Çocukların hayata bir adım önde atılmalarını sağlamak ve onlara güven dolu bir ortam yaratmak için çalıştıklarını belirten Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişim ve Eğitim Mezunu Gülser Yiğit, Montessori Eğitim Sistemi ile temel ilkelerinin 'Oyun içi eğitim' olduğunu söylüyor. Bağımsız davranabilme gücüne sahip, araştıran, öğrenen, doğaya ve çevresine saygılı, sorumlulukların farkında, disiplinli ve kendine güvenen bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Gülser Yiğit, çocuklara güvenli, temiz, sağlıklı ve düzenli bir çevre hazırlanması gerektiğinin altını çizdi. İskenderun.ORG ekibi olarak Gülser Yiğit ile Montessori Eğitim Sistemi hakkında sohbet ettik.

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

1969 yılında Afyon'un Sandıklı İlçesi'nde doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Afyon'da tamamladım. Daha sonra, Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü'nü bitirdim. Evli ve iki çocuk annesiyim. 2001 yılından bu yana İskenderun'da ikamet etmekteyim. Şu an, Özel DODİ Çocuk Evi ve Kreşi'ni yönetmekteyim.

 

İşletmeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Eşim psikolog ve benim de mesleğim çocuk gelişimi… İki mesleğin birbirini tamamladığını düşünerek, böyle bir yeri açmayı düşündük. 10 yıldır İskenderun'da çocuk eğitimi ve gelişimine hizmet etmekteyiz. Çocuklarımız, Doğukan ve Dilara'nın isimlerinin ilk hecelerini birleştirdik ve kreşimizin adını DODİ ortaya çıktı.

 

İşletmenizin diğerleri arasındaki farklar nelerdir?

Çocuk evi’ni açarken ilk hedefimiz; çocuklarımızın mutlu, başarılı ve özgür bir ortamda eğitim almasıydı. Daha sonra, çocukların mutlu ve eğlenceli zaman geçirmesi için kulüp anlayışı ile Çocuk Kulübü oluştu. Çocuk evi’nde, çocuk restoranı, tenis kordu, derslikler ve eğlence alanları var. Burası 5-6 yaş grubuna hizmet veriyor. Kulübümüz ise 3-4 yaş grubuna hizmet veriliyor. Biz iki okulu birbirinden ayırarak, iki okulun eğitim programını da birbirinden ayırmış olduk. Çocuk evi’nde çocukça hiç bir şey yok. Biz onlara sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek tüm ayrıntıları anlatıyoruz. Uyguladığımız Montessori Eğitim Sistemi ile onları hayata hazırlıyoruz. Burada, sosyal çevrelerinde gördükleri her şeye sahipler. Bir de okul programında çocukları asla yargılamıyoruz. Yapmadıkları hiçbir ödev yüzünden onları azarlamıyoruz. O ödevi birkaç gün daha önüne getiriyoruz ve böylece çocuklarımızın sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlıyoruz. Asla çocukları yapmak istemedikleri şeylere zorlamıyoruz.

 

Uygulamış olduğunuz Montessori Eğitim Sistemi hakkında bilgiler alabilir miyiz?

Ekim ayından itibaren kreşimizde çocuklara Montessori dediğimiz bir eğitim yöntemini uyguluyoruz. Montessori, İtalya'da ilk tıp doktoru unvanını alan kadının ismidir. İtalya'da bu eğitim sistemi 100 yıl önce uygulanmaya başlanmış, dünyada da Amerika, üçüncü dünya ülkeleri, İtalya, İngiltere ve Almanya'da bu temel eğitim sistemi uygulanmaktadır. Montessori, Türkiye'de son on yıldır uygulanan popüler bir eğitim yöntemidir. Özellikle Ankara, İstanbul gibi bölge okulları, yani merkez okulların uyguladığı bir eğitim sistemidir.

 

Montessori Sistemi'ni nasıl keşfettiniz?

Bundan bir yıl önce Ankara Üniversitesi'nden bazı hocalarımız okulumuzu ziyarete gelmişlerdi. Yerimizi gezdiler, binamızı çok beğendiler. Bize 'Bu güzel binanıza yakışan bir eğitim sistemi uygulamak ister misiniz?' diye sordular ve Montessori bu şekilde gündemimize girdi. Hocalarımız, bu sistem hakkında bizi bilgilendirdiler. Daha sonra sistem aklımıza yattı ve uygulamaya başladık. 

 

Montessori sisteminin amacı nedir?

Montessori'nin beş temel öğesi vardır. 1. Çocuğun okula karşı pozitif tutum geliştirmesi. 2. Her çocuğun kendine güvenini geliştirmesi için yardımcı olunması. 3. her çocuğun konsantrasyon alışkanlığı kazanmasında yardımcı olunması. 4. Kalıcı merakın beslenmesi ve çocukta düzen duygusunun ve iç güvenin geliştirilmesi. 5. Çocuğun okula karşı pozitif bir tutum takınmasıdır. Montessori Sistemi ile çocuklar öğrenme, disiplin, motivasyon ve bağımsız olarak hareket edebilme bilincini kendi kendine öğreniyor ve geliştiriyor. Tekrardan ve çalışmaktan keyif alıyorlar.

 

Montessori Sistemi ile geleneksel eğitim sistemi arasında ne gibi farklılıklar var?

Montessori, sosyal, algısal girişimi vurgularken, geleneksel sistem ise ezbere dayalı bir eğitim öne sürer. Geleneksel eğitim sisteminde, çocuk her şeyde ezber yapmak zorundadır. Fakat Montessori öğrenmek üzerine kurulmuştur. Mesela; öğretmen Montessori'de sınıfa rehberlik yapar, fakat geleneksel sistemde ise kontrolcüdür. Bizim okulumuzda çocuk bir sınıfa bağlı değildir. İstediği her sınıfta ders alabilir. Montessori'de çocuk yapacaklarını oyunla öğrenir, fakat geleneksel yapıda çocuğa oyun oynanması için zaman ayrılır. Montessori'de kullanılan en etkili yöntemlerden biri de matematik ve dildir.

 

Peki, İskenderun'da Montessori Sistemi nasıl karşılandı?

Biz bu sistemi uygulamaya başlarken, 'Montessori programı için İskenderun hazır mı? Bu eğitim programını sürdürebilecek ilkokullar var mı?' diye çok düşündük. Sistemi uygularken ailelerden 'Acaba Montessori nedir? Çocuklarımıza ne öğretiliyor?' diye az da olsa tepki aldık. Sonra aileler de bu sistemin çocuklar üzerinde çok etkili olduğunu gördü. Gözlemlediğimiz kadarıyla çocuklarımız çok mutlu. Fakat anaokullarını gidip görün, anaokuluna giden çocuklar son derece mutsuz ve asık suratlı. Fakat Montessori eğitimini alan çocuk gayet mutlu.

 

Montessori Eğitim Sistemi ile ilgili eğitim aldınız mı?

Montessori Eğitim Sistemi için Ankara'da 176 saat eğitim aldım. Yaz aylarında da sekiz gün 14 saat stajı gittim. Şimdi alacağımız Montessori sertifikası hem Türkiye'de hem de dünyada geçerliliği olan bir sertifika olacak. Okulumuzda 20 tane öğretmenimiz var ve biz öğretmenlerimize zaman zaman bu eğitimi vererek onlarında bilgilenmelerini sağlıyoruz. Montessori Eğitim Sistemi'nden önce gelenekçi eğitim sistemini uyguluyorduk. Fakat Montessori'yi uygulamaya başladığımız günden beri sistem çocuklarımız üzerinde çok etkili oldu.

 

Montessori Eğitim Sistemi, okul öncesi eğitime nasıl yansıdı?

Montessori ile araştırarak, deneyerek ve gözlem yaparak öğrenmeye başladı. Sürekli kurallara uyan köşede oturan, öğretilmeyi bekleyen çocuklardan kurtulup, merak eden nedeni, ne içini araştıran çocuklar büyütmeye başladık. Montessori son derece zor ve meşakkatli bir eğitim sistem. Ben Türkiye'de bu yöntemin en çok yayılmasını isteyenlerden biriyim. Bana İskenderun'dan bir okul, 'Gülser Hanım bize bu yöntemi öğretir misiniz?' dese, seve seve öğretirim. Çünkü bu bireysel tekelci bir öğretim sistemi değil. Montessori eğitiminden geçen çocuklar, okudukları okullarda lider durumdalar.

 

İlerde yapmak istediğiniz ne gibi projeleriniz var?

DODİ Kreş olarak, ilerde bir ilköğretim okulu açmak gibi bir hedefimiz var. Açacağımız ilkokulun altyapısı tamamen dil eğitimine dayalı, müziğin, deneysel laboratuarların, botanik bahçelerin olduğu, tek katlı binalardan oluşan bir okul olacak.