Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek, her yıl genişleyerek gelenekselleşen Füsun Sayek Anma günlerinin, toplumsal duyarlılık, sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’de örneği olmayan bir etkinlikler dizisine dönüştüğünü söyledi.

Yaşamında hasta haklarından, kadın haklarına kadar birçok konuda uğraş veren, Hekimlerin Füsun Ablası Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Dr Füsun Sayek’in anısına bu yıl beşincisi gerçekleştirilen etkinliklerle Arsuz Beldesi Sağlık programları ile Kültür ve Sanata doydu.

Bu yıl 5’incisini düzenledikleri Füsun Sayek Sağlık, Kültür ve Sanat Etkinliklerinin amacına ulaştığını belirten Prof. Dr İskender Sayek “Etkinlikler çerçevesinde özellikle Arsuz Beldesi ile çevre köylerinde yaşayan vatandaşlar hem bilgilendirildi, hem de sağlık taramasından geçirildi” dedi.

 

Eşinizin adına böyle bir etkinlik yapmayı neden gerek duydunuz?

Füsun, hayatı çok seven, sevdiği kadar da haksızlıkları, yanlışları gördüğünde çok üzülüp sorunların çözümü için çok mücadele veren bir insandı. Onun bu mücadeleci yol gösteren tarafı herkes tarafından da bilinirdi. Yaşamı boyunca sağlık sektöründeki yanlışlara karşı doğruyu göstermeye, insan hakları ve kadın hakları konusunda da mücadele veren bir kişiliğe sahipti. Aramızdan ayrılınca Arsuz’daki evimizde kültür, sanat etkinlikleri düzenleyerek hem kendisini anmak, hem de bölge insanları başta olmak üzere Arsuz’dan güzel mesajlar vermek istedik.

 

Arsuz’daki bu evinizde neler yapıyorsunuz?

1800’lerden kalma ve artık bir ‘kültür ve müze evi’ olarak kullanılan aile evimizde Füsun Sayek’i yaşamak, yaşatma felsefesiyle sağlık, kültür, sanat ve eğitimle ilgili etkinliler de bulunuyoruz. Türk Tabipleri Birliği’nin desteği ile gerçekleştirilen etkinliklerimizde sağlık bölümünde ‘Çocuk ve Ergenlerde Cinsellik Eğitimi’ ve ‘Kadınlarımızı Kanserden Koruyalım’ söyleşileri gerçekleştirildi. Ayrıca, Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Deri Hastalıkları Polikliniği ile çevre köylerde ‘Temel Yaşam Desteği Toplum Eğitimi’ ve ‘Engelsiz Yaşam Çalışmaları’ düzenledi. Bir de çocuklara yönelik eğitsel, kültürel etkinlikler yapıldı. Çocuklar sanat atölyeleri düzenlediler. Kendilerinin kullanacakları çalgı aletleri yaptılar. Etkinliğin son gününde Arsuz çocukları bir koro şeklide konser verdi. Ayrıca Arsuz İlköğretim Okulu öğrencileri Ah Şu gençler isimli Turgut Özakman’ın oyununu sahnelediler, gerçekten çok güzel bir oyundu.

 

Etkinlikler çerçevesinde sergilerde var değil mi?

Evet, bölgemizde resim ve fotoğraf çalışması yapanların da yıl içerisinde yapmış oldukları çalışmaları burada sergileyerek onlara da destek olmaya çalışıyoruz. Onların buradaki sergilenen çalışmaları da dışarıdan gelenler ve çevreden gelenlerin etkinlik süresince görmelerini sağlıyoruz. Bu kaynaşma bu birliktelikten herkesin memnun olduğunu görmek bizi de mutlu ediyor.

KALICI SERGİLER HATAY’I ANLATACAK

Prof. Dr İskender Sayek, Kültür ve Müze evinde Hatay’ın ipekböcekçiliği, dokumacılığını anlatan el dokuma aletlerinden oluşan sergiyi ilk kez açtıklarını ve devamlı bir sergi olduğunu söyledi. Açılan bu sergiyi göstermek için birlikte Tarihi yapının giriş kapısından içeriye girdiğimizde sol tarafta ki iki bölümden oluşan odanın içerisinde karasaban’dan, toprağı kazıp tohum eken ilkel makineye kadar eski aletler vardı. Duvarlarda asılı bulunan tarım aletlerini temini için verdiği uğraşı büyük heyecan ile anlatan İskender Sayek, bundan sonrada da temin edecekleri eski aletleri sergiye zenginlik katacağını söyledi. Müze evin diğer giriş kapısının sağ tarafında kalan odada ise ipek böcekçiliği ve dokuma tezgâhlarının bulunduğu sergi yer alıyor. Tarihi evin her bir köşesinde sergilenen fotoğraflar, resimler, eski dönemlerde kullanılan eşyalar görenleri geçmişe götürüyor.

 

Ünlü sanatçıların etkinliklere desteği oluyor mu?

Tabiki Füsun’u ve beni iyi tanıyan birçok ünlü sanatçı dostlarımız var. Bu sadece müzik alanında değil diğer sağlık ve tarihi bilgilerini paylaşmak anlamında ünlü isimler zamanları müsait olunca bu etkinlikte bulunmaktan, destek olmaktan büyük bir zevk alıyorlar. Turunç ağaçlı avlumuzda gerçekleşen etkinlikler arasında Türk tarih profesörü İlber Ortaylı söyleşisinin yanı sıra Caz Davul Sanatçısı Emre Kartari, rock grubu Cingi konserleri ve dünyaca ünlü Türk klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci’nin konserler dikkat çekti.

Ekinliklerimizde çocuklarımızı da unutmadık. Heykeltıraş Filinta Önal öncülüğünde Çocuk Sanat Atölyesi, Çocuk Çalgı Atölyesi gibi çocuk sanat etkinliklerinin yanı sıra Arsuz İlköğretim Okulu Öğrencileri’nin yıl boyunca hazırlandıkları ‘Arsuz Çocuk Tiyatrosu’ sergilendi.

Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri her yıl devam edecek mi?

Etkinlikler kapsamında Şükran ve Hasan Pekmezci Karma Resim Sergisi ile Hatay’ın yöresel sanatlarını ve yaşamı betimleyen değişik sergiler de etkinlikler boyunca ziyaret edildi. ‘Hatay Yöresel Ev Eşyaları’, ‘Geçmişte İskenderun’, ‘Hataylı Fotoğrafçılar’, ‘Tarihten Tarım ve Dokuma Sanatı Aletleri’, yörenin kendine özgü yemek kültürünü yansıtan ‘Teta'mın Mutfağı’ sergisi, ‘Arsuz Tarihi’ ve ‘İskender Sayek Evi’ sergileri de büyük bir ilgi ile gezildi. Toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk projesine dönüşmüş duruma geldi. Bölgedeki buluşmayı sağladığımız beşinci yılında Füsun Sayek etkinliklerinin genişlediğini, mekana sığmadığını gördük. Füsun Sayek Etkinlikleri Arsuz’u renklendirdi Bu bizim iyi şeyler yaptığımızın göstergesi. Arsuz’a daha kalıcı, sanat etkinliklerin yapılabileceği yapılması gerektiğini gözlemledik. Bize Destek verecek olan İskenderunlular, Hataylılarla Arsuz’da gelenekselleşen, Türkiye’de örneği olmayan bir etkinlikler dizisine çeviririz, gidişi öyle gözüküyor.

Füsun Sayek için ne söylemek istersiniz? 

Füsun Sayek, son yolculuğuna "Füsun Abla rahat uyu, mücadele sürecek" sözüyle uğurlandı. O hekimlerin Füsun Ablasıydı. Füsun Sayek yarım yüzyıldır süren devrimci hekim hareketinin en yiğit neferlerinden biriydi. Öfkeyi bile sevgiyle ifade ederdi. TTB’de pratisyen hekimlikten, Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi’ne; mezuniyet öncesi tıp eğitiminden, tıp eğitimi buluşması toplantılarının düzenlenmesine, mezuniyet sonrası eğitime, sürekli mesleki gelişime; hasta haklarından, insan haklarına, kadın haklarına kadar ulaşan geniş bir yelpazede öne çıkartmaya çalıştığı başlıkların hepsinde uğraştı, ürünler verdi.

Ayrımcılığı hiç sevmedi. Ama kadınlar için pozitif ayrımcılıktan yana oldu. Savaşa hep karşı oldu, bireysel silahlanmaya, mayınlara karşı, insan hakları konusunda yürüttüğü çalışmalarda, bir aydının sorumluluğunu hep taşıdı. Doğruları ve inandıklarını her düzeyde, her platformda dile getirdi. Meslektaşlarına Sağlık Bakanı tarafından “eliniz hastaların cebinde” suçlaması yöneltildiğinde, kürsüye fırlayıp, bunu asla kabul etmediğini ve bu sözlerin geri alınması gerektiğini haykıracak kadar yürekliydi. Beni ve çocuklarımı çok severdi. Bizde onu çok özlüyor ve seviyoruz.