Özel İskenderun Gelişim Hastanesi bünyesinde yeni uygulanmaya başlanan karbondioksit lazer tedavisi yöntemiyle, ameliyat gerektirmeden vajinal daraltma ve idrar kaçırma sorunları sonlandırdıklarını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esen Çağşar, genital lazerle ilgili merak edilenleri  yanıtladı.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1970’te İskenderun’da doğdum. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 1999 yılında İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden uzmanlığını alarak, 1999-2010 yılları arasında İskenderun Doğumevi Hastanesi’nde çalıştım. 2010- 2015 yılları arasında Özel İskenderun Gelişim Hastanesi’nde görevime devam ettim. 2016- 2017 İstanbul Medical Park Hastanesi’ndeki görevimin ardından, tekrar Özel İskenderun Gelişim Hastanesi ailesine katıldım.

Genital estetik nedir?

Güzel görünmek ve herkes tarafından beğenilmek, kadınların doğasında olan vazgeçilmez bir duygudur. Kadınların genital bölgeleriyle ilgili hoşnutsuzluklarını veya şekil bozukluklarını gidermeye yönelik yapılan operasyonlara ‘Genital Estetik’ adını veriyoruz. İnternet ve medyanın yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde kadınların çoğu genital şekil bozukluklarının tedavisinin olduğunu bilmekte ve çözüm yollarına ulaşarak, genital estetik ve fonksiyon bozukluklarını tedavi etmekteyiz.

Genital estetik lazer uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz?

Son yıllarda lazer teknolojisiyle meydana gelen yenilikler, genital estetikte lazer kullanım alanını gün geçtikçe daha da yaygın hale getirmektedir. Vajinal daraltma, genital bölge beyazlatma, idrar kaçırma tedavisi, doğum çatlağı tedavisi, menopoz dönemi vajinal kuruluk tedavisi, sık tekrarlanan vajinal enfeksiyon tedavisi, genital siğil tedavisi, labioplasti (iç dudak küçültme) lazerle gerçekleştirdiğimiz uygulamalarımızdır.

Lazerin avantajları nelerdir?

Kullandığım cihaz olan Femilift Alma Lazer, son teknolojinin kullanıldığı Co2 lazer sistemidir. En önemli avantajları; güvenli ve basit bir uygulamadır. Kansız ve ağrısızdır. Hastane yatışı gerektirmemektedir. Yüksek başarı oranına sahip lazerde; iyileşme süresi olmadan, hasta günlük hayata devam edilebiliyor.

Lazerin uygulama yöntemi hakkında bilgi verir misiniz?

Özel tasarlanmış, tek kullanımlık sterilab (vajinal ultrason sondasına benzer) vajinanın içerisine yerleştirilir. Pros vajinal bölgenin tamamını tedavi edinceye kadar, vajina içerisinde 360 derece döndürülür.

Uygulama kaç seans, yan etkileri var mıdır?

İki seans halinde, 30 dakika uygulanmaktadır. Hemen hemen hiçbir acı vermeyen ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır.

Lazerin idrar kaçırma problemine etkisi nedir?

İdrar kaçırma; kadının sosyal yaşantısını, cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Ameliyat istemeyen kadınlara devrim denilebilecek bir uygulamadır. Vajinal lazer uygulaması ile gevşemiş bağ dokusunu sıkılaştırılarak, idrar kaçırma engelleniyor. İşlem sonra hasta, günlük hayatına devam edebiliyor. Ayrıca lazerle, vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyon sorunları gibi, kadın sağlığı sorunlarına çözüm getirmekteyiz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Kadınlarımız, yetiştikleri toplumun kültürel yapısından dolayı, genital bölgeleriyle ilgili şikâyetlerini ve yapılmasını istedikleri operasyonları konuşmaktan çekinmektedir. Hatta doktorların kendisini yanlış anlayacağını düşündükleri için estetik problemlerini dile getirmezler. Biz kadın doktorlarına göre; bir hastanın yumurtalıklarıyla ilgili sıkıntıları ne kadar önemliyse, genital estetik kaygıları ve istekleri de o kadar önemlidir. Üstelik genital estetik problemleri, kadınları psikolojik olarak etkilemekte, cinsellikten soğutmakta ve uzaklaştırmaktadır. Genital bölge estetik ameliyatları, her ne kadar görsellik için yapılıyor gibi görünse de, olayın iç yüzü incelendiğinde bu ameliyatların daha çok psikolojik sorunların çözümü için yapıldığı anlaşılmaktadır.