Obezitenin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, yaşam süresini kısaltması ve tedavi yöntemleri üzerine Özel Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca ile konuştuk. Dünyada hızla obez insanların sayısının arttığını ve bu hastalığın yirmi çeşit hastalığa neden olduğuna dikkat çeken Karaca cerrahi müdahale ile tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Ayakkabısını bağlayamayanlar, uçakta koltuğa sığmayanlar, oturup çocuğu, torunu ile oynayamayanlar, sağlığınız tehlikede dikkat edin diyerek, Turgut Karaca’ya ilk sorum kısaca kendisini tanıtması olacak

1977 yılında Antakya’da doğdum. İlkokulu Reyhanlı'da orta- lise öğrenimini Antakya’da bitirdim. Tıp eğitimimi 2001 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Genel cerrahi eğitimini ise 2002-2006 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. cerrahi kliniğinde aldım. 2006-2007 yılları arasında askerlik görevini Balıkesir Asker Hastanesinde tamamladı. Bu süre içinde Özel Bursa Acıbadem Hastanesinde part time olarak da görev yaptım.

Mecburi hizmetine 2007-2008 yılında Mardin Devlet Hastanesinde, 2008 yılında ise Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. cerrahi kliniğine atandım. 2009-2012 yılları arasında Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesinde çalıştım. Kasım 2012 yılında İskenderun Devlet Hastanesine atandım. İskenderun Devlet Hastanesinde 2013 yılında Yanık Tedavi Ünitesinin, 2014 yılında da Yara Bakım Ünitesinin kurulmasında aktif rol aldım. Nisan 2016 tarihinde Genel Cerrahi Doçenti unvanını aldım. Halen İskenderun Özel Palmiye Hastanesinde çalışmaktayım.

Dünyanın ve Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Obezite nedir?

Obezite dünyada gittikçe artan halk sağlığı sorunudur. Benzer şekilde, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun verilerine göre, toplam nüfusumuzun %20'si obez, %64,9'u fazla kilolu veya obezdir. Obezite, besinlerle alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması sonucunda sağlığı bozacak şekilde anormal ve aşırı yağ birikmesidir.

En çok kimlerde görülür?

 Kadınlarda daha sık karşılaşılan obezitenin bir önceki yıla göre %31 arttığı görülmektedir. Türkiye'de morbid obezlerin oranı ise %3'e yakındır. Kilo arttıkça, obezite ile ilişkili tıbbi komplikasyonların ve ölümlerin sıklığı da artmaktadır.

Obeziteye neler neden olur?

İnsanların yaşam tarzlarının değişmesi, yeme alışkanlığındaki değişimler, doğal ürünlerle beslenmemek, yetersiz hareket ve çok çalışmak ve ailemizin geçimini sağlamak için girdiğimiz günlük sıkıntılar sağlıksız yaşamamıza neden olmaktadır. Tüm bunların sonucunda kişilerin vücutlarında yağ oranı artar ve obezite ortaya çıkar.

 

Obezitenin neden olduğu hastalıklar neler?

Diyabet, astım, uyku apnesi, kanser, kalp-damar ve akciğer hastalıkları, safra kesesinde taş, mide yanması, yüksek tansiyon, kısırlık, eklem iltihabı, idrar kaçırma, sırt ve eklem ağrısı sorunlarının da arasında olduğu 30'dan fazla tıbbi sorun mevcuttur.  Obez bireylerin diğer bireylere göre ortalama yaşam süreleri 15 yıl azdır.

Kimlere obez diyorsunuz?

Obezitenin belirlenmesinde en yaygın olarak kullanılan ve WHO (dünya sağlık örgütü) tarafından kullanılması önerilen ölçüm metodu body mass index (BMI) yani vücut kitle indeksidir (VKİ). VKİ, kilogram cinsinden vücut ağırlığının metrekare cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Vücut kitle indeksi değeri
Sınıflandırma
  
18,5 kg/m²’nin altında olanlar Zayıf
18.5 – 24,9 kg/m² arasında olanlar Normal kilolu
25 – 29,9 kg/m² arasında olanlar Fazla kilolu
30 – 39,9 kg/m² arasında olanlar Obez
40 – 50 kg/m² arasında olanlar Morbid obez
50 – 60 kg/m² arasında olanlar Süper Obez
60 kg/m² üzerinde olanlar Süper süper obez
 

Obezite ile mücadelede hangi yöntemler kullanılıyor?

Özellikle vücut kitle indeksi 40 ve üzeri obez hastaların tedavisinde cerrahi dışı yöntemlerde başarı oranı neredeyse yüzde 3 gibi. Cerrahi operasyon, obezite hastalığında ve obezitenin getirdiği yandaş hastalıklarda yüzde 80-90 gibi yüksek bir başarı oranıyla uygulanıyor. Obezitenin cerrahi ve diğer yöntemlerle değil de önlemle ortadan kaldırılması düşünülüyor ancak konudaki başarı oranları düşük.

 Tüp mide ameliyatı nedir?

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide); Tüp mide ameliyatı midenin uzunlamasına %75-80’inin çıkarılması işlemidir ve yalnızca bir obezite uygulamasıdır. Midenin çıkarılan bölümünden salgılanan ghrelin (açlık) hormonu seviyesi azaldığından dolayı hastalar açlık çekmezler. Bu ameliyattan sonra 10 hastanın 5’i veya6’sı hipertansiyon ve diyabet ilaçlarını bırakıyor.

Obezite cerrahisi ne oranda risklidir?

Her şeyden önce unutulmaması gereken; morbid obezitenin kendisinin hayatı tehdit eden bir ölümcül hastalık olduğu gerçeğidir.

Mide küçültme obezite cerrahisi yöntemlerinin ölümcül riski %0.1-0.4 arasında değişmektedir. Gelişen teknoloji ile ameliyatlarda kullandığımız cihazların kalitesinin artması, artan tecrübe bu oranların azalmasına sebep olmuştur.

Ameliyat tekniği, süresi ve sonrası nasıl?

En son teknolojik ve kaliteli aletlerin kullanıldığı bu ameliyat laparoskopik (kapalı) yöntem ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 45-60 dk olup hastanın ameliyat masasına yatması- hazırlanması ve ameliyat sonrası uyanıp kendine gelmesi ile beraber ortalama 2-2.5 saat süren bir işlemdir. Ameliyat anında kapalı ameliyattan vazgeçilip açık ameliyat yapılabilir. Bu durum %0,1 civarında görülmektedir.

Ameliyattan sonra 2.gün kaçak testi yapılacak ve sıvı (su ve meyve suyu) gıda başlanacaktır. 3. Gün taburcu olan hastalar diyetisyen kontrolü altında önce sıvı (ince elekte, tülbentte süzülebilen), sonra lapa gıdalar sonra da katı gıdalar yiyecektir. Bu süreçte özel mamalardan faydalanılacaktır. Hastaların 10. gün, 1., 3., 6., ve 12. ay kontrole gelmeleri gerekmektedir. Bu konuda uzman diyetisyenimiz, kişiye özel diyet uygulayacaktır.

Hedefimiz: hastalarımızın ameliyattan sonra 1. Ayda kilo fazlasının %10’u, 3 ayda kilo fazlasının %20-25’i, 1. Yılda kilo fazlasının %70-75 kadarını vermesidir.

Bariatrik cerrahi, morbid obezlerin hayatlarını ve sağlıklarını geri kazanarak yaşamlarını tehdit eden hastalıklardan kurtulmalarını sağlayan bir araç olarak kabul edilmektedir.

Özel Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca’ya zaman ayırdığı için teşekkür ederek eklemek istediği başka bir şey var mı diye sormak istiyorum?

 Çok önemli bir konuya dikkat çektiniz. Size ve İskenderun.org haber partalı ekibine teşekkür ederek sözlerimi şöyle tamamlamak istiyorum

 Kilo verme cerrahisine ve obeziteden kaynaklanan hastalıkların tedavisine karar vermek, aklınızın karışmanıza ve hatta gözünüzün korkmasına neden olabilir.  Bizler, tüm ekibimizle bu süreç boyunca size danışmanlık verecek, destekleyecek ve tüm endişelerinizin giderilmesine yardım edeceğiz. Sizi sahiplenecek ve sağlığınız, yaşam stiliniz ve amaçlarınız doğrultusunda size en uygun tedaviye karar vermenize yardımcı olacağız.

Doç. Dr. Turgut Karaca