İskenderun’da özel hastane kültürünü yaygınlaştıran ve üç yıldan bu yana sağlık hizmeti veren Özel Gelişim Hastanesi’nin geçmişi ve bundan sonraki hedeflerini Genel Koordinatör Opr. Dr. Kenan Yüce ile konuştuk. İşte Dr. Yüce’nin sağlık alanında yaptıkları ve yapmayı planladıkları projeler:

İskenderun ORG: Özel hastane fikri nasıl ortaya çıktı?

Dr. Yüce: Dünyada en zor, en karmaşık dal, sağlık hizmetidir. Memnuniyet oranı da çok düşük, beklentiler de çok büyüktür. Dünyada, sağlık problemini çözmüş ülke yoktur. Bununla ilgili sizlere birkaç çarpıcı örnek vermek istiyorum. Sağlıktaki pay oranı, ABD’de sosyal güvenlik kapsamı dışındadır. Avrupa ülkelerine gıptayla bakıldığı günümüzde, İngiltere’de sadece MR için 13 ay beklenebiliyor. Yine aynı ülkede, safra kesesi ve fıtık ameliyatı için 6 ay bekleyen hastalar var. Her isteyen istediği doktora gidemiyor.

            Sağlıkta devletin hantallığında sağlık hizmetini yürütmek çok zordur. Devletin hantallığıyla ortaya çıkan zorluklar, hizmetteki çevikliğin olmaması sağlıkta karmaşaya yol açmaktadır. Kuyruklar, aylara varan randevular, özel hastanelerin dinamik hizmet anlayışı sorunlara anında cevap verecek yatırımlar yapması, kusurları ortadan kaldıracak hizmet içi eğitim, araç ve gereçlerle yapılanmaya ihtiyaç vermesi politikasıyla ön plana çıkıyor. Örneğin küvezler doluyken kendim takip ettiğim üçüze gebe bir anne geldi. 24 saat içinde İstanbul’dan üç tane küvez ve Hatay’da olmayan respiratör (Solunum cihazı) aldık. Bunu devlet hastanelerinde yapmanız mümkün değil. Talep etseniz bile bakanlığa yazı yazacaksınız, cevabı gelecek. Onay gelirse ihale açacaksınız. Tabi bu süreç aylar sürer. İşte özel hastaneler özelliği burada. Anında ve zamanında çözüm. İşte biz de devletin hantallığıyla mağdur duruma düşen vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için özel hastane fikrini hayata geçirdik.

            İskenderun ORG: 2.5 yıl içerisinde hastanenin geldiği nokta nedir? Bundan sonraki hedefiniz nedir?

            Dr Yüce: Hedef noktamız Hatay’ın en büyük referans hastanesi olmaktır. Bunun için mevcut fiziki şartlar içerisinde ve halen verdiğimiz hizmetle amacımıza ulaştık. Ancak, arzu ettiğimiz kalp cerrahisi ve nükleer tıp gibi Hatay’da olmayan dalları fiziki imkânsızlıklar nedeniyle hizmete geçiremedik. Halen devam eden 7 bin m2 kapalı alanına ek bina projesi bizim bu sorunumuzu çözecek ve projelendirdiğimiz dalları hizmete geçirmemizde yardımcı olacak. Belki bu hedefimize bir gecikmeli ulaşacağız.

            İskenderun ORG: Hastanenizdeki cihaz parkı ve personel bölge için yeterli mi?

            Dr. Yüce: Hastanemizde, 27 uzman hekimin yanı sıra 5 pratisyen hekim çalışmaktadır. Bunun yanında 250 vasıflı personel halkımıza hizmet etmektedir. Hizmet verilen dallarda ihtiyaç olan her hangi bir cihaz, teşhis aracı ve ekipman yoktur. Dünyadaki mevcut en yeni model cihazlar hastanemizde mevcuttur. Her türlü tetkik ve tedavide kullanılan cihazlar hastanemizin bünyesindedir.

            İskenderun ORG: Özel hastanelerin çok sayıda tetkik istendiği yönünde eleştiriler bulunmaktadır. Siz bu eleştirileri nasıl yorumlarsınız?

            Dr. Yüce: Geçmişte devlet hastanelerinde çalışırken, hastaya mümkün olduğunca az tetkikle ve el yordamıyla teşhis koyma çabamız vardır. Zira hastanemizde endoskopi, tomografi, MR, mamografi, USG, bronkoskopi, taş kırma makinesi, sistoskopi cihazı gibi sayamadığım pek çok cihaz yoktu. Hastaya teşhis koyabilmek için Adana’ya göndermek gerekiyordu. Giden hasta aylarca sıra beklerdi. Çoğu da tetkiklerini bırakıp geri dönüyordu. Şimdi elimin altında milyonlarca dolarlık zengin çeşitte cihazlar mevcut. Bu cihazlar insan sağlığı için üretilmiş. Doğal olarak daha sağlıklı teşhis için bu cihazları kullanıyoruz. Bunun için eleştiri yapmak haksızlık olur.

            İskenderun ORG: Hastanenizde ameliyathaneler ve yoğun bakım ünitesi ihtiyaca cevap verebiliyor mu?

            Dr. Yüce: Hatay’ın en gelişmiş ve donanımlı ameliyathaneler ile yine ilimizin tek tam donanımlı erişkin ve yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahibiz. Adana, G.Antep gibi gelişmiş illerimizden yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle hastanemize hasta başvuruları da her geçen gün artmaktadır.

            İskenderun ORG: Hastanelerde en büyük sorun sıra beklemektir. Sizde de bu sorun yaşanıyor mu?

            Dr. Yüce: Sabah saatlerinde aç gelen ve randevusu ile muayene olan hastanın pek çok tetkikler, aynı gün içinde veya en fazla iki gün içerisinde yapılabilmektedir. Patoloji gibi tetkik özellikleri nedeniyle daha erken yapılamayan tetkikler, bir hafta sonra bitirilebilmektedir. Bir hasta, sabah gelmiş endoskopisi, UGS’si, Hatay’da yapılamayan safra yollarının MR görüntüleme işlemi yapılmış, sarılık teşhisi konmuş. Ertesi gün de sadece bizim hastanemizde bulunan ERCP(Safra kanalının endoskopik yolla açılması, taşların temizlenmesi) işlemi yapılmış. Bu tetkikler, İstanbul ve Ankara dışında yapılamayan tetkikler. Bu tetkikler bu şehirlerde 5-6 ayda bitebilir. İşte, hastanemizdeki çalışma performansı bu.

            İskenderun ORG: Özel hastanelerin bazıları fark ücreti alırken, diğerleri almıyor. Bunu nasıl izah edebilirsiniz?

            Dr. Yüce: Taktir edersiniz ki, az personel, az cihaz, küçük binanın giderleri ele lüks ve tam donanımlı, standartları yüksek bir hastanenin giderleri farklıdır. Devlet, her iki hizmet kuruluşuna da aynı ücreti ödemektedir. Bu durumda, ucuz, basit ve küçük yerlerde verilen hizmet karlı olmaktadır. Büyük müesseseler zarar etmektedir. Ülkemizde halen özel hastaneler kuruluş aşamasındadır. Bu aşamada yeterince hasta kabul edebilmek için kurtarabilecek en az ücreti talep etmektedir. Özellikle Gelişim hastanesi için hastalar ve yakınları bilmeyebilirler ama, verilen hizmete karşılık alınan ücret çok düşüktür. Gelişim Hastanesi, güvenilir, prestijli bir hastane olarak İskenderun’un geleceğine yatırım yapmaktadır.

            İskenderun ORG: Son olarak neler söylersiniz?

            Dr. Yüce: Değerli Hatay halkı; sizler uyurken, sağlıklıyken ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilmeden kaygısız ve dertsiz, hepimiz için gerekli bir yatırım, yetişmiş personel bizim emniyetimiz için beklemektedirler. Milyonlarca dolarlık yatırımın başarısız olması, hem yatırımcı için hem de tüm bölge için risk oluşturacağını bilmemiz gerekiyor. Gelişim hastanesi de, hiçbir hastanede bulunmayan kadrosu, cihazları, birgün bizim hayatımızı kurtaracak amacıyla hazır beklemektedir.

            Beni ve hastanemi tanıtmak için verdiğiniz bu fırsattan dolayı şahsınızda İskenderun ORG Ailesi’ne teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.