇAĞRI BELİBAĞLI: Kişisel anlamda genç girişimcilerimizden bir beklentimiz yok. Ancak büyüklerimizden aldığımızı bu bayrağı ileriye götürmek, iş hacmini ve kapasitesini arttırmak, istihdamı sağlayıcı yatırımlarda bulunmak en büyük amacımız ve beklentimizdir. Bu beklentiler memleket adınadır. Aile büyüklerinden mevcut bir işletmeyi devralan veya kendi işlerini kuran genç arkadaşlarımızın içindeki heyecandan dolayı her geçen gün çalışmalarının üzerine bir şeyler koymaktadırlar. Bunu görmek bizlere mutluluk veriyor. Gerek üretim, gerek hazır malzeme ve gerekse hizmet sektöründe arkadaşlarımızın çabası takdire şayandır. Bu heyecanlı genç girişimcileri gördüğümüzde kentimizin geleceğinin çok parlak ve yıldızının yüksek olacağına inanıyoruz. Bizim burada tek yapmamız gereken şey genç işadamı ve girişimcinin sayısını arttırmaktır. Buna çok büyük önem vermemiz gerekiyor. Gençler gerçekten üzerlerine düşen vazifeyi sonuna kadar yerine getirmektedir, ancak bizim de bu sayıyı daha da arttırmak zorundayız.

 

İSKENDERUN ORG: Size göre genç girişimcilerin önünde en büyük engel nedir, nasıl çözülebilir?

 

“GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ”

ÇAĞRI BELİBAĞLI: Gençlerin önünde en büyük engel eğitimsizlik değil de ticari ve iş alanında eksiklik diyebiliriz. Mevcut çalışmalarında, gerek hizmet sektöründe gerek sanayi ve gerekse lojistik konularında yeterli donanıma sahip değiliz. Birçoğumuz farklı alanda eğitim görürken farklı alanda iş hayatlarını sürdürüyor. Bundan doğan açığı hızla kapatmamız gerekiyor. Bu açığı kapatmak için de bizler Genç Girişimciler Kurulu olarak elimizden geleni yapıyoruz. Odalar, borsalar ve STK’larla ortaklaşa çalışmalarla eğitimler veriyoruz. Bu çalışmalar için Avrupa Birliği fonlarından destek alınıyor. Yine bu konuda gerek devletimiz ve gerekse hükümetimiz ile İş-Kur’ların büyük hamleleri var. Genç arkadaşlarımızın önündeki bu engelleri de gün be gün kaldırıyoruz.

           

İSKENDERUN ORG: Türkiye’de şirketlerinin ömürlerinin uzun olmadığını biliyor ve görüyoruz. Size göre bunun nedenleri nelerdir?

ÇAĞRI BELİBAĞLI: Türkiye’de bir şirketin yaşadığı maksimum 100 yıldır. Aile şirketleri konusunda zayıf mı kalıyoruz eksiklik var mı diyelim. Tabi ki bu da eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. Biz aile şirketlerinde kurumsallaşma dönemini sağlıklı atlatamıyoruz. Kültür yapımızdan da kaynaklanan etkenler var.  Aile şirketleri bir alt kuşağa geçmesi çok sancılı bir süreç yaşıyor. Türkiye’de büyük şirket sahipleri ile yaptığımız görüşmeler sonrasında şunu öğreniyoruz. Aile şirketlerinin kurumsallaşması için dışarıdan eğitim desteği almaları gerekiyor. Bunun yanında Avrupa’da yüz yılları geride bırakmış şirketlerin araştırılması ve bugünlere nasıl geldiği konusunda derin araştırmalar yapmaları gerekiyor.

 

İSKENDERUN ORG: Sivil toplum örgütleri kentin gelişmesinde aktif rol oynuyor mu?

ÇAĞRI BELİBAĞLI: STK’lar İskenderun’un geleceği için neler yapılmalı konusunda arayışlar içerisindeler. Tabi ki biraz daha çabalamaları gerekiyor. Bizler Ticaret ve Sanayi Odası’nda koştururken, diğer sivil toplum örgütleri artık dünü ve bugünü düşünmeleri yerine yarını düşünmeye başlamaları gerekiyor diye düşünüyorum.

 

İSKENDERUN ORG: İskenderun’da kurulması gereken bazı yatırımlar var örneğin, lojistik köy ve serbest bölge gibi, Kurul olarak siz bu iki yatırım konusunda yaptığınız bir girişim var mı?

LOJİSTİK OSB VE SERBEST BÖLGE İÇİN DÜĞMEYE BASTIK

ÇAĞRI BELİBAĞLI: Kısa bir süre önce başlattığımız bir proje var. Bu da İskenderun’da Lojistik Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar başlattık. Şu anda fizibilite çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Fizibilite çalışmalarının sonunda sayın valimizin de büyük katkılarıyla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde yapılan bu çalışmalarda İskenderun’a bir Lojistik Organize Sanayi Bölgesi kazandırılması hedefleniyor. Resmi çalışmalar başladı. Lojistik sanayi Bölgesi tek başına bize yetmez. Bunun yanında serbest bölgenin kazanılması gerekiyor. Bunun için de en kısa zamanda gerekli olarak girişimleri başlatıyoruz. Hem Lojistik Sanayi Bölgesi hem de serbest bölgenin kazanılması durumunda bu kente korkunç faydası olacağına inanıyorum. Bu konuda yalnız değiliz. Birçok işadamı ve hemşerimiz aynı fikirleri bizimle paylaşıyor. Bunun yanında birçok proje var ama henüz netleşmediği için bahsetmek istemiyorum.

 

İSKENDERUN ORG: Kurul olarak kentin tanıtımı ve ekonomik yönden canlanması açısında gelecekte hazırladığınız bir proje var mı?

“GELİŞİM İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK ŞART”

ÇAĞRI BELİBAĞLI: Eğitimden, yatırımdan önce Hatay genelinde herkesin birlik ve beraberliği sağlamaktır.  Öncelik hedef bu olmalıdır. Hatay genelinde birlik ve beraberliği sağlamak ve bu birlikteliği güç birliğine dönüştürmektir. 

Her şeyden önce Hatay’da bir güç birliğinin oluşturulması dır. Bu güçbirliğinin yanında sadece tanıtım, sadece ticaret ve eğitimin dışında çok farklı bir misyona sahibiz. Bu misyonlardan en önemlisi İskenderun’un ve Hatay’ın tanıtımıdır. Gerek tanıtım ve gerekse yabancı yatırımcının bölgeye çekilmesi adına ABD’den konuklarımız olacak. Bu konuklarımıza hem ilimizi gezdireceğiz, turizm açısından görecekler, sanayi adına OSB’leri gezdireceğiz. Şu anda İTSO’nun hazırladığı dosyalarda sektörel bazda bölgeyi anlatan bilgiler v ar. Bu bilgiler gerek ekonomi ve gerekse turizm açısından gerekli olan tüm bilgiler mevcut. Bu bağlamda sanayi alanında ihtiyaç duyulanlar nelerdir. Örneğin yassı mamule yapılan dönüşüm ardından yapılması gereken yatırımlar, çubuk dışında demir çelik sektöründe yapılması gereken yatırımlar nelerdir. Hepsinden önemlisi de enerji bakımdan ihtiyaç duyulan yatırımlar nelerdir, tümünü hazırlayıp ABD’i konuklarımıza sunacağız. Onlardan yatırımcı talep edeceğiz. Daha önce talebimizi iletmiştik. 2011 yılı içinde ABD’den ciddi yatırımlar yapılacak. Gerçekleştirilecek ziyarette gerek yatırım gerekse turizm açısından geniş çaplı bir tanıtım programı hazırladık.

 

İSKENDERUN ORG: Sizce İskenderun Limanı, 15 yıl öncesinde olduğu gibi yeniden kentin ekonomisini canlandıracak bir pozisyonda mı? Özelleşmesinin ardından Limanı’nın üstleneceği rol nedir?

“LİMAN ARTIK TEK BAŞINA DEĞİL”

ÇAĞRI BELİBAĞLI: On beş yıl öncesine baktığımızda bu bölgede iki yatırım vardı. Biri İSDEMİR, diğeri de limandı. O günkü şartlarda İskenderun’u ayakta tutan, ekonomisini canlandıran İskenderun Liman’ıydı. Bir takım talihsizlikler yaşandı, liman çalışmaz oldu, atıl duruma getirildi, yatırımın önü kapatıldı ve 15 yıllık bir süre kaybedildi. Bugün bakıyorsunuz liman 372 milyon dolar gibi güzel bir rakamla özelleşti. Bununla beraber 250-300 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Konteyner terminali kurulacak, ciddi gemi ve yük trafiği olacak. Bugün baktığımızda İskenderun Limanı 15 yıl önce ki gibi kentin yükünü bugün çekmeyecek. Artık liman yavaş yavaş ayakları üzerine duran İskenderun’un ekonomisini perçinleştirecek bir konuma getirecek. Tabi ki liman küçümsenemez ve çok ciddi bir önem arz ediyor. Özellikle mevcut yapısı, lokal açıdan konumuyla Ortadoğu ile Avrupa arasında kalan ciddi bir noktadadır. ABD’ için de çok ciddi bir konumundadır. Yakın gelecekte Irak’tan dönecek askeri için İskenderun Limanı’na ihtiyaç duyacak. Birçok ülkenin gözbebeğidir İskenderun ve İskenderun Limanı. İskenderun Limanı özelleşmesiyle birlikte çok büyük bir güç haline gelecektir. İskenderun Limanı tek başına bir güç olmayacaktır. İskenderun, artık İskenderun Limanı’na bağlı kalan bir ekonomisi yoktur.  15 yıl kaybetti ama İskenderun, bu süre içerisinde boş durmadı. Çok ciddi yatırımlar yaptı. Demir çelik sektöründe çok ciddi noktaya geldi. Ülkenin sektörün yüzde 35’ini karşılayacak bölgenin bu duruma gelmesi bizi mutlu edecektir. Bölge ile İskenderun limanı, yerinde oturmayan, koşturan kenti şahlandıracaktır. Genç girişimci arkadaşların da elini taşın altına koymalarıyla beraber İskenderun Limanı,  ayağa kalkan kentin koşmasında başrol oynayacaktır.

 

İSKENDERUN ORG: Son olarak eklemek istediğiniz nedir?

ÇAĞRI BELİBAĞLI: İskenderun ve özellikle Hatay, Türkiye’nin en özellikli bölgelerden biri. Gerek ticari, gerek turizm ve gerekse sosyal anlamda ileri düzeyde bulunan Hatay’ı daha da ileriye götürebilmek için yukarıda da dediğim gibi genç girişimcilerin daha cesur ve daha istekli olarak ellerini taşın altına koymalıdır. Bunun yanında bölge adına herkesin birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarını arzu ediyorum. Diğer kentlerin gelişmedeki formülü hep birlik ve beraberlik olmuştur. Bana bu fırsatı verdiğiniz için de size ayriyeten teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim.

 

İskenderun’da 1978 yılında doğdum. İlköğretimini İskenderun’da tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi lisans eğitimimi tamamladım. 2002 yılından bu yana aktif olarak ticaretle uğraşıyorum.