22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP’den 8. sırada Milletvekili adayı olarak seçimlere giren ancak seçilemeyen Dr Yusuf Civelek iki yıl sonra İskenderun’da yerel seçimlerini en yakın rakibine 7 bin oy farkıyla kazanarak on beş yıllık sağ iktidarını devirdi. 

Üç çocuklu ve doktor olan Civelek çiftinin İskenderun’da halkın gönlünde geniş bir yer edinmesi Cumhuriyet Halk Partisinin önüne geçerek seçimleri kazanmasında en önemli bir etken olarak gözlendi.

Belediye yöneticiliğinde olmazsa olmazının insan unsuru olduğuna vurgu yapan Üroloji uzmanı Dr. Yusuf Civelek ‘Bu halktan hiç bir şey olmaz’ diye düşüncede olanlarla aynı masaya oturmadığını, belediyede çalışan personelin ise hizmet yarışında geri kalması durumunda gereğini yapacağına işaret ederek, yönetim anlayışı konusunda kesin tavrını ortaya koydu.

İskenderunlunun büyük teveccühüyle Belediye Başkanlığına seçtiği Dr. Yusuf Civelek ile Ufuk Aktuğ, seçimi kazanmasından, beş yıllık hizmet sürecinde izleyeceği yol haritasına kadar geniş yelpazede bir sohbet gerçekleştirdi. Dr. Civelek, seçim sürecinde kaybetme tereddüttü hiç yaşamadığını, muayenehanesinde eşi ile birlikte seçimi kazandıran telefonun gelmesi üzerine çok sevindiğini, ilk telefonu kendisine inanmayan aydınları arayarak ‘kazanacağımı söylemiştim’ sözlerini hatırlattığını vurguladı.

İskenderunlunun büyük teveccühüyle Belediye Başkanlığına seçtiği ve koltuğa oturduğu sıcak günlerde Dr. Yusuf Civelek ile Ufuk Aktuğ konuştu. CHP’li yeni Başkan Dr. Civelek, seçimi kazanmasından, beş yıllık hizmet sürecinde izleyeceği yol haritasına kadar geniş yelpazede gerçekleştirilen sohbette birçok konuya açıklık getirdi. 

 

Neden Aday oldunuz?

Daha iyi bir İskenderun yapılabileceğini düşündüğüm için aday oldum. İskenderun bu güzel doğası insanları ve genç nüfusu ile olması gereken yerden çok uzakta. Eski yöneticilik yaptığım 30 yıldır İskenderun’da yaşadığım için daha güzel yerlere getirebileceğimi hissettiğim için aday oldum…

Kazanacağınızı düşünüyor muydunuz?

Bu bir demokratik yarıştır. Kazanmak için yola çıktım. Kazanma ihtimalimde hiç endişem yoktu. Seçim kampanyası sırasında her zaman halkıma güvendim masa başında vatan kurtarılamayacağını çok iyi bilenlerdenim. Sözde aydın değilim. Aydın, birikimini halkı ile paylaşandır. Ben halkıma sonuna kadar güvendim. Elimden geldiği kadar onlara yardım etim. Halkımda bu hislerimi bana yansıttı. Oylarını verdiler ve bugün bu koltuktayım.

Seçimi kazandığınız gün nerede öğrendiniz?

Muayenehanede eşim ile birlikte oturuyordum. Bilgisayar dahi yoktu. Kazandığımı hissediyordum. Akşam saat 20.00 sıralarında kazandığımı öğrendim. Öğrenince çok sevindim yapmak istediklerimi yapabilecek gücü halk bana verdi. Halkla paylaşıp halk için kullanacağım gücü aldığıma sevindim. Telefon ile birkaç kişiyi aradım. Bana olmaz kazanamazsın diyenleri aradım. Yapamazsın kazanmazsın demişlerdi. Sözde aydınlar...

Seçim için nasıl bir bütçe hazırladınız?

Kimseden para almadım. Çok fazlada para harcadığım söylenemez. Kendi ekonomik gücümle seçim yarışına girdim.

Kentin Acil Bekleyen sorunları sizce neler?

İskenderun için çok projeler üretilmiş proje çılgınlığı yapılmış. Çok bariz altyapı ve imar planı sorunu var. Sanat yoksunluğu var. Üretim zayıflığı var. Turizmde yetersizlik var.

Altyapı ve sanata üretime ağırlık vermek yatırımcının önüne açmak turizme canlılık önceliklerimiz. İskenderun sanayi ve turizm şehri olabilir. Antalya olduğu gibi organik tarım yapılabilir.

KADINA KARŞI ŞİDDET ÖNLEME ÖNCELİĞİMİZ

İskenderun’un CHP’li yeni başkanı Doktor Yusuf Civelek sosyal hizmetlerde yeni bir dönem başlayacağını da sohbetimizde belirterek projeler ile ilgili şunları söyledi:

Kadınlara, emeklilere, gençlere ve engellilere hizmet önceliğimiz olacaktır. Kaldırımlardaki ve yaya alanlardaki fiziki engelleri kaldıracağız. Çocuk, genç, yaşlı, engelli, kadın ve özel gereksinimi olanlar için Toplumsal Katılım ve Ortak Paylaşım Alanları Projesi, yaşama geçirilecek. Engelli Danışma, Rehberlik, Aile Eğitim Merkezleri ve gündüz bakım evleri kurulacaktır. Gençlik evleri yapılacaktır. Belediyemiz ve üniversite gençliği ile Sosyal Sorumluluk projeleri geliştirilecektir. Kadınların mesleki eğitim olanaklarını geliştirecek çok amaçlı toplum merkezleri ve Kadın Kültür Evleri açılacaktır. Kadın ve anne masası oluşturulacaktır. Kadına karşı şiddetin önlenmesi ile ilgili çalışmalar önceliğimiz olacaktır. Mahallelere kreşler açılacaktır.

EKONOMİK –SOSYAL KONSEYİ KURACAĞIZ
Kentin iktisadi geleceğinin ve istihdam olanaklarının değerlendirileceği sanayi ve ticaret odalarının, esnaf odalarının, işçi konfederasyonlarının, meslek odalarının temsilcilerinin katılacağı Kent Ekonomik ve Sosyal Konseyi kurulacaktır. Ekonomik ve Sosyal Konsey kent ölçeğinde iktisadi, toplumsal ve kültürel gelişmeyle ilgili kararlar alacaktır. Projeler, İskenderunlular ile birlikte üretilecek, sorunlar birlikte çözülecektir. Üniversiteler, demokratik kitle örgütleri, dernekler, muhtarlar ve halkın görüş ve önerileri alınacaktır. Kentle ilgili her konuda ortak akla dayalı, bilimsel temellere sahip proje önerileri, birlikte geliştirilecektir. İskenderun Kent Konseyi kurulacaktır.

HUKUKA SAYGILI VE SAYDAM BİR BELEDİYE
CHP iktidarındaki yerel yönetimde, hukuk devletinin kuralları içinde işleyen bir yerel yönetim anlayışı, egemen olacaktır. Belediye yönetiminde hukuk kuralları işleyecek, hukuka hile karıştırılmadan uygulama ve işlem yapılacaktır. Belediye yargı kararlarını kesinlikle uygulayacaktır. Belediye meclis toplantılarının gündemleri, kent konseyinin kararları dikkate alınarak belirlenecektir. Meclis toplantıları halka açık olacak ve canlı yayın imkânı sağlanacaktır. Meclis kararları, halkın bilgisine açık olacak; belediyenin tüm kararları e-belediye hizmeti kapsamında izlenebilecektir. İhaleler, rekabet yaratmak üzere geniş katılımlara açık olacak. İşlerin ehliyet sahibi kişilerce yapılması sağlanacaktır. Kentin öncelikli ihtiyaçları dışında belediyenin sınırlı kamu kaynakları, popülist projelerle siyasi yandaşlara aktarılmayacaktır.

SUYU AZ TÜKETEN, AZ ÖDEYECEK

Suya erişim ve kullanım, evrensel insan hakkıdır ve çağdaşlığın simgesidir. Su hizmeti ucuz, sağlıklı içilebilir nitelikte kesintisiz bir şekilde sunulacaktır. İskenderun da musluklardan içilebilir su akacaktır.Halkımız Aslantaş Baraj Suyu ile 10 yıldır oyalanırken Amanos Dağı’ndan beslenen mevcut temiz su kaynakları değerlendirilmemiş ve bu konuda çalışmalar yapılmamıştır. Mevcut doğal su kaynaklarımız devreye sokulacaktır. Değirmendere ve Derebani deresindeki su kaynağı ile Sakıt Köyü su kaynağından yararlanılacaktır. Bugüne kadar Gültepe Mahallesini besleyen Sakıt Köyü mıntıkası içindeki su deposunu ve su hattını ıslah ederek mevcut su kaynağından daha fazla yararlanacağız. Suyu az tüketen az ödeyecektir. Su faturalarındaki su sayacı okuma ücreti gibi hukuk dışı tahsilatlara son verecegiz. Akıllı Sayaç uygulamasında sayaç maliyetinin üzerinde satış yapılmayacaktır.

ÇÖP İHALESİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK
İskenderun’un 18 mahallesinin konut alanlarını rahatsız eden çöp depolama alanı, yerleşim alanının dışına çıkartılacak, orta vadede katı atıkların artıklarının ekonomiye kazandırılacağı ve işleneceği bir tesis kurulacaktır. Yapılan ihalenin ayrıntıları gözden geçirilecek ve kamu yararı esas alınarak sözleşme halka açıklanacaktır. Çöp çağdaş ve çevreyi kirletmeyen yöntemlerle toplanacak, kaynakta ayrıştırma ve geri dönüşümün sağlanması yönünde düzenlemeler yapılacaktır.
İskenderun’u cumhuriyetin 100 yılına göre inşa etmeyi planladıklarını da söyleyen Başkan Civelek, Cumhuriyetin 100.yılında İskenderun milyon nüfusa sahip Altyapı, imar sorununu çözmüş.Ağır sanayisi devrimini yapmış büyük bir turizm patlamış bir kent olacağını belirterek,Politikada beğendiğim Eskişehir belediyesi büyük erten ,rahmetli piriştina bunlarız belediyecilikte çok beğendiğim kişiler .Mustafa Kemal, İsmet İnönü tabiki en başta sayacağım isimler.
On beş yıl bir yönetimden devraldınız Belediyeyi neler söylemek istiyorsunuz?
15 yıl bir dönemde İskenderun halkının kültürümüze uygun olmayan korkmuş, susturulmuş, hafif de sindirilmiş bir toplum olarak son zamanlarda algıladım. Aslında konuşan, özgür bir toplum her zaman çok daha iyi işler başarır. Sanat insanı hayvanlardan en önemli ayıran unsurdur. Bu kente ciddi anlamda sanat lazım.

İskenderun bir liman kenti liman kentleri karadaki denizi olmayan yerlere göre daha özgür aydın ve çağdaş yerleşim yerleridir. Çok kısa sürede çağdaş şehir olacaktır Bu benim çizgim.

Neye kızar Neye Sevinir sınız.?
Bu halkla hiçbir şey olmaz diyen insanlarla masada oturmam. Tartışmayacağım bir konu. Her türlü konuyu tartışırım Her türlü insanla masaya otururum ama bu tür düşüncede olanlarla işim olmaz.

Şuanda kazandığıma seviniyorum. İskenderun için bir şeyler yapacağıma seviniyorum.

Hangi yemekleri seversiniz?
Yemek seçmem her türlü yemeği severim.Ama kuru fasulye pilav en çok sevdiğim yemek türüdür.. Yemek yapmasını bilmem ama çok iyi kahve yaparım.

Kendinize vakit ayırdığınızda neler yaparsınız?
Resim yapıyorum. Beni dinlendiriyor. Kitap okuyorum Mümkün olduğu kadar her gün bir iki saat gece saat 2 dahi olsa kitap okurum, okumaya zaman ayırıyorum. Mutlaka okurum.  En son 1,5 aylık seçim çalışması sırasında Çok büyük dil uzmanı Ünlü Amerikalı siyaset uzmanı ve dilbilimci Naom Chomsky kitabını okudum.

.Evde son sözü kim söylüyor?

Özel hayatımda, evde son söz olmaz, aile içerisinde birlikte oturup karar veririz. Çocuklarımın yetiştirilmesinde eşim daha aktif rol almıştır. Eşim ve çocuklarımla iletişimim çok iyi

Kırmızıçizgileriniz var ım?
Sigarayı bırakmaya çalışıyorum. Bırakmıştım başhekimliğimin son döneminde başladım.

Koltuğa oturdunuz neler yapıyorsunuz?
Belediye hizmetlerine yoğunlaşmış bir durumdayım. hem öğrenmeye hem uygulamaya çalışıyorum. Kadroları oturtmaya çalışıyorum.İyi bir yönetici elindeki kadroları çok daha iyi hale getirebilen. Çok iyi isteği performansı yakalatabilen kişi yöneticidir. Ben ilkönce buna özen gösteririm. Uymayanlar geride kalır ama tahmin ediyorum çoğu kişi uyacak.

Seçim sırasında sizi sıkıntıya düşürecek vaatler verdiniz mi?
Sıkıntıya sokacak vaatlerde bulunmadım. Önce hayal ediyor insan. Sonra hayallerimi gerçeğe dönüştürüyorum benim hayallerim gerçeğe dönüşebilecek hayaller. Kendimi sıkıntıya sokacak hayallerde bulunmadım İskenderun belediye imkanı, doğası güzellikleri ile hayallerim yapılabilir. Görülüyor ki borcu var ama hizmet yapılabilir henüz kesin rakamlar elimde değil

ÖZGEÇMİŞİ
1949 Antakya doğumlu. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladı.

1968–1974 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

 1977-1981 yılları arasında Çukurova Tıp Fakültesi’nde ihtisasımı tamamlayarak Üroloji uzmanı oldu.

1981 yılından bu yana İskenderun da çalışıyor.

8 yıl süreyle, 500 yatak kapasiteli SSK İskenderun Hastanesi ve SSK İskenderun Bölge Hastanesi’nde (1997–2005) Başhekimlik görevinde bulundu. Başhekimlik sonrası, 2005 yılından bu yana İskenderun Devlet Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak yürüttüğü görevini, belediye baskınlığı nedeniyle istifaya kadar sürdürdü. İskenderun Tabipler Birliği Temsilciliği’ni iki dönem yürüttü. Ayrıca, iki dönem İskenderun Lisesi Koruma Derneği başkanlığı görevinde bulundu.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerine Hatay’da CHP’nin 8. sıra milletvekili adayı olarak katılarak ilk kez siyaset sahnesine girdi.

Evli ve üç çocuk babası Dr. Civelek’in, Çocuk Hastalıkları uzmanı olarak halen Devlet Hastanesi’nde çalışan eşi Dr. Ümran Civelek, 20 yıl süreyle İskenderun Ana Çocuk Sağlığı Başhekimliği görevinde bulundu.

Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan kızı Nazlı Civelek; Londra’daki Lancaster Üniversitesi’nde yüksek lisans sonrası merkezi İngiltere’de olan White Clarke Group firmasında proje yöneticisi olarak çalışmasını sürdürüyor

Endüstri Mühendisi olan kızı Ceren Civelek de, Akbank Genel Müdürlüğü’nde proje yöneticisi olarak çalışıyor.

En ufak kızı Eren Civelek ise Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimine 3. sınıfta devam ediyor.