CHP Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, 23. dönemde yeniden halktan güvenoyu almak için kolları sıvadı. Yazar, “Muhalefette veremediğim hizmetleri CHP iktidarında yapacağım” dedi. İşte, CHP’li Yazar’ın bir dönem önce yapmak isteyip de yapamadığı, yeni dönemdeki hedefi ve beklentileri…

            İskenderun ORG: Sayın Yazar, geçen dönem de milletvekiliydiniz. Neden yeniden aday olma ihtiyacı duydunuz?

            Yazar: Geçen dönem CHP olarak muhalefetteydik. Birçok soru önergesiyle halka hizmet etmeye çalıştık. Ülke ve İskenderun gündeminde bulunan sorunların çözümü için sık sık gündem oluşturduk. Geçen yıl muhalefette olduğum için istediğim hizmeti halkıma sunamadım. Bir vefa borcum var. Beni seçip meclise gönderen halkıma duyduğum vefa borcumu hizmet yaparak ödemek istiyorum. Çünkü bu dönem iktidarda olacağımız için bölgeme hizmeti daha kolay getireceğim.

            İskenderun ORG: 22 dönemde neler yaptınız?

            Yazar: İskenderun’un il olması için önerge hazırladık. Maalesef bu önergeye iktidarda olan bölgemizin milletvekilleri destek vermedi. Bunun yanında İskenderun-Arsuz yolunun duble yola inşaatının tamamlanabilmesi, peşkeş çekilen ziraat bahçesinin yeşil alana dönüştürülmesi, Arsuz bölgesinin turizm bölgesi ilan edilmesi gibi bölgesel sorunlarda el atarak çözüme kavuşturmaya çalıştım. Muhalefette olduğumuz için bölge milletvekillerimiz bu konuda destek vermedi.

            İskenderun ORG: Peki; siz iktidara gelseniz ne yapacaksanız?

            Yazar: Yukarıda saydığımız sorunları en kısa zamanda çözeceğiz. Halkın gasp edilen hakkını iade edeceğiz. Öncelikle il konusunu yeniden gündeme getireceğiz. İnşaatı ağır aksak sürdürülen İskenderun-Arsuz karayolunu tamamlayıp, Samandağı’na kadar uzatacağız ve bölgeyi de turizme açacağız.

            Hesabımızı kitabımızı yaptık mazotu 1 YTL’ye vereceğiz. Çiftçimize her türlü desteği sağlayıp emeklerinin karşılığını almalarını sağlayacağız. Çiftçimizin temel ihtiyaçları içerisinde olan elektrik, yakıt ve ilaç gibi ürünlerin fiyatlarını düşüreceğiz. Sanayicimize de ucuz elektrik vereceğiz. SSK primlerini düşüreceğiz. Yatırıma büyük önem vererek işsizliğin önüne geçeceğiz. İhracatçılarımıza da vereceğimiz destekle uluslar arası rekabetteki güçlerini arttıracağız. Toplumun bir diğer kesimi olan emeklilerin de hayat standartlarını iyileştireceğiz. Vatandaşlarımıza kimlikle tedavi görme imkânı getireceğiz. İşsizlyere, iş bulana kadar 300 YTL maaş vereceğiz.

            İskenderun ORG: Sık sık eleştirdiğiniz eğitim sistemi ile ilgili parti olarak her hangi bir projeniz var mı?

            Yazar: En büyük reformlarımızı yapacağımız alanlardan biri de eğitimdir. Eğitim bir ülkenin gelişmesinde en önemli faktördür. Çocuklarımız, eğitimleri boyunca hazırlandıkları üniversiteye 3.5 saatlik sınavla giremiyorlar., Yani gelecekleri 3.5 saatlik sınava bağlı. Biz ÖSS sınavını kaldıracağız. Çocuklarımızın geleceğini bu sınava bağlayamayız.

            İlköğretimin son yıllarına doğru öğrencilerin eğilim gösterdiği alanlara eğilebilmeleri için formüller üreteceğiz. Yani, meslek liselerine bu anlamda biraz daha önem vereceğiz. Düz liseleri de rehabilite ederek, öğrencilerin geleceğe daha olumlu bakmalarını sağlayacağız.

            İskenderun ORG: Sayın Yazar, İskenderun’da en büyük sorunlardan biri de spor ve özellikle futbol. İskenderunspor’un amatör kümede olması tüm taraftarları üzüyor. Bunun için ne söylemek istersiniz?

            Yazar: Ben de bir İskenderunspor taraftarıyım. İskenderunspor’un geçmişteki mücadelesini ben de çok özledim. Futbol takımı yönetmek bir ekip işi. Ondan sonra maddi kaynak. Biz futbolda İskenderun’un hak ettiği yere gelmesini gönülden istemekteyiz. Öncelikle tesislerin zenginleştirilmesi veya mevcut tesislerin rehabilite etmesi lazım. Bu konuda elimden gelen tüm gayreti sarf edeceğim.

            Bir kentin gelişmesi için ekonomik yatırım ne kadar önemliyse spordaki gelişme de aynı orantıda önemlidir. Özellikle tanıtım noktasında futbolun da büyük bir rol oynar. Biz de bunun bilincinde olarak hareket ediyoruz ve 23 Temmuz’dan sonra devralacağımız iktidarla bu alanda büyük atılımlar yapacağız.

İskenderun ORG: Zaman zaman listeye eleştiriler geliyor. Siz bu eleştirileri nasıl karşılıyorsunuz?

            Yazar: Atatürk’ün partisine herkes girmek ister. Ama Hatay’a ayrılan kontenjan 10 kişi. Aday adayı olan 33 arkadaşımızı almak mümkün değil. Oluşturulan liste, Hatay’ın hakkını alabilecek, ülke ve hizmet sevdalısı kişilerden oluşuyor. Hepsi de Atatürk’ün ilke ve devrimlerini savunan arkadaşlarımızdır. Hatay’ı tamamen kucaklayan bir listedir. Her seçim öncesinde bu tür gelişmeler yaşanabilir. Ama, Cumhuriyetin ve laikliğin tehlikede olduğu bir dönemde vatandaşlarımız bu tartışmayı bırakıp partiye oy verecek. Türkiye’nin geleceği için bu şart.

            İskenderun ORG: Bu seçimlerde şansınızı nasıl görüyorsunuz?

            Yazar: Türkiye’nin rejim tehdidi altında olduğu şu günlerde tüm kitlelerden, Cumhuriyet, Laiklik ve Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş sağcısı ve solcusu hepsi CHP’nin saflarına katılıyor. Buradaki amaç, ülkemizi bu tehlikeden kurtarmaktır. Sözde değil, özde olarak savunduğumuz bu temel ilkelerin koruyucusu ve kollayıcısı olarak bizi gören tüm kitlelerin sıcak ve samimi ilgisiyle karşılaşıyoruz. Bu ilginin sandığı yansıyacağından şüphem yoktur. Ben sayısal bir bilgi vermek yerine, bu seçimin Cumhuriyetçilerin, laikçilerin zaferiyle sonuçlanacağını söyleyebilirim.

            Bu seçimin bu güne kadar yapılanlarından farklı yönleri vardır. Rejimiyle tehdit altında bir devlet söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu güne kadar hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı. Dışarıdaki güçlerin içerideki işbirlikçileri, Türkiye’nin laik, demokratik değerlerini yok etmek için uğraşıyor. ABD’nin ve Avrupa’nın her talebini yerine getiren bir partinin yönetimi ve planları, dış güçlere rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının oylarıyla bozulacaktır.

            İskenderun ORG: Sayın Yazar, son olarak neler söylemek istersiniz?

            Yazar: Vatandaşlardan ilk başka 22 Temmuz’da gidip oy kullanmalarını istiyorum. Oy kullanırken de beş yıl görevde kalacak ve ülkenin tüm yönetimini eline geçecek partiyi iyi tahlil etmelerini bekliyorum. En önemlisi de öylerının ülkemizin kaderini belirleyici olacağını da unutmamalarını tavsiye ediyorum.